Facebooku v České republice tento rok dominovala pandemie koronaviru. Pokud však čekáte seriózní a ověřené informace, jste na omylu. Nejsdílenějším mezi uživateli této sociální sítě byl článek konspiračního webu Aeronet, podle kterého „Soňa Peková potvrdila, že někdo vyrábí umělé laboratorní kmeny SARS-CoV-X a vypouští je obrazně řečeno jako z jeskyně, kterou je potřeba najít a zavřít! Bioložka znovu potvrdila, že virus se nechová jako přírodní izolát…“. Vyplývá to z dat, která zveřejnil server Investigace.cz.
„Celkem jsme analyzovali skoro 500 tisíc zpráv z 63 českých zpravodajských a publicistických serverů, a to včetně serverů konspiračních či bulvárních, publikovaných od ledna 2021 do Vánoc. K těmto účelům jsme využili služby Buzzsumo a CrowdTangle a zaměřili se na zprávy, které mezi uživateli facebooku vyvolaly nejvíce sdílení a reakcí,“ vysvětlují autoři výzkumu.
Výsledky jejich analýzy jsou šokující. Nejúspěšnější zprávou mezi uživateli na českém facebooku byla dezinformace konspiračního webu Aeronet. Údajné potvrzení výroby koronaviru v laboratoři bioložkou Soňou Pekovou nasbíralo přes 41 tisíc sdílení.
Na druhém místě se s velkým odstupem (31 031 sdílení) umístila zpráva o počtu očkovaných na jednotkách intenzivní péče v Rakousku od CNN Prima News. Třetí příčku s počtem 29 747 sdílení obsadil článek o údajné unikátní metodě českých PCR testů, který zveřejnily Seznam Zprávy.
Na čtvrtém místě je opět zpráva z konspiračního webu. Tentokrát o tom, že Rada Evropy údajně zakázala povinné očkování. „Celkem je zřetelně vidět, že v roce 2021 covid převálcoval prakticky jakákoli jiná témata, a to jak v mainstreamových, tak v bulvárních či konspiračních médiích,“ popisují výzkumníci z webu Investigace.cz.
„Bude to vypadat trošku zvláštně, ale úplně překvapivý objev tam pro mě není. Asi největším překvapením pro mě byl velký odstup, který měl článek Aeronetu oproti těm ostatním. Ale jinak to, že Češi prakticky celý ten rok prožili s koronavirem, jsme viděli všichni, takže to tak překvapivé nebylo,“ zhodnotil pro Radiožurnál autor výzkumu a datový analytik Josef Šlerka.