Česko si v neděli 17. listopadu připomíná významné milníky naší historie z let 1939 a 1989. Celý den bude probíhat řada událostí, a to po celé republice. Na pražské Národní třídě se postupně střídají nejvyšší státní představitelé i zástupci opozice.
Prezident Petr Pavel dorazil na Národní třídu po deváté hodině a následně k památníku položil věnec. Prezident se však kromě podpůrných slov dočkal také pískotu. Někteří lidé mu pak nahlas připomínali komunistickou minulost.
Kolem čtvrt na dvanáct dorazil na Národní třídu položit věnec k památníku také premiér Petr Fiala (ODS). „Nadávalo se tady vždycky, nijak mě to nezneklidňuje,“ reagoval na kritiku svých odpůrců.
Dále pak sdělil, že koalice SPOLU musí v příštím roce vyhrát parlamentní volby, jinak dle jeho slov situace v zemi nebude dobrá.
Krátce po poledni zamířil na Národní třídu také šéf hnutí ANO Andrej Babiš společně s Karlem Havlíčkem (ANO). Oba pánové sklidili od davu silný pískot. Lidé také skandoval „hanba“ či „Babiše do koše“. Babiš dokonce musel kvůli silnému pískotu poodstoupit od davu dál, aby mohl odpovídat na dotazy novinářů. „Máme tu hezkou společnost,“ pronesl.
Ještě před Petrem Pavlem, premiérem Fialou a Andrejem Babišem navštívili památník také primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský nebo čerstvě zvolený předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Spršku vulgarit schytal od přítomných lidí také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Je určitě potřebné si 17. listopad připomínat a vidíme, že si ho připomínají všichni a užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. K té asi patří i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna v té chvíli vládnou, a já si prostě myslím, že tohle je to, co ti lidé před těmi pětatřiceti lety vybojovali,“ řekl médiím.
Také předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si musela vyslechnout řadu nadávek. „Já si zejména připomínám to, že máme svobodu a demokracii, která skýtá celou řadu možností. Od toho, že už nám nehrozí za projev názoru vězení, až po to, že můžeme realizovat svůj talent, a to tak, že nám do toho nikdo nemluví. Že nikdo neurčuje, co můžeme a nemůžeme studovat, kde můžeme a nemůžeme pracovat. Tuto svobodu a demokracii nám naši předci vybojovali,“ sdělila na otázku, co pro ni znamená 17. listopad.
„Demokracie dokáže obtížně reagovat na různé dezinformace nebo extremistické či populistické názory. Z toho důvodu je důležité si připomínat, že nebylo jednoduché ji získat,“ řekl předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) . Ten uctil na náměstí Jana Palacha během nedělního rána společně s dalšími členy horní komory také památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Senátoři si pak společně s dalšími účastníky připomínají 85. výročí událostí 17. listopadu 1939 před budovou Hlávkovy koleje. Akt začal chorálem Ktož jsú boží bojovníci.