Dnešní Češi jsou zdravější, bohatší a žijí ve větším bezpečí než kdy jindy. Nečelí vysoké nezaměstnanosti a problémům eurozóny, migrační krize a brexit na ně nemají téměř žádný vliv. Myslí si to autor článku na americkém serveru Politico.com.
Podle něho ale přesto Čechy trápí chmury a mají špatnou náladu.
Autor Benjamin Cunningham se v článku odvolává na několik průzkumů veřejného mínění, z nichž jeden podle něj uvádí, že 80 % Čechů se bojí islámu. Přitom Česko nemá skoro žádnou zkušenost s masovou imigrací.
Podle serveru Politico v Česku poklesla podpora EU, k níž jsou Češi nyní skeptičtí, ač tak dlouho usilovali o vstup do ní. To pak podle autora textu podněcuje posun v zahraniční politice.
Podle něj se Česko vzdaluje Západu a přibližuje Číně a Rusku. Usuzuje tak z kroků prezidenta Miloše Zemana a jeho výroků během březnové návštěvy čínského prezidenta v ČR a loňské cesty prezidenta do Moskvy na oslavy konce světové války.
První dvě dekády po pádu Berlínské zdi dominovali českému politickému životu dva Václavové – Václav Havel a Václav Klaus. První byl idealista a bojovník za lidská práva, druhý tvrdý politický realista. Když oba tito muži odešli, Češi se zdají být skeptičtí k oběma těmto přístupům, domnívá se Cunningham.
Po ekonomické krizi přišli na scénu Zeman a miliardář Andrej Babiš, současný ministr financí, kteří jsou součástí nové politické elity. Ta podle autora článku na serveru Politico vytlačila tradiční politické lídry.
Následný zmatek otevřel prostor pro jiné vůdce a strany, včetně nově zformované protiislámské Alternativy pro Česko, která bude zřejmě tento podzim bodovat v regionálních volbách, domnívá se Cunningham.