Máme skutečně něco unikátního. Policejní stranu. Tedy expolicajtů. Kdo by řekl, že něco takového zaujme zrovna Čechy. Když se vynaloží patřičné prostředky, někdo se na to ale chytí.
Členové hnutí Přísaha v sobotu zvolili v Ostravě za svého prvního předsedu svého zakladatele Roberta Šlachtu. Neměl protikandidáta, dostal 110 hlasů ze 120 přítomných delegátů. Prvním místopředsedou se stal Tomáš Sochr a druhým Jaroslav Pelc. Oba jsou bývalými Šlachtovými kolegy od policie.
Šlachta, kterému bude v červenci padesát, pracoval více než 25 let u policie. Déle než osm let byl ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se během té doby zabýval mimo jiné případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích.
Nejvíce pozornosti ÚOOZ vedený Šlachtou vyvolal v červnu 2013, když provedl teatrální razii na úřadu vlády. Mělo jít o zásah proti politické korupci a v poutech byla před kamerami odvedena i blízká spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. Ze slibů velkolepých odhalení nebylo nakonec prakticky nic. Akce ale usnadnila Andreji Babišovi nástup k moci.
Šlachtova strana získala podle některých průzkumů už dost hlasů, aby se těsně dostala do sněmovny. Pozoruhodné (ale spíše příznačné) je, že si ji někteří lidé oblíbili, aniž ještě měla strana zvolené nějaké vedení, sotva by někdo dovedl jmenovat jiného činovníka strany, než je Šlachta, a bez toho, že by byl znám program strany.
Když přišel Vít Bárta se svými Věcmi veřejnými, měli jsme tu stranu bezpečnostní agentury, kterou vylepšili v očích veřejnosti fotografiemi spoře oděných stranických činovnic. Nebylo z toho nakonec nic. Kdo měl trochu rozumu, věděl to předem. Ale slibem nezarmoutíš, zvlášť když se lidu předloží k věření, že teď už se opravdu zatočí s korupcí.
Andrej Babiš se na té vlně antikorupčního tažení svezl. Kdo čekal nějaké výsledky od člověka, který byl agentem StB, normalizačním kariéristickým komunistou, začal podnikat s penězi neznámého původu a proslul podivnými „podnikatelskými metodami“, tak byl pošetilý. S „korupčním prostředím“ a „Palermem“ 90. let měl účtovat člověk, který byl přímo symbolem těchto let. Cestu k moci si ale prostřílel balíky peněz, za které si nakúpil všetky. Dopadlo to jako vždycky. Mnohí chlapci a dievčatá z plagátov pak byli odstaveni, protože splnili svou úlohu. Zůstali přikyvovači a pan premiér je trestně stíhaný.
Někteří voliči jsou věčně nepoučitelní a zřejmě uvěřili, že Šlachta je něco jako „policajt rošťák“. Celý Belmondo. Ten to tady se svou „chlapáckou správností“ dá všechno do pořádku. Dočkáme se přinejlepším další zábavné krimikomedie. Přinejhorším policajtská parta pomůže oligarchovi udržet se u zdrojů, aby na něj nikdo nemohl.