Výsledků prvního kola prezidentských voleb si všimla i média v zahraničí, zejména ta středoevropská. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zaujal především svou tiskovou konferencí v den voleb, u generála Pavla se řeší hlavně jeho postoj k Visegrádské skupině. Mluví se ale také o minulosti obou postupujících kandidátů nebo o jejich šancích na výhru.
„V prezidentských volbách v České republice musí občané rozhodnout především jednu otázku: Jsou pro, nebo proti Babišovi?“ píše německá veřejnoprávní televize ARD s tím, že si Babiš těžko mohl představit ideálnější závěr kampaně. Zmiňuje rozsudek v kauze Čapí hnízdo, návštěvu francouzského prezidenta Macrona a odstoupení Středuly. Babiše líčí jako podnikatele s výrazným střetem zájmů a populistu. Zmiňuje, že má blízko k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.
Deutsche Welle nazývá Babiše přímo českým Orbánem. Zproštění viny v kauze Čapí hnízdo podle něj zvýšilo jeho šance na výhru ve volbách. „Jedním z prvních gratulantů byl maďarský premiér Viktor Orbán, který svému příteli poradil, aby pokračoval v boji,“ píše deník.
Agent StB útočí na komunistickou minulost soupeře
Podle slovenského deníku SME nepřinesly výsledky prvního kola žádné překvapení. Deník ale upozornil na tiskovou konferenci Andreje Babiše, během níž mimo jiné útočil na Pavla jako na bývalého komunistického rozvědčíka. Sám Babiš je přitom na Slovensku stále evidovaný jako agent StB.
„Hned po slibu, že bude dělat jen ‚pozitivní kampaň‘, ji odpíchl Babiš otázkou, zda existuje ještě jedna země, kde mají za prezidenta komunistického rozvědčíka. To, že si kartu minulosti Babiš troufl vytáhnout s vlastní historií KSČ a StB, není obyčejná nehoráznost, ale především jasný signál strategie demobilizovat elektorát soupeře,“ píše SME.
Babišovo první veřejné vystoupení po volbách okomentovala i další média. „Babiš s kampaní před druhým kolem nezahálí, vítěze prvního kola Pavla přirovnal k Putinovi,“ uvádí slovenská televize Markíza. Podle deníku Aktuality.sk pak Babiš ukázal, že nemá žádné zábrany. „Babišova arogance po prvním kole prezidentských voleb narazí na své limity a přestane mu pomáhat. Naopak pohřbí jeho ambice a generála Pavla dostane na Hrad,“ píše komentátor Ľubomír Jaško.
Podle Denníku N Pavel zatím ze souboje s Babišem vychází jako jasný vítěz. „Zatímco z Babiše se stal typický příklad populistického politika, Pavel může být příkladem, že i bývalý komunista, který prošel katarzí, může být dobrým prezidentem demokratické země,“ soudí.
O Babišovi se také některá média zmiňují jako o nástupci současného prezidenta Miloše Zemana. Německá ARD píše, že Babiš má na společnost stejný polarizující vliv jako právě Zeman. V podobném duchu píše i polský liberální deník Newsweek. „V Havlově domovině byl na Hradčanech po dvě funkční období politik, který se nevyhýbal pití, mluvil nesmysly a v poslední době se skoro nedržel na nohou. Zeman byl populista, svérázný a hrubý,“ píše deník ve svém článku o prezidentských volbách.
Budoucnost Visegrádské čtyřky
„Miliardářský populista se chce vrátit na hlavní scénu. Andrej Babiš rok po ztrátě funkce premiéra bojuje v prezidentských volbách,“ píše polský deník Rzeczpospolita. V článku s titulkem „Česká republika volí prezidenta. Vyhraje generál ve výslužbě?“ se jinak věnuje hlavně generálu Petru Pavlovi. Zmiňuje, že se Pavel během předvolební kampaně distancoval od maďarského premiéra i od spolupráce v rámci Visegrádské skupiny.
O tom píše ve své předvolební analýze i polské Centrum pro východní studia (OSW). „Za povšimnutí stojí jednoznačně kritický pohled kandidáta Petra Pavla na perspektivu visegrádské spolupráce – hovoří o ztrátě důvěryhodnosti a důležitosti ze strany V4 i o výrazných rozdílech v tak základních věcech, jako je postoj k Rusku,“ upozorňuje OSW. Dodává také, že Pavel připouští debatu o rozšíření V4 nebo o vystoupení Česka ze skupiny.