Někdy znamenají údaje vyhlašované našimi představiteli ve skutečnosti pravý opak toho, co mluvčí zamýšleli. Premiér Andrej Babiš se chlubí tím, že na řešení problémů s nemocí COVID-19 dá Česko bilion korun. Můžeme počítat s tím, že to nakonec bude víc, jak tak známe státní čísla. A pokud je tu nějaké prvenství, tak v tom, že nás jeden nakažený přišel na nejvíc peněz v Evropě. Na 165 milionů korun.
Web Neovlivni.cz píše: „Podle dat, která vytváří a denně prezentuje úřad kolem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, pandemie do ČR jako do jediné země široko daleko nedorazila… Oproti tomu státní reakce na ‚hrozbu koronaviru‘ je vůči české společnosti a ekonomice nejtvrdší v celé Evropě… Záchranné balíčky na podporu ekonomiky ohlásily během března vlády mnoha zemí. Itálie, Německo či Španělsko ve výši stovek miliard eur.
Astronomická čísla dostávají jinou perspektivu, pokud je vztáhneme ke stovkám tisíc případů nákazy a tisícovkám mrtvých… Vláda české republiky přijala během jednoho týdne sérii tvrdých regulačních opatření, kterými plošně omezila život lidí a zcela paralyzovala ekonomiku. Totální blokádu země navíc Babišův kabinet nastavil bezprecedentně brzy – začal s ní 11. března. To v ČR bylo 100 případů nemoci… Žádná ze srovnatelných zemí takový postup nezvolila. Ty těžce postižené zaváděly opatření postupně v řádech týdnů. Obvykle na základě analýz, kde a jak je konkrétní stát zasažen, aby reakce odpovídala a zafungovala. Většinou byl nástup státních restrikcí v jiných zemích rozložen do tří týdnů až měsíce (buď v únoru, nebo během března). Aby se na náraz ekonomika a společnost dokázala alespoň trochu připravit.“
Jenže podle srovnání, které si v Neovlivni.cz udělali, má sice Česko hodně provedených testů, výsledek ale není příliš efektivní. Desetitisíce testů u nás zjistilo jen pět procent nemocných. Jinde byly testy efektivnější. Na otázku, kolik testů odhalilo případ COVID-19, zjistíme, že Španělsko 28 procent, Nizozemsko 23 procent, Švédsko 20 procent, Itálie 15 procent, Švýcarsko 13 procent a my jen pět procent.
„Samozřejmě existuje varianta, že české číslo je ‚naředěno‘ opakovanými testy u téhož člověka. A že relevance testování tudíž může být ne 5, ale i přes 10 %. Ovšem opět, Vojtěchovo ministerstvo informace o skutečném počtu otestovaných lidí (nikoli ‚testů‘) nezveřejňuje,“ komentuje data Neovlivni.cz.
Takže nemáme žádné zdůvodnění, proč nás jeden testem zjištěný nakažený člověk přijde v celé Evropě nejdráž. Z dat o vývoji nemoci to nevyčteme. Číslo zjistíme tak, že onen jeden bilion korun vydělíme počtem odhalených infikovaných, jichž bylo v době zveřejnění článku 6059, takže to vycházelo na 165 milionů korun za jeden případ. V Německu to bylo v přepočtu 134 925 272 Kč a v Nizozemsku jen 20 338 217 Kč.
Česká vláda postupovala od začátku zmateně a chová se tak dál. Ekonomické následky budou ohromné a nejde jen o peníze. Paralyzování nutné lékařské péče stálo nejspíš životy další lidi, kteří se ve statistikách jako oběti krize nikdy neobjeví. Pokud chce někdo zase vytáhnout, že všichni jen kritizují a že po bitvě… atd., připomeňme, že plán na očekávanou epidemii chtěla opozice projednat ve Sněmovně už 28. ledna a poslanci ANO, ČSSD a KSČM to znemožnili. Dnes ze sebe dělají geniální krizové manažery. Jenže odpovědnost za zbytečné mrtvé a ekonomickou pohromu nesou oni.