Mladý český vědec Lukáš Neumann, který vystudoval na ČVUT a nyní působí na Oxfordské univerzitě, varuje před mimořádnou logistickou náročností distribuce a očkování vakcínou firem Pfizer a BioNTech. Upozorňuje na to, že vzhledem k nedostatku potřebných speciálních mrazáků budou případné pozdější větší dodávky skladované vesměs jen v kontejnerech se suchým ledem. Vědec varuje, že toto řešení celý proces očkování v České republice snadno zkomplikuje.
Práci s vakcínou uloženou k suchému ledu komplikuje omezený přístup do takto chlazeného kontejneru. Oceněný český vědec Lukáš Neumann, který se věnuje umělé inteligenci a pracuje na výzkumných projektech na Oxfordské univerzitě, upozorňuje na vysoké počty vakcín přepravované v jednom kontejneru a omezený čas na jejich aplikaci.
Neumann vyčetl z informace o schválení a příbalového letáku vakcíny pro evropský trh, že v každém mrazícím kontejneru, v nichž je dodávána vakcína BioNTech/Pfizer, je 5 plat, v každém platu 195 ampulí a každá ampule po rozmražení (trvá 2 hodiny) a naředění fyziologickým roztokem vystačí na 5 dávek pro 5 lidí. Takto naředěná vakcína vydrží pouhých 6 hodin. To by samo o sobě nevadilo. Potíž je ovšem v již zmíněném omezeném přístupu do kontejneru obsahujícího dávku pro 4 875 lidí.
„Protože v ČR jsme mrazáky nepořídili, musíme si vystačit s tím kontejnerem, který se může otevřít 2x denně a do kterého se musí každých 5 dní doplňovat suchý led. Ten kontejner ale i tak vydrží jenom 30 dní,“ upozorňuje Neumann s tím, že oficiální schválení vakcíny pro EU jasně píše o skladování v mrazáku při teplotě -90 °C až -60 °C.
„Potřebujeme tedy k jednomu kontejneru dostat a naočkovat 4 875 lidí během 30 dní – tedy 160 lidí denně, když se pojedou soboty i neděle, a každý den 8 hodin bez přestávky očkovat 20 lidí za hodinu, tedy jednoho člověka za 3 minuty – a to včetně příchodu, vyplnění formalit, svléknutí oblečení, rozloučení (+ 30 minut čekání v čekárně),“ promýšlí logistickou náročnost očkování, které si vyžádá permanentní nasazení několika zdravotníků a administrativních sil. „A takový malý tým je třeba ke každému kontejneru. Pro úplnost dodám, že jenom této vakcíny nám v roce 2021 díky kontraktu, co podepsala EU, dorazí 4 miliony dávek, tedy 800 kontejnerů,“ upřesňuje.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn potvrdil už minulý pátek, že většina z plánovaných 442 očkovacích center po celém Německu je připravena plnit svou funkci. Jeho český kolega Jan Blatný o dva dny dříve prohlásil, že očkovací centra budou v nemocnicích, a že žádná zvláštní velkokapacitní očkovací centra v Česku nejsou potřeba. Kdyby snad v budoucnu byla, zajistí je podle ministra armáda v polních nemocnicích. Web ministerstva zdravotnictví v této souvislosti ještě před několika týdny zmiňoval, že očkovat by mohli praktičtí lékaři.
„Je snad každému jasné, že toto nemůže probíhat v ordinacích praktických lékařů, ale že i velké nemocnice budou mít problém tolik lidí denně očkovat, aby vůbec stihly vyočkovat celý kontejner za 30 dní,“ namítá Neumann, který zároveň upozorňuje i na to, že při tomto postupu je prakticky vyloučené zvládnout případné nárazové dodávky dvou kontejnerů zároveň.
„Tohle je logistická operace mamutích rozměrů, a bez očkovacích center organizovaných s armádní precizností se to zkrátka zrealizovat nedá. Němečtí sousedé to vědí, snad na to časem přijdou i na našem ministerstvu,“ uzavírá Neumann.
Článek vychází z úvahy, již Lukáš Neumann publikoval na svém profilu na facebooku, informace publikujeme s jeho laskavým souhlasem.