Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že rušení roušek a dalších opatření vztahujících se k boji proti epidemii proběhne jen v případě, že dojde k proočkování 75 procent obyvatel. V Česku je momentálně 5,7 milionu plně očkovaných a tempo se rapidně zpomaluje. Zemi tak čeká velká výzva, kterou bude muset splnit během letošního podzimu – byť to původně mělo být mnohem dříve.
Sedmdesát pět procent proočkovaných Čechů. To je nutným milníkem pro uvolnění dalších opatření. V České televizi to v neděli řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Zvedli jsme to na 75 procent kvůli delta mutaci. Bylo by ideální mít vyšší hranici, ale zároveň musíme mít reálná očekávání. Je to reálné v průběhu podzimu, myslím si, že by se to mohlo podařit,“ uvedl.
Poměr proočkovaných nelze počítat z celkového objemu občanů, protože se mohou u nás registrovat k očkování pouze osoby starší 12 let. Podle dat Českého statistického úřadu žije v České republice ve věkové kategorii nad 12 let 9 316 050 lidí. Pokud bychom z tohoto čísla vypočetli 75procentní hranici, šlo by o 6 987 037 občanů.
Vzhledem k tomu, že aktuálně má dokončené očkování 5,7 milionu lidí, ministerstvu zbývá přesvědčit 1 206 218 lidí z této cílové skupiny. Zájem chce resort zdravotnictví zvyšovat kvalitní informační kampaní.
To však sliboval již od jara, kdy mínil zahájit masivní marketingovou kampaň, do níž budou zapojeny i známé osobnosti. Kvapné šíření dezinformací i pouhá nedůvěra lidí ve vakcíny (a nedostatečné vysvětlování jejich bezpečnosti z řad vládních představitelů) způsobily nezájem o ně. I podíl sedmdesátiprocentní proočkovanosti měl původně přijít už do konce srpna.
Současný plán tak není tolik ambiciózní, i přesto jsou tu dva háčky.
Jeden tkví v samotném poměru proočkovanosti. Podle odborníků totiž tato hranice stačit nebude. Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že pro získání kolektivní imunity bude potřeba ochota k očkování u 85 procent lidí. Někteří odborníci, například epidemiolog Jaroslav Flegr, jdou ještě dál.
„Vzhledem k infekčnosti některých variant viru budeme v zimě potřebovat k dosažení kolektivní imunity více než 90% proočkovanost,“ řekl Flegr před časem v rozhovoru pro FORUM 24.
Druhý problém tkví v samotném čase. Tempo očkování totiž rapidně kleslo. Za posledních pět zářijových dnů si bylo pro očkování v průměru 13 471 lidí – včetně obvykle slabších víkendových čísel. Jen o měsíc dříve to bylo 40 742 lidí, také při zahrnutí víkendového očkování. Tedy třikrát více než dnes.
V červnových špičkách eviduje ministerstvo zdravotnictví dokonce dny, kdy podalo přes 100 tisíc vakcín denně. Při zachování podobného tempa by se Češi mohli s uvolněním opatření setkat až v lednu 2022.
Ani zde výčet komplikací stále nekončí. Podle poslance a předsedy sněmovního zdravotnického výboru Vlastimila Válka (TOP 09) je nutné myslet na seniory.
„Stále zůstává velký počet seniorů a občanů z rizikových skupin, kteří nejsou naočkovaní a v databázi ministerstva zdravotnictví nejsou vedeni jako ti, co onemocnění prodělali. Kvůli tomu, že ministerstvo opakovaně odmítá připustit debatu o protilátkách, netušíme, zda je tato ohrožená skupina občanů nějak chráněná,“ upozornil pro FORUM 24 Válek. Právě neproočkování citlivých skupin obyvatelstva, kam senioři spadají, je klíčový rizikový faktor způsobující závažný průběh onemocnění a úmrtí v důsledku covidu-19.