Česká republika zvyšuje úroveň bezpečnostních opatření. Po konzultaci s bezpečnostními složkami a premiérem to v reakci na aktuální dění na Blízkém východě oznámil na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jde o preventivní opatření, oznámil Rakušan s tím, že bezprostřední nebezpečí nehrozí.
„Po konzultaci s bezpečnostními složkami a premiérem zvyšujeme v reakci na aktuální dění na Blízkém východě úroveň bezpečnostních opatření v České republice. Jde o preventivní opatření, bezprostřední nebezpečí nehrozí, ale situaci sledujeme, vyhodnocujeme a podnikáme potřebné kroky,“ oznámil v sobotu ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti X.
Česko tak reaguje na oznámení izraelské armády, která v sobotu informovala o zabití nejvyššího vůdce šíitského militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha při pátečním vzdušném útoku v Bejrútu. Nasralláh vedl Hizballáh více než tři desetiletí. Hnutí se ke zprávám o jeho smrti zatím oficiálně nevyjádřilo.
„Útok byl proveden ve chvíli, kdy se nejvyšší představitelé Hizballáhu sešli ve svém velitelství, aby koordinovali teroristické aktivity proti občanům Státu Izrael,“ sdělila izraelská armáda.
Na zprávy o jeho smrti reagovala i Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Ta cestou národního kontaktního bodu pro terorismus nyní ve spolupráci se zahraničními partnery a našimi zpravodajskými službami analyzuje potenciální rizika pro území České republiky.
„Informace, které by hovořily o konkrétním či aktuálním riziku pro naše území, v tuto chvíli nemáme. Preventivně však přijímáme opatření spočívající ve zvýšeném výkonu služby především ve vztahu k židovským objektům,“ dodala policie na sociální síti X.
Spolu s Nasralláhem přišel o život také šéf Hizballáhu pro operace na jižní frontě Alí Karakí a další velitelé. Ti se podle armády v okamžiku úderu nacházeli v hlavním ústředí Hizballáhu, které bylo umístěno pod obytnými budovami na bejrútském předměstí Dahíja, které je baštou hnutí v libanonském hlavním městě.
Karakí se stal terčem izraelského úderu v Bejrútu už na začátku týdne, ale Hizballáh tehdy prohlásil, že útok přežil.
Podle poslední bilance libanonského ministerstva zdravotnictví při páteční sérii mohutných vzdušných útoků Izraele na jižním předměstí Bejrútu přišlo o život nejméně šest lidí a dalších 91 bylo zraněno. Izraelská média uvedla, že hlavním cílem byl právě Nasralláh, o jehož osudu se od té doby spekulovalo.
Pokud se potvrdí, že šéf hnutí Hizballáh je mrtev, tak je to potenciál k další eskalaci situace na Blízkém východě. Řekl to prezident Petr Pavel poté, co v Černoučku na Litoměřicku vhodil hlas do urny ve druhém kole senátních voleb.
„Jenom věřím, že všichni účastníci, ať už je to Írán nebo Libanon, tak nechtějí velký konflikt, stejně tak jako Izrael nemá určitě zájem na tom, aby se na Blízkém východě rozhořel velký konflikt,“ uvedl prezident. Světové mocnosti, jako USA, Rusko a Čína, by podle prezidenta měly apelovat na všechny „hráče“, aby se udrželi pokud možno v mezích.
Hizballáh začal intenzivněji ostřelovat území severního Izraele loni 8. října, den po překvapivém útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael. Armáda na to pravidelně reaguje vzdušnými útoky na pozice Hizballáhu na libanonském území. Tento týden však svou aktivitu výrazně zesílila, když zasáhla tisíce cílů spojovaných s Hizballáhem na jihu i na východě země a opakovaně udeřila ze vzduchu také proti velitelům hnutí v Bejrútu. Tyto operace si od začátku týdne podle libanonských úřadů vyžádaly nejméně 700 obětí.