Zatímco tisíce firem a živnostníků dostala za poslední rok epidemie na kolena, tak několik často podivných firem objevilo díky nákaze covidu způsob, jak si ze státních peněz udělat zlatý důl. Reportér serveru HlídacíPes.org zmapoval pro deník FORUM 24 příklady neuvěřitelného plýtvání státními penězi při nákupu často nekvalitních pomůcek za přemrštěné ceny. Na skandální praktiky při nakupování ochranných prostředků upozornila zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.
Osud dvou českých firem, které se staly symbolem toho, jakým způsobem vloni stát nakupoval za stovky milionů (a v součtu za 8,5 miliardy) korun ochranné pomůcky původem z Číny, nabral po roce zajímavý vývoj. Jednu původní majitel převedl na manželku, z níž je správkyně svěřenského fondu, druhá skončila v insolvenci.
Podivná společnost „La Factory“, původně spící firma z Lanškrouna, bez tržeb i bez zaměstnanců, získala vloni zakázky od ministerstva zdravotnictví na dodávky ochranných pomůcek za 1,2 miliardy korun. „Já tam nikoho neznám, ale nakonec jsem se dostal na krizový štáb, který sedí rovnou u vrátnice. Tam jsem absolvoval kolečko vysvětlování, co, proč a jak. A nakonec jsme si plácli,“ citoval tehdy jednatele firmy Radka Švece Seznam Zprávy. K první dodávce zboží z Číny pak firma dodala padělaný certifikát od polské laboratoře.
Za respirátory firma inkasovala od ministerstva zdravotnictví 170 korun za kus, za stejný výrobek ministerstvo vnitra platilo 80 korun. Dne 1. března 2021 se majitelkou firmy stala Hana Švecová (pravděpodobně manželka původního majitele), která působí i jako správkyně svěřenského fondu.
Další firmou, která se vloni náhle vrhla do byznysu s ochrannými pomůckami, je „Recea Prague“. Její majitel sice původně čelil osmnácti exekucím a do té doby se firma zabývala cukrářstvím a uzenářstvím, chvíli to ale vypadalo, že přichází úspěch. Firma náhle získala od ministerstva zdravotnictví zakázku na dovoz respirátorů FFP 2 z Číny za 310 milionů korun.
Jenže ministerstvo později většinu objednávek stornovalo, prý proto, že firma nestíhala dodávat v termínu. Ty respirátory, které do Česka přišly, pak neprošly testem kvality. Zřejmě i proto je od letošního 1. února firma v insolvenci s celkovými přiznanými dluhy 119 milionů korun.
Příběhy těchto firem jsou jen jedněmi z mnoha. Celkový obrázek po téměř roce kontrolní práce zveřejnil tento týden Nejvyšší kontrolní úřad. Potvrdil, že nákupy ochranných pomůcek provázel chaos, že úřady mezi sebou nebyly schopné spolupracovat, nebo to, že ministerstvo zdravotnictví se od roku 2011 ani neobtěžovalo aktualizovat pandemický plán, i když to mělo povinně dělat každé dva roky. Tomu odpovídal i neutěšený stav zásob zdravotnických pomůcek.
„Pandemické plány vůbec nepočítaly se situací, že v době pandemie chřipky nebo jiného infekčního onemocnění může nastat citelný nedostatek OOP a ZP (ochranných a zdravotnických prostředků, pozn. red.), a to zejména těch prostředků, které jsou nezbytné k permanentnímu zajištění potřebné úrovně respirační ochrany u desítek tisíců zdravotnických pracovníků při výkonu jejich činnosti,“ popsali kontroloři NKÚ.
Chaotické nákupy, cenové výkyvy
Ochranné pomůcky, obleky, rukavice, roušky, respirátory a další se pak narychlo začaly shánět především v Číně. Za podmínek nevýhodných pro stát, s výrazným rozptylem v ceně i v kvalitě. Je také pravděpodobné, že část z celkových 8,5 miliard korun (7,5 miliardy za zboží a miliarda korun za jeho dopravu a s ní související služby) skončila neznámo kde, u bílých koní, ve schránkových firmách či podivných zahraničních společnostech s neznámými vlastníky. Celkem 5,6 miliardy korun si rozdělilo jen 14 dodavatelů.
„Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize, a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ hledal alespoň nějaká možná pozitiva k výsledkům kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.
Už vloni na chaotické nákupy respirátorů s obrovskými cenovými výkyvy a často bez ověření jejich kvality upozorňovala nejen média, ale například i Pirátská strana. „Závěry NKÚ pochybení potvrzují. Členové vlády by měli vyvodit odpovědnost za tato závažná selhání, způsobené škody a naprostou ignoraci českých výrobců ochranných pomůcek. Je absolutně nepřijatelné, aby způsobené škody platil běžný poctivý daňový poplatník,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Piráti tehdy také zveřejnili anketu mezi zhruba 200 českými výrobci roušek a respirátorů. Ukázalo se, že je vláda při nákupech prakticky zcela ignorovala. Nynější kontrolní závěr NKÚ to potvrzuje: ministerstva raději nakupovala ve velkém respirátory neznámé a pochybné kvality, ačkoliv prověřené respirátory bylo možné již po poměrně rychlém náběhu výroby nakupovat od domácích výrobců.
Ministr vnitra Jan Hamáček v reakci na zprávu NKÚ připustil, že poměrně věrně popisuje loňskou realitu. „Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup osobních ochranných prostředků, ujali jsme se toho až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout,” uvedl Hamáček.
Vnitru se prý nákupy dařily lépe i díky kontaktům, které v Číně měli Jaroslav Tvrdík (prezentoval se jako poradce nákupního týmu) a prezident Miloš Zeman.
I to si zasluhuje připomenutí, protože do obchodu s českým ministerstvem vnitra se i na čínské straně zapojily i firmy s neprůhledným pozadím. Jak upozornil expertní web o Číně Sinopsis, šlo například o společnost Liyi Trade Limited Co, Ltd. Vznikla až na podzim 2019 se základním kapitálem v přepočtu 33 tisíc korun, obchodovala do té doby s alkoholickými a nealkoholickými nápoji a čajem. Mnoho informací k ní nelze dohledat ani z čínských veřejných zdrojů, přesto si ji české ministerstvo vnitra našlo a nakoupilo od ní zhruba 1,5 milionu respirátorů FFP 2 v přepočtu za 113 milionů korun.
Tomu, že významná část zboží dodaného z Číny byla pochybné kvality, či že se výrobky zaštiťovaly nesouvisejícími či zcela zfalšovanými certifikáty, jsme se věnovali i v tomto textu. „Někteří koncoví uživatelé obdrželi osobní ochranné prostředky, které nesplňovaly deklarované kvalitativní požadavky, aniž by o tomto nedostatku věděli,“ konstatuje kontrolní zpráva NKÚ s tím, že hlavními příjemci byli tehdy zdravotničtí pracovníci.
Pro internetový deník FORUM 24 připravila tento článek v rámci spolupráce redakce serveru HlídacíPes.org.