Německo patří také k zemím, které pád země do rukou Tálibánu zaskočil. Ne že by se na evakuaci svých spolupracovníků z řad Afghánců nepřipravovali, ale důkladná německá byrokratická mašinerie všechno zpracovávala tak pečlivě, až bylo najednou pozdě.
Server Spiegel.de popisuje, jak to nyní na místě vypadá. Tisíce příslušníků místních sil v Kábulu doufají, že by mohli uniknout evakuačními lety Bundeswehru. Jenže už je i problém se dostat na kábulské letiště, Tálibán prchajícím blokuje cestu.
Jak je situace obtížná, ukazuje třeba vyprávění Hussajna (jméno bylo změněno). Brána na letiště je zablokovaná, takže v úterý ráno stojí mladý Afghánec před zdí obklopující kábulské letiště. Nad oblastí se přehnala písečná bouře a podle fotografií, které Hussajn posílá přes Facebook Messenger, si lidé kolem něj drží šátky přes oči.
„Hussajn léta pracoval jako tlumočník pro Bundeswehr, ale jeho skutečné jméno je jiné. Spolu s dalšími asi 50 bývalými pomocníky Němců a jejich rodinami se toho rána snažil dostat na plochu letiště. Ve vojenské části letiště startují Airbusy A400M Bundeswehru. Záchranná letadla jsou pro něj jedinou reálnou šancí, jak opustit zemi. V opačném případě mu hrozí pomsta Tálibánu.
Cestu skupině však blokují ozbrojení muži. Stříleli by do vzduchu jako odstrašující prostředek, píše Hussain. Muži mávali dlouhými anténami, které se obvykle připevňují na vojenská vozidla. Kolem právě projíždělo auto a Hussajn řekl, že na střeše poznal bílou vlajku Tálibánu. ‚Třesu se strachy,‘ říká a píše do mobilu.“
Stejně jako Hussain se v současnosti cítí tisíce bývalých příslušníků Bundeswehru. Německé úřady nazývají své bývalé pomocníky „místními silami“.
Po celé měsíce probíhala byrokratická procedura, v jejímž rámci mohli Afghánci žádat o ochranu. Je pravda, že ministerstvo obrany slíbilo rychlou pomoc. Úředníci však postupovali přesně podle předpisů. Procedura se vlekla a vlekla – až bylo pozdě.
„V Kábulu, kam mnoho mužů uprchlo, vládne Tálibán, který na cestě na letiště zřídil kontrolní stanoviště. Islamisté kontrolují auta a pouštějí jen cizince. Afghánci by podle nich měli zůstat v zemi. Tálibán se údajně obává ‚odlivu mozků‘, tedy odlivu vzdělaných lidí. Nebo se chtějí pomstít?
V interním dokumentu ministerstva obrany z úterý se uvádí: ‚Uzavřením letiště pro afghánské občany se ztěžuje evakuace bývalých afghánských místních sil.‘ Cesta na letiště se pro ně stala potenciální smrtící pastí.“
Aby mohli nastoupit do letadla do Německa, musí mít muži u sebe pracovní doklady. Dokonce i německá vláda se obává, že by Tálibán mohl tímto způsobem rozpoznat pomocníky Bundeswehru.
Hussajnova sestra, která s ním jela na letiště, proto schovává doklady o tom, že v letech 2006–2008 pracoval pro Bundeswehr a podepsané německým brigádním generálem, u sebe. „Ženy nejsou prohledávány,“ říká Hussajn.
Takových lidí, jako je tlumočník Hussajn, čeká na vysvobození ze země, která se dostala do moci Tálibánu, zřejmě ještě hodně. Tento chaotický závěr se skutečně nepovedl.