Ochotu pomoci druhým a poskytovat peněžní dary potřebným hodnotí každý rok charitativní organizace Charities Aid Foundation. Ze zveřejněných výsledků vyplynulo, že největší lidumilové žijí v Indonésii a na Ukrajině. Ani Češi se ale nemají za co stydět. V kategorii peněžních darů si za poslední dekádu polepšili nejvíc v Evropě. Rusko obsadilo 102. pozici.
„Světový index dárcovství roku 2023 nám poskytuje důvody pro nadějný optimismus na pozadí globální nestability,“ píše organizace Charities Aid Foundation (CAF) ve své zprávě o globálních trendech za rok 2022. Poznamenává, že zvýšená míra velkorysosti, která vznikla v reakci na pandemii onemocnění covid-19, nikam nezmizela ani v loňském roce.
„Téměř tři čtvrtiny lidstva udělaly v průběhu roku něco pro pomoc ostatním,“ konstatuje zpráva. Organizace hodnotila tři oblasti. Percentuální podíl lidí, kteří pomohli cizímu člověku, podíl osob, které darovaly finanční příspěvek na dobrou věc, a množství lidí věnujících se dobrovolnické činnosti.
Jak informoval nezávislý ruský web Meduza, na prvním místě žebříčku zůstává už šestý rok po sobě Indonésie, následovaná Ukrajinou, která si oproti loňsku polepšila nejvíc ze všech zúčastněných zemí. V první desítce se pak nachází rovněž Myanmar, Libérie nebo Keňa.
Rusové obsadili 102. pozici. Poněkud jim unikl světový trend, protože oproti globálnímu průměru 72 % lidí, kteří během loňského roku alespoň jednou někomu pomohli, obyvatelé Putinovy velmoci zaostali o 15 procent. Podle výše zmíněného webu předstihlo Rusy za rok 2022 až 72 různých zemí.
Přestože Česko celkově obsadilo až 41. pozici, minimálně v oblasti peněžních darů může být poměrně hrdé. Za posledních deset let vylepšilo své hodnocení o 72 míst a v tomto ohledu je tak v Evropě bezkonkurenčně největším skokanem v disciplíně finančního dárcovství.