Konflikt mezi kardinálem Dominikem Dukou a moderátorkou Českého rozhlasu Hankou Shánělovou přerostl do debaty o tom, co smí a nesmí veřejnoprávní rozhlas ve svém vysílání připustit před volbami.
Rozhovor byl vysílán živě odpoledne 21. 10. 2013. Byla řeč o vrácení některých budov na Pražském hradě církvi a o návrhu ministerstva vnitra (v době Rusnokovy vlády), kde se říká: „Je nezbytné, aby byl vyjasněn status celého areálu Pražského hradu, který je mimo jiné sídlem hlavy státu (…) a tvoří ucelený komplex, jehož správu zejména z bezpečnostních a státně reprezentativních důvodů lze jen obtížně zajistit za situace, kdy by jednotlivé stavby a pozemky byly spravovány různými vlastníky.“ To stálo v důvodové zprávě návrhu, ve kterém šlo v podstatě o to, že by se na budovy na Hradě nevztahovalo vracení majetku církvi.
Duku to rozhořčilo a ve vysílání řekl: „Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali. Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!“
Moderátorka pak Dukovi řekla, že v předvolební době není podle pravidel ČR ve vysílání říkat, koho volit a koho nevolit. Spor ale pokračoval a moderátorka rozhovor ukončila.
Postup moderátorky Hanky Shánělové pak projednávala Rada Českého rozhlasu.
Vedení Rady usoudilo, že moderátorka i editor pořadu postupovali správně, když se rozhodli rozhovor s kardinálem ukončit. Duka prý sice přímo neporušil pravidla Českého rozhlasu, ale podle jejich názoru se k tomu „schylovalo“.
„Moderátor a editor se zachovali podle pravidel. Ale je potřeba dodat, že nedošlo k porušení zákona a kardinál neřekl nic, co by zákon porušovalo. Oba dva však vyhodnotili, že by k tomu mohlo dojít,“ prohlásil člen rady Milan Badal.
Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný už předtím uvedl, že považuje postup moderátorky za profesionální a schvaluje ho. Podle Pokorného se Duka pohyboval na hraně toho, co dovolují pravidla.
Všichni se přitom odvolávali na speciální předvolební pravidla Českého rozhlasu, konkrétně na článek 6 odstavec 2.
„Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor,“ píše se v pokynech ředitele rozhlasu.
Kardinál Duka se ke kauze vyjádřil na svém blogu 29. 10. 2013: „První věc, nad kterou se musím pozastavit, je naprosto ‚lajdácká‘ práce redaktorů ČRo. Po jednání na Úřadu vlády ČR jsem poměrně dlouhou dobu odpovídal na otázky novinářů (přítomná byla i redaktorka ČRo). Redaktoři ČRo mě pak ještě pozvali do přistaveného přenosového vozu k přímému vstupu do vysílání Radiožurnálu. Interview vedla pro mě z nepochopitelných důvodů redaktorka, která nebyla spravena nejenom o předchozím dialogu, ale ani o dokumentech, na které se mě ptala. Neznalost dohody z roku 2010 jí ale nebránila zpochybnit moji čest.“ (Moderátorka naznačila, že církev změnila názor a její současné požadavky se liší od toho, co dojednala s prezidentem Klausem v roce 2010.)
Kardinál si dále stěžuje, že mu nikdo nevysvětlit, co vlastně porušil: „Na celém incidentu se mi ale jeví jako vedlejší, zda Český rozhlas vypnul kardinála či kvalita práce redaktorů ČRo. Jako skutečně relevantní se mi jeví otázka postupu pracovníků ČRo ve vztahu ke svobodě slova. Dodnes mi nikdo nebyl schopen říci: ‚pane kardinále, tato věta byla za hranici pravidel ČRo, kvůli ní jsme rozhovor ukončili.‘ Porušil jsem poukazem na paralelu s komunistickým režimem (který je stále ještě podle našeho práva zločinný) zákon? Nebo jen interní podzákonnou normu ČRo, která by ale v takovém případě musela kolidovat se zákony ČR o svobodě slova? Který konkrétní subjekt, politika či kandidáta jsem měl propagovat/kritizovat?“
Jasné odpovědi se mu však nedostalo ani od Rady Českého rozhlasu.
Zajímavé na celé věci ještě je, že člen rady Milan Badal je zároveň kardinálovým tajemníkem. Kardinál sám je členem externího poradního výboru generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana.
Napětí potom kardinál Duka zmenšil tím, že moderátorku navštívil a omluvil se jí. Otázkou je, jak jinak mohl Duka na otázku odpovědět, když restituce souvisí s tím, že majetek církví byl zabaven za vlády komunistů a je obtížné se tomuto tématu vyhnout jen proto, že komunistická strany existuje a kandiduje ve volbách.