I svět již vidí veřejnoprávní služby České televize v ohrožení. Po prohlášení Evropské vysílací unie (EBU) a dopisu mezinárodních organizací sledujících svobodu slova (ARTICLE 19, ECPMF, EFJ, IPI) se přidává s prohlášením celosvětová pracovní skupina pro veřejnoprávní média (GTF). Generální ředitelé významných médií veřejné služby, jako jsou britská BBC, německá ZDF, rakouské ORF, italské RAI, France Télévisions či australské ABC, vyjadřují vážné znepokojení nad nedávným vývojem v České republice, který může oslabit nezávislost České televize a její nepostradatelnou úlohu v rámci demokracie v zemi.
O problematice současného způsobu volby radních České televize i pochybnostech o výběru volebního výboru a dalších věcech souvisejících s Volebním výborem Poslanecké sněmovny PČR jsem diskutoval v rozhovoru se senátorem Davidem Smoljakem, který byl předkladatelem výzvy Stálé komise pro sdělovací prostředky senátu k odložení volby radních České televize do vyjasnění pochybností o splnění zákonných podmínek navrhujících organizací. Senátoři současně vládě ANO a ČSSD připomněli její vládní prohlášení, ve kterém se píše: „Budeme věnovat pozornost proměnám audiovizuálního sektoru za účelem naplnění kulturních, společenských a sociálních služeb. Zachováme stávající úpravu postavení veřejnoprávních médií. Budeme důsledně podporovat jejich nezávislost.“
Ve většině zemí Evropy s dvoukomorovým parlamentem se na výběru mediálních rad podílejí obě komory – tedy sněmovna i senát. U nás tomu tak zatím není z toho důvodu, že zákon o České televizi vznikal ještě v době, kdy senát neexistoval. I proto je důležité brát názor senátu při volbě v potaz. Proto jsem navrhl odložit volbu radních České televize do konání volebního výboru, kde bychom měli společně se zástupci senátu pochybnosti prodiskutovat. Volební výbor se bude konat 27. dubna od 13. hodiny, i s bodem nazvaným Legitimita volby výběru kandidátů do Rady ČT volebním výborem, který jsem nechal zařadit. Funkční období čtyř radních končí až 30. května, proto nevidím důvod, proč by nemohla být volba odložena do jednání volebního výboru na květen. I přesto nepochopitelně koalice ANO, SPD a KSČM můj návrh na přerušení volebního bodu Rady ČT zamítla. Nakonec se volba v úterý nestihla, ale je možné, že se ji pokusí zástupci ANO zařadit ještě před jednáním volebního výboru. Jako Piráti budeme znovu požadovat a hlasovat pro volbu veřejnou, koncesionáři mají právo vědět, jací poslanci nesou za zvolené radní politickou odpovědnost.
Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty