Je tady další druhý čtvrtek v měsíci a s ním spojené vydání měsíčníku FORUM 24+, který je opět naplněn maximem informací, zpráv, rozhovorů, analýz a dalších zajímavých textů. Nechybí samozřejmě ani největší křížovka v Česku.
Noviny otevírá exkluzivní rozhovor, který vedl Martin Skýpala s českým vojákem bojujícím od počátku války na Ukrajině. Arisu, jak si tento muž říká, popisuje denní realitu války bez příkras a také říká, že kdyby Západ opravdu chtěl, aby Ukrajina vyhrála a Rusko prohrálo, tak už by situace na frontě dávno vypadala úplně jinak.
K tomuto rozhovoru se vztahuje i text Johany Hovorkové, v němž ministryně obrany Jana Černochová říká, že z poškozování české muniční iniciativy, s jakým přišel například senátor Lukáš Wagenknecht, má samozřejmě Rusko radost.
Petr Hlaváček se podíval na to, jak česká vláda (ne)provozuje strategickou komunikaci a jak Otakar Foltýn jako osamocený rytíř vzdoruje přesile.
S dezinformacemi úzce souvisí i článek, jejž napsal Vojtěch Laštůvka, který se podíval blíže na rasistickou kampaň Okamurovy SPD na Václavském náměstí. Vypadá to, že doposud nebojácný samuraj, samozvaný obhájce všeho národního, se začíná bát, že by se nemusel dostat do parlamentu. A kde by pak vzal na dostavbu „Takešiho hradu“?
Kolega Jan Jandourek mapuje snahy o oživení komunistické mumie. Tzv. koalice Stačilo! totiž není ničím jiným než pokusem o reinkarnaci komunistické strany.
Jiří Pondělíček fundovaně nahlédl souboj o Bílý dům, v němž se spolu utkávají Kamala Harrisová a Donald Trump. Po odstoupení Joea Bidena nikdo nedokáže odhadnout, jak volby skutečně dopadnou. Předběžné průzkumy ukazují velice těsné výsledky v klíčových státech.
A do zahraničí ještě jednou. František Kalenda se podíval na výsledky v německých zemských volbách, které přinesly sice očekávané, ale přesto docela šokující výsledky. Současná vládní koalice si v Durynsku a Sasku de facto ani neškrtla. Území bývalé NDR prostě myslí na rozdíl od zbytku Německa jinak. Je to dědictví čtyřiceti let komunismu.
A protože se i u nás blíží volby – krajské a část senátních – nemohli jsme tuto skutečnost pominout. Kolektivní dílko celé redakce vám nabízí pohled do všech krajů – jaké jsou, jak dopadly volby minulé, kdo tam kandiduje, a snažili jsme se vyhmátnout i nějaké zajímavosti, které by se mohly ve volbě promítnout. Ač krajské, opozice z nich stejně dělá „referendum“ o vládě, protože žádná krajská, a tedy lokální témata, nejsou pro Babiše, Okamuru, Konečnou a další dostatečně zajímavá.
V dalším rozhovoru tohoto čísla vyzpovídal Petr Hlaváček ruskou novinářku Ekaterinu Kanakovou, která již několik let žije v Česku, ale stále si zachovává skvělý přehled o tom, co se děje v její rodné zemi. S Petrem se bavila o „kauze Durov“ či „kauze Telegram“. S rozhovorem úzce souvisí i článek o trojici lidí, kteří se chovají tak, jako by si o sobě mysleli, že jsou „mesiáši“ – Elon Musk, Peter Thiel a Pavel Durov.
Před vracejícím se antisemitismem pak varuje Jiří X. Doležal, který v této souvislosti položil několik otázek i předsedovi Federace židovských obcí ČR Petru Papouškovi.
Má se vrátit maršál Radecký domů? Tedy má se obnovit pomník nejslavnějšího českého vojevůdce na Malostranském náměstí v Praze? Nad sporem o pomník se zamýšlí Dan Hrubý. Snad vše spěje k happy endu a maršál Radecký bude opět z výšky shlížet na Malou Stranu.
A k „pražské“ problematice ještě jednou. Jan Pánik vyzpovídal bývalého primátora, architekta a šéfa České komory architektů Jana Kasla. Ptal se jej třeba na rekonstrukci Hlavního nádraží nebo na bourání Železničního mostu.
Další rozhovor spadá do kulturní sekce. Milan Tesař jej vedl s Bedřichem Smetanou. Tedy s Václavem Neužilem, který slavného skladatele hraje v novém filmu České televize. Takže po Zátopkovi ztvárňuje další výraznou postavu českých dějin. Ale samozřejmě nemluvili jenom o Smetanovi.
Portrét tento měsíc nabízí pohled na osobnost, která by se v září dožila sta let. Spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký toho pro českou literaturu vykonal opravdu hodně. A to nejen doma, ale i v zahraničí. Opravdu fundovaný portrét sepsal Petr Hlaváček.
Historická rubrika pak článkem Karolíny Němcové připomíná to, co spousta lidí nechce stále slyšet. Druhou světovou válku nezahájil jen Hitler sám. Vydatně mu v tom pomáhal jeho spojenec – sovětský diktátor Stalin. Ovšem za pár měsíců už byl svět pro dva stejně krvavé diktátory malý a porvali se mezi sebou o kořist v podobě Evropy.
Tradiční Cestování vás zve na zámek Jezeří, který zázrakem unikl zkáze. Text, pod nímž je podepsaná Markéta Mitrofanovová, rozhodně nepřeskakujte.
A to samozřejmě není všechno. Třeba takový článek o Leninovi jako milenci i zločinci od Pavla Šafra také stojí za přečtení.
Tradiční „menší“ rubriky pak samozřejmě doplňuje i největší křížovka v České republice.