KOMENTÁŘ / Česká republika přezbrojuje armádu tak, jak velí současná bezpečnostní situace ve světě. Naši vojáci se připravují na existenci ve světě, kdy se blízko nás ze spánku probudila letitá hrozba – ruský imperialismus. Nechci nijak zpochybňovat výkony a zásluhy jiných ministrů. Ale dílo, které vykonala na modernizaci armády ministryně Jana Černochová, je respektuhodné. Naše země se konečně alespoň přibližuje obranyschopnosti.
„Ministryně obrany Jana Černochová podepsala v úterý v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA),“ oznámila tento týden Česká televize.
Jde o nejzásadnější krok k zajištění mezinárodní bezpečnosti České republiky, která byla od druhé světové války podepsána. Její kritici zcela bizarně kladou otázku, zda je ta smlouva „rovnoprávná“, zda mají obě strany stejné postavení, a od jejích kritiků padlo i slovo „vazalská“.
Dovoluji si upozornit, že vojenská smlouva mezi Českem a Spojenými státy nijak „rovnoprávná“ být nemůže – a právě to je nejdůležitější argument pro tuto smlouvu. Česká republika je totiž z vojenského hlediska ve srovnání s USA trpaslík. A naše země je trpaslík i vzhledem k nejaktuálnější a asi jediné vojenské hrozbě, která v současnosti naši zemi ohrožuje. Česko má přes deset milionů obyvatel a nemá jaderné zbraně. USA mají necelých 332 milionů obyvatel. Rusko má 143 milionů obyvatel. Obě velmoci mají jaderné zbraně, a to jak taktické, tak odstrašující strategické – v ráži megatun TNT. Takže samo Česko by při vojenském napadení Ruskem neměla šanci.
Obranná smlouva – právní podklad nutný pro hlasování českého parlamentu pro případné rychlé zřízení základen US Army na našem území – je garancí, že v případě napadení Ruskem v tom nebudeme sami. A američtí vojáci – na rozdíl od armád Británie a Francie – se už jednou do boje za naši svobodu zapojili a při osvobozování našeho území na konci druhé světové války od nacistů v boji umírali – a pak odešli, aniž by Česko nějak okupovali či dosadili jimi kontrolovanou loutkovou vládu, jak to udělal Sovětský svaz. Obranná smlouva s USA je po vstupu České republiky do NATO nejzásadnějším právním krokem, který dává Česku naději, že se nás v případě napadení Ruskem někdo zastane. A to země, která je silnější než největší hrozba pro Česko – Rusko.
Rammstein do Chrudimi!
Odpůrci smlouvy často užívají argument, že „smlouva do České republiky vpustí americké vojáky a americké základny“. Jednak to není pravda – ta smlouva jen v momentě, kdy by bylo z bezpečnostního hlediska nutné zde americké jednotky pro naši obranu umístit, zásadně zkrátí potřebné administrativní a legislativní kroky, takže by naše poslanecká sněmovna mohla o případném umístění amerických jednotek hlasovat velmi rychle. Přesto bych já osobně byl rád, kdyby zde americká armáda základnu měla co nejrychleji. A to takovou, kterou by v žádném případě nemohla nechat nepříteli. Protože kdyby zde měla US Army dostatečně vojensky důležitou základnu, máme jistotu, že k ní Rusy nepustí. A s její obranou by se „svezla“ i obrana naší země. Takže já za sebe bych byl nejradši, kdyby kapacity americké letecké základny Rammstein přesunula US Army do Chrudimi.
K tomu je zatím daleko. Ale naše armáda, z velké části díky ministryni Černochové, prochází proměnou, kterou vyvolalo probuzení staronové hrozby, se kterou jsme již nepočítali. Víc než třicet let od revoluce jsme žili – a popravdě nejen my, ale i většina západní Evropy – v iluzi bezpečí. A budovali jsme naši armádu jako malý expediční sbor, který se připravuje na asymetrickou válku. Na vyslání proti nějakým poťapaným velbloudářům, kdyby začali teroristickými metodami ohrožovat naši zemi nebo její spojence. Tak byly naše jednotky i nasazeny – a naši vojáci umírali – ve válce v Afghánistánu.
