Athény slibují mnohé. Od historie přes jídlo až po kulturní zážitky. Řecká metropole každoročně láká návštěvníky především na své dochované starověké památky. I v tropických vedrech se uličky hemží turisty. Větráky na zahrádkách restaurací rozprašují na hosty vodu a na nedalekých plážích těžko najdete místo pro svoji osušku. I přesto stojí za to ikonické starověké místo alespoň jednou v životě navštívit a na vlastní kůži zažít atmosféru města, kde vznikala demokracie.
Athény jsou jedním z nejstarších měst na světě. První zmínky o tomto prastarém místě jsou staré téměř tři a půl tisíce let. Své jméno získaly podle řecké bohyně moudrosti Athény. Ve starověkém Řecku představovalo město jeden z nejmocnějších městských států. Athény byly centrem demokracie, umění, vzdělanosti, filozofie a měly velký vliv na celý evropský kontinent, zejména na starověký Řím. Díky tomu jsou často považovány za kolébku západní civilizace a místo zrodu demokracie nezávisle na zbytku Řecka. V dnešní době je město kosmopolitní metropolí a ústředním ekonomickým bodem země. Díky blízkosti moře funguje nedaleko Athén i přístav Pireus.
Ve městě je stále patrné dědictví klasické éry, které představují antické památky a umělecká díla, z nichž nejznámější je Parthenon, považovaný za klíčový mezník rané západní kultury. Ve městě se zachovaly také římské, byzantské a v menším počtu i osmanské památky, přičemž jeho historické městské jádro vykazuje prvky kontinuity napříč tisíciletou historií. V Athénách se nacházejí dvě památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, athénská Akropole a středověký klášter Dafni.
Právě Akropole láká každoročně tisíce turistů. Toto takzvané horní město se tyčí na vrcholku uprostřed Athén. Vede k němu cesta mezi mnoha archeologickými skvosty, jako je například Dionýsovo divadlo, nejstarší na světě. Po klikaté stezce natrefíte i na jeho modernější verzi Herodeion neboli Odeon Héróda Atika. Tento divadelní prostor prošel v minulém století rekonstrukcí a každoročně se v něm odehrává Athénsko-epidaurovský festival. Na samém vrcholku stojí Parthenon a také pozůstatky chrámu Athény Niké či chrám Erechtheion. Kromě úchvatných staveb je odtud překrásný výhled na celé město.
Při procházce dolů zamiřte na druhou stranu od archeologického parku a dojdete až k athénské agoře. V původním jazyce znamenala agora veřejný prostor či náměstí. Ta athénská je známá především nejzachovanějším starověkým chrámem nesoucím název Héfaisteion a řečnickým koutkem, kde promlouvali řečtí filozofové. Naproti agoře se nachází Hadriánova knihovna. Publius Aelius Hadrianus byl římský císař na počátku našeho letopočtu. Jeho láska k Athénám byla vidět již od jeho mladistvých let, během nichž se s velkou vášní věnoval řeckému vzdělání, což vedlo k tomu, že mu lidé říkali Graeculus, v překladu malý Řek.
Hadriánovy sochy na Akropoli a v agoře naznačují, že byl uctíván spolu s Athénou a Diem Eleutheriem a dostalo se mu pocty jako novému Dionýsovi. Mezi jeho projekty patří kromě knihovny například akvadukt či dostavba chrámu Dia Olympského. Pokud fandíte sportu, určitě se zajděte podívat na olympijský stadion, kde se konaly první moderní olympijské hry v roce 1896.
Jestliže uvažujete o návštěvě Athén, vyplatí se pořídit si hromadnou vstupenku, jež zahrnuje všechny nejdůležitější památky. Projdete je jednoduše za jeden den. Druhý den si nechte na muzea. Je jich tu opravdu mnoho, tudíž si vybere každý. Kromě historických muzeí, k nimž patří Národní archeologické muzeum s největší světovou sbírkou starořeckých starožitností, Muzeum kykladského umění, Muzeum Benaki a Byzantské a křesťanské muzeum, zde najdete i galerie moderního umění či válečné muzeum, kde jsou sbírky mapující dobu od antického Řecka přes Byzantskou říši, otomanskou nadvládu, boje za nezávislost, první a druhou světovou válku až po novodobé dějiny Řecka.
Kam za osvěžením
Teploty zde v letních měsících stoupají až ke čtyřiceti stupňům. I přesto město přes prázdniny praská ve švech. Kromě historických památek sem turisté jezdí za řeckou kuchyní i nedalekými městskými plážemi. I když se zdejší moře s průzračnou vodou řeckých ostrovů nedá srovnat, při vedrech je skvělým osvěžením po celodenním chození v rozpáleném městě. Nejznámější městské pláže jsou Kalamaki, Votsalakia a Freatida. Ke všem se do hodiny dostanete z města hromadnou dopravou.
Kromě tradiční řecké kuchyně, již najdete na každém rohu, jsou Athény, podobně jako většina evropských hlavních měst, místem, kde se mísí světová gastronomie. I když jsou Řekové známí svým našlehaným sladkým frappé, i do Athén už pronikla evropská kultura výběrových kaváren. Například kavárna Yayu v srdci athénské čtvrti Exarchia odebírá zrna od pražírny Cafetierra. Tento rustikální prostor funguje také jako komunitní centrum. Poskytuje platformu pro rozšíření povědomí o místní kreativitě prostřednictvím výstav uměleckých děl a pop-up akcí. Jen pár zastávek od Dionýsova chrámu se nachází espresso bar Foyer. Minimalistický design koresponduje s malým prostorem a nabídka kávy se vyrovná středoevropským podnikům.
V centru města překvapivě není prodejna zmrzliny na každém rohu, nicméně kdo hledá, najde. Prodejna Maraboo, jejíž majitelka se naučila vyrábět zmrzlinu přímo od odborníků v Itálii, nabízí zmrzlinu bez přidání umělých ingrediencí. Kromě sorbetů vyrábí i mléčné zmrzliny, do nichž přidává mléko pocházející z malých farem ve městě Volos. Ingredience se snaží používat sezónně, tudíž nabídka zmrzliny se neustále obměňuje. Dalším tipem na kvalitní zmrzlinu je Django Gelato, jejíž tradice sahá do roku 2005. Tato řemeslná zmrzlinárna má otevřenou gelato kuchyň, tudíž se můžete sami podívat, jak své produkty připravují.