Český dům v Bratislavě, který dlouhodobě prosazoval Miloš Zeman, se po letech příprav otevře v polovině listopadu. Přesný způsob financování projektu se stále dolaďuje, už je ale aspoň jasné, kde bude nová instituce sídlit. Budova, kterou si stát pro Český dům ve slovenské metropoli pronajme, patří firmě miliardáře Tomáše Chrenka.
„Český dům v Bratislavě bude sídlit na adrese Prepoštská 6. Jednání o nájemní smlouvě a následném financování probíhají, proto je nebudeme v tuto chvíli komentovat,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org české Ministerstvo zahraničí.
Historický dům v jedné z bočních uliček bratislavského Starého města patří podle slovenského katastru nemovitostí firmě CHT, s. r. o. V ní vlastní zhruba třetinový podíl (32,45 %) Tomáš Chrenek, miliardář a majitel Třineckých železáren či sítě zdravotnických zařízení Agel.
Zbytek vlastnického podílu patří společnosti Supernius Invest ze skupiny firem Supernius, kterou Chrenek také ovládá: „Vlastním 87% podíl, zbytek moje nejbližší rodina,“ řekl před dvěma lety týdeníku Euro.
„Aby Zeman nebyl prezidentem“
Zřízení Českého domu v Bratislavě po většinu svého prezidentského období prosazuje Miloš Zeman. O vytvoření instituce pravidelně mluvil při řadě setkání se slovenským exprezidentem Andrejem Kiskou i jeho nástupkyní Zuzanou Čaputovou, s níž také 16. listopadu nakonec Český dům slavnostně otevře.
„Správou budovy jsou pověřena Česká centra, do prostor Českého domu také přesídlí České centrum Bratislava a zastoupení agentury CzechTourism. O dalších subjektech se ještě jedná,“ doplňuje detaily o budoucím využití bratislavské budovy mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Miliardář Tomáš Chrenek se v politice nepřímo angažoval během první přímé prezidentské volby v Česku v roce 2013, kdy finančně podporoval kampaň Jana Fischera, prý kvůli tomu, aby se Miloš Zeman nestal prezidentem.
Po volbách se ale v rozhovoru pro MF DNES nechal slyšet, že Zeman je lepší prezident než by byl Karel Schwarzenberg.
„Zemanův“ Český dům teď každopádně bude sídlit v domě patřícím jedné z Chrenkových společností. Tomáši Chrenkovi, jehož žebříček miliardářů časopisu Forbes řadí v Česku na 11. místo, v minulosti patřila například TV Barrandov. V roce 2012 ji prodal Jaromíru Soukupovi. Chrenek stál například i u náhlého zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse.
Bez kontroverzního spolku
I když o detailech nájmu a financování Českého domu ministerstvo mluvit nechce, podle dřívějších informací by mělo platit, že na zřízení nové instituce přispěje slovenská strana částkou 9,6 milionu korun. Tedy stejnou sumou, jakou před pěti lety přispělo Česko na otevření Slovenského domu v Praze.
Ten měl být původně předobrazem Českého domu v Bratislavě, během pěti let fungování ho ale provázely mnohé kontroverze.
Už v roce v 2014 si média všimla zmiňované, neobvykle vysoké dotace na nákup sídla instituce v činžovním domě v Soukenické ulici v centru Prahy ve výši 9,6 milionu korun. Dotaci spolku Slovensko-český klub přiklepl úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.
Další kritika přišla od slovenských krajanů a krajanských spolků v Praze, podle nichž si lidé kolem šéfa Slovenského domu Vladimíra Skalského dům „zprivatizovali“ pro své aktivity. Výhrady krajanů zachytila letos v reportáži slovenská veřejnoprávní RTVS.
HlídacíPes.org následně upozornil také na to, že v prostorách Slovenského domu se pravidelně koná udílení Krameriových cen od Asociace nezávislých médií, která zastřešuje řadu dezinformačních webů a alternativních médií. Sama Asociace má přímo v budově také své sídlo.
Finální fáze jednání o Českém domě v Bratislavě se ale zástupci spolku Slovensko-český klub už neúčastnili.
Publikováno na serveru HlídacíPes.org