Pohled na mapu Evropy s vyznačenými zeměmi, kde všude čínská vláda ve velkém rozdávala ochranné pomůcky pro boj s koronavirem, zatímco Česku je v naprosté většině případů prodávala, výmluvně svědčí o přínosu, jaký má pro naši zemi Zemanovo, Hamáčkovo a v konečném důsledku i Babišovo (premiér se vůči němu nevymezil) česko-čínské „strategické partnerství“.
Analytici z Aliance pro zajištění demokracie při Německém Marshallově fondu Spojených států prošli zprávy o distribuci ochranných pomůcek z Číny do Evropy mezi 12. březnem a 20. dubnem a vytvořili mapu, která v sobě nese cennou informaci pro české voliče. Je z ní totiž patrné, že v mnoha evropských zemích Čína ochranné pomůcky rozdávala, ale Česku je navzdory Hradem praktikované a premiérem tolerované podlézavé zahraniční politice převážně prodávala. Na předmětnou analýzu upozornilo bezpečnostní centrum Evropské hodnoty.
Čínské úřady i státní média při referování o dodávkách zdravotnických prostředků do Evropy často ani nerozlišovaly, zda se jednalo o bezplatnou pomoc či výnosný byznys. Ve skutečnosti však několik evropských vlád zakoupilo velké množství ochranných prostředků od čínských společností.
Tuto dvojznačnost dál šířila evropská média v mnoha zprávách zmiňujících dodávky zásob ochranných pomůcek z Číny do té které evropské země bez toho, aby uvedla okolnosti jejich zabezpečení. To byl případ dodávky čínských prostředků do České republiky 20. března, u níž je ze zpráv v tisku obtížné určit, zda je Čína darovala, či prodala.
Analýza rovněž připomíná, že čínské dary občas provázely asertivní a koordinované zákulisní diplomatické tlaky. Připomíná dubnové zprávy německých médií o tom, jak čínští diplomaté tlačili na tamní politiky, aby chválili čínskou reakci na pandemii koronaviru. A opět zmiňuje Českou republiku, kde čínský komunistický režim prostřednictvím své ambasády vyvíjel v zákulisí tlak ve snaze zamezit veřejným projevům vděku za pomoc tchajwanských úřadů v boji s koronavirem.
Podobně i v několika dalších evropských zemích čínská velvyslanectví označovala zprávy místních médií či zmínky úřadů a institucí o účinných opatřeních na Tchaj-wanu za „překroucené“ či vedené „velmi podezřelými politickými zájmy“.
Stejně tak se čínské úřady a státní média uchylovaly k dezinformacím. Mluvčí ministerstva zahraničí například sdílel video s Italy zpívajícími na balkonech „Číno, děkujeme“, které se však později ukázalo být podvržené. Jindy zase mluvčí šířil konspirační teorie, podle nichž koronavirus pochází ze Spojených států.