Úterní čísla odhalila 588 nakažených covidem v ČR a je znatelné, že pandemie roste. To na sněmovním zdravotním výboru potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Tato data je však nutné vnímat v kontextu. Podle opozičních politiků by měla vláda otevřít debatu o protilátkách, které by pak stát mohl uznávat místo očkovacích průkazů.
Aktuální počet nakažených mohl mnohé rozrušit. Vždyť ještě v pondělí Česko evidovalo 392 nakažených a jen o den později 588, nejvíce od května. V tomto vzorku nakažených je 75 až 80 procent neočkovaných. Při posuzování závažnosti těchto čísel je nutné se podívat na to, kolik je hospitalizovaných. Právě vyčerpání kapacit nemocnic bylo něco, co při loňských vlnách zatěžovalo lékaře a odborníky nejvíce.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha sice aktuální čísla považuje za náznak nové koronavirové vlny, zároveň mu však dodávají aktuální čísla naději, že počet hospitalizací nebude tak strmý jako právě počty nakažených.
Hospitalizovaných je v tuto chvíli podle dat ministerstva zdravotnictví 89 lidí z celé republiky. Pro srovnání: 7. 9. 2020 bylo nakažených 561 a 256 hospitalizovaných v nemocnici. Takto pozitivní dopad má podle odborníků na průběh epidemie mj. proočkovanost.
Jenže s tou Česká republika bojuje. Podobně jako jiné země se potýká s nedostatečným zájmem o očkování. Šokující však je, že obzvláště problematický počet dosud nenaočkovaných je ve skupině seniorů, kterých je asi 435 000.
K vývoji pandemie se ve středu odpoledne sešel sněmovní výbor pro zdravotnictví. Zúčastnil se ho i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jenž připustil možná omezení, která by přišla, pokud se epidemie přehoupne k počtu 75 nakažených na 100 tisíc lidí. „Bavíme se o pracovištích a nejenom o ochraně dýchacích cest, ale i o plošnějším testování – i to je režimové opatření, které jsme měli zavedeno ve školách i ve firmách,“ řekl ve středu novinářům Vojtěch.
Opozičním politikům v aktuálním přístupu však vadí, že tým ministerstva zdravotnictví jedná jen se svým expertním panelem a s těmi, kteří mají oponentní názor, do diskuze podle něj nepřibírá. Prohlásili to mj. i na dnešní tiskové konferenci zástupci koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a jejich Anticovid tým.
Jedním z důležitých témat, která by měla kromě očkování pomoct zamezit vzniku dalšího lockdownu, je i uznávání protilátek. „Jsou tu jednoznačné expertní zprávy o tom, že vyšetřování protilátek proti covidu-19 má svůj smysl. I přes veškerá ujištění pana premiéra, který se v průběhu léta najednou k této záležitosti začal také vyjadřovat a říkat, že je to téma, že je potřeba toto zavést, že na tom maká. Nicméně točíme se v kruhu,“ prohlásil lidovecký poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský.
K jeho tezi se připojuje i poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). „Od začátku bylo cílem boje s koronavirem, aby pokud možno nikdo nebyl na jednotce intenzivní péče, pokud se tam někdo dostane, aby pacientů bylo co nejméně a aby neumírali. To byl cíl ve všech zemích na světě. Podle toho, co řekl profesor Prymula, to vypadá tak, že cíle této vlády byly zcela jiné; a pokud ministr zdravotnictví a poradce premiéra řekne, že 10 tisíc lidí zemřelo zbytečně, co je realita?“ myslí si Válek.
Reagoval tak na výrok bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se pro Českou televizi vyjádřil, že 15 tisíc lidí zemřít nemuselo, pokud by v danou chvíli vláda zavedla restriktivnější opatření.
Dalším úkolem státu je podle Válka zjistit, jak je na tom česká populace s očkováním kvůli neschopnosti této vlády špatně. „Proočkováno je málo lidí, ani omylem není splněno 70 procent, které vláda a premiér slibovali, ale co je horší – máme tady přes půl milionu seniorů, kteří očkovaní nejsou a vláda nemá žádnou představu, jestli tito lidé mají protilátky, ale ani představu, jak tyto lidi naočkovat,“ dodává Válek.
Členové Anticovid týmu se zmínili také o izraelské studii, která vliv protilátek zkoumá. „Zjistila, že protilátky jsou významným způsobem ochrany pacientů proti vážnému průběhu onemocnění a to i u těch, kteří je získali proděláním nemoci. Takových pacientů máme obrovské množství, protože tady nefungovalo testování, prodělali onemocnění a my o tom nevíme,“ ohrazuje se Válek.
Jedna z cest, jak posílit zájem o očkování a zamezit lockdownu, tkví podle Anticovid týmu v tzv. door-to-door kampani, při níž by mobilní týmy ve spolupráci s hejtmany a starosty vysvětlovaly lidem, proč je nutné se očkovat. „Řada lidí nebude chtít být očkována, tak jim nabídnou otestování, abychom věděli, jakému potenciálnímu riziku mohou být vystaveni,“ popisuje poslanec TOP 09.
Ministerstvo, respektive Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) si vypracoval model. Ze tří možných scénářů je nekritičtější ten, který počítá za pár týdnů – v druhé polovině září – s tím, že by mohlo být v nemocnicích i více než 500 pacientů s covidem.