Putin však vrátil smrt a válku přímo k nám, do Evropy, a reanimoval klasický symetrický válečný konflikt. Konflikt, kterému by se nemohla ubránit naše země, a obávám se, že bez USA ani celá západní Evropa. Ministryně Černochová ale imponujícím tempem zapracovala a naše armáda se začala měnit z expedičního sboru v „klasickou“ armádu připravenou čelit útoku nepřátelské armády na území České republiky. Podívejme se na krátkou inventuru výzbroje, kterou již ministryně Černochová pro českou armádu zajistila:
Vrtulníky
Česká armáda má v nejbližší době dostat z USA dva nové vrtulníky AH-1Z Viper. Celkem ale české letectvo pořídí osm víceúčelových helikoptér UH-1Y Venom a čtyři bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Dalších šest starších viperů (a dva vrtulníky Venom) Česká republika dostane darem jako kompenzaci za pomoc Ukrajině. Americké ministerstvo zahraničí také schválilo, aby americké firmy Česku mohly prodat techniku pro modernizaci strojů AH-1Z a UH-1Y v hodnotě asi 650 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).
BVP
Bojová vozidla pěchoty jsou v moderní válce stále stejně potřebná jako kdykoliv v historii – pěchota zůstává klíčovou armádní složkou. Vláda schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun. Česká republika je získá mezivládní dohodou ze Švédska a k nim získá i dvacet devět servisních vozidel a zásobu náhradních dílů.
Mobilní radiolokátory
Česká republika také uzavřela smlouvu na nákup osmi souprav mobilních 3D radiolokátorů MADR – zařízení, která dokážou monitorovat nebe a zjistit, co nám to sem hezkého z východu letí. Smlouvu s Izraelem naše země uzavřela již v roce 2019 a první MADR naše armáda dostala loni na jaře, v únoru 2022. Další systémy mají dorazit letos.
Tanky
Vláda pověřila ministryni Černochovou, aby začala jednat s Německem o nákupu bojových tanků Leopard 2A8 – tj. nejnovějších tanků. Tanky, jak ukázalo napadení Ukrajiny Ruskem, dosud jsou klíčovou válečnou zbraní. A ty ruské – jak ukázala válka – už jsou dost k ničemu. Za pomoc Ukrajině dostane Česko z Německa také 14 starších (ale ve srovnání se starými ruskými pořád výkonnějších a lepších) tanků Leopard 2A4 a k nim jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel. Už k nám dorazily tři stroje.
F-35
Česko na základě vládního rozhodnutí z loňského léta chce z USA koupit 24 kusů bojových letounů F-35. Tedy toho nejlepšího, co současný trh nabízí – jde o jediná letadla páté generace, která jsou ke koupi, raptory USA zatím neprodaly nikomu. F-35 nás budou stát asi 100 miliard korun, ale žádné levnější letadlo čtvrté generace se nemůže účinně postavit ruskému Su-57, které je také letadlem páté generace. Teprve letadla páté generace umožňují distanční boj. A navíc – F-35 je nový standard NATO. V prosinci se Německo rozhodlo jich koupit 35 a Polsko v září 2019 požádalo Spojené státy o 32 těchto letounů. Takže budeme připraveni na plnou kompatibilitu s našimi nejbližšími spojenci. Tato letadla jsou zároveň prostředek distančního boje a zároveň jedno velké létající čidlo, které „vidí“ stovky kilometrů daleko.
Patrioty
Jediné, co zatím nemáme rozjednané, jsou patrioty. Ale po jejich vyzkoušení na Ukrajině, kde jimi ukrajinská protiletecká obrana sestřeluje „nesestřelitelné“ ruské kinžaly, je jasné, že je potřebujeme. Kinžal je totiž z technického hlediska jenom trochu modifikovaný Iskander – střela, kterou z Kaliningradu už dnes Rusové dostřelí do Ostravy a která může nést jadernou hlavici. Takže prosím paní ministryni, zda by nezapracovala i na těchto mimořádně spolehlivých obranných protivzdušných raketách.
Krize mužské role
Výkon ministryně Černochové je impozantní a vrací naší zemi naději, že se v případě pokračování Putinova útoku na Západ bude schopná ubránit. Vedle toho ale také až bolestivě připomněl další zásadní rys dnešního světa, nejen nově probuzenou hrozbu války: mužská role je v krizi, a pokud je potřeba učinit nějaká zásadní rozhodnutí či vykonat nějaký skutečně důležitý úkol, tak úspěchu dosáhne spíše žena než muž. Nejviditelnější a nejzásadnější výkony dnešní vlády, ve vší úctě k pánům ministrům, jsou výsledkem práce ministryně Černochové.