Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí 28. února podepsal žádost o přijetí své země do Evropské unie. Už dříve se jeden z hrdinů boje za svobodu a nezávislost Ukrajiny nechal slyšet, že žádá o její okamžité přijetí do EU. O tři dny později v projevu na plénu Evropského parlamentu řekl, že „Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost“. Anketa deníku FORUM 24 ukazuje i jasné postoje českých europoslanců.
Snahy o vstup Ukrajiny do Evropské unie podpořil předseda vlády České republiky Petr Fiala (ODS). „Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí. Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale nyní nejsme ve standardní situaci,“ okomentoval slova prezidenta Zelenského, který požadoval využití nové speciální procedury.
Zelenského apel podporují také hlavy osmi členských zemí včetně Miloše Zemana. Prezidenti Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska v otevřeném dopise vyjádřili pevné přesvědčení, že Ukrajina si zaslouží perspektivu přistoupení k EU.
„Vyzýváme proto členské státy EU, aby Ukrajině projevily maximální politickou podporu a umožnily institucím EU podniknout kroky k okamžitému udělení statusu kandidátské země a k zahájení procesu přístupových jednání,“ uvádí v otevřeném dopise.
Předseda Evropské rady Charles Michel ale upozorňuje, že dosáhnout potřebné jednomyslné shody bude vzhledem k rozdílným pohledům jednotlivých států složité.
Jak se k této otázce staví zástupci České republiky v Evropském parlamentu? Redakce deníku FORUM 24 se jich zeptala na následující čtyři otázky:
1. Souhlasíte se vstupem Ukrajiny do Evropské unie?
2. Kdy by bylo podle vašeho názoru nejlepší, aby Ukrajina do unie vstoupila?
3. Co by Ukrajina do EU přinesla?
4. Jak moc by se podle vás měla zasazovat Česká republika o přijetí Ukrajiny do EU?
Mikuláš Peksa (Piráti)
1. „Souhlasím. Má to ale formální náležitosti, které není jednoduché vyřešit. Chtěl bych velmi pracovat na tom, abychom je vyřešili.“
2. „Ukrajina by měla neprodleně dostat kandidátský status a včera jsem pro to v Evropském parlamentu hlasoval. Potom by měla probíhat jednání o tom, jakým způsobem sladit její právní systém s tím evropským.“
3. „Ukrajinci v předchozích dnech ukázali, že jsou neuvěřitelně dobří v obranném boji. Jednoznačně si myslím, že pro společnou obranu a bezpečnostní politiku by byli velkým přínosem.“
4. „Myslím si, že bychom to měli jednoznačně chápat jako naši prioritu a pracovat na tom. Jestli můžu ještě doplnit, tak bychom neměli zapomínat ani na Gruzii a další země z této oblasti, protože ty možná neměly tolik štěstí a tak velkou armádu, aby se dokázaly Rusům efektivně postavit.“
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)
1. „Ano, souhlasím.“
2. „Okamžitě, včera jsme začali.“
3. „Ukrajina je druhý největší stát Evropy, má 40 milionů obyvatel, je bohatá na černozem. Především by přinesla spojenectví a partnerství, které potřebujeme. Myslím si, že má co přinést.“
4. „Maximálně všemi prostředky.“
Marcel Kolaja (Piráti)
1. „Dlouhodobě podporuji snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Podporuji to, aby se stala kandidátskou zemí. Koneckonců včera řekl i Evropský parlament, že by se měla stát kandidátskou zemí tak, aby se v tom procesu přijímání pokračovalo.“
2. „Nejlepší by to bylo samozřejmě hned. Je potřeba ale nastavit nějaká realistická očekávání. Je to několikafázový proces a začíná tím prvním krokem. Proces potom pokračuje dalším vyjednáváním. Je potřeba, aby Ukrajina splňovala kritéria a aby byla vyjednána přístupová smlouva.“
3. „Ukrajina do Evropy patří. Měla by mít možnost se sama rozhodnout, do kterého spolku patřit chce a do kterého patřit nechce. Tím, že požádala o vstup do Evropské unie, tak je zjevné, že do Evropy patří, protože se chce přihlásit k evropským hodnotám. Rozšíření EU by přineslo rozšíření stabilního prostoru, který má za cíl dlouhodobé udržení míru a rozšiřování ekonomického prostoru, jednotného trhu a tak dále. Jedním z důvodů, proč Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu, je to, že se mu nelíbí její směřování. Rusko do toho ale nemá co mluvit.“
4. „Česko by mohlo být nápomocno, mělo by být takovou stranou, která je schopna zprostředkovat nějakou zkušenost s ukrajinskými lidmi. Přece jen jich v České republice žije mnoho a i ty kultury jsou si do velké míry blízké. Česko je jednou z těch zemí, která má možnost přiblížit ukrajinský pohled pro západní země Evropské unie.“
Jiří Pospíšil (TOP 09)
1. „Souhlasím. Podle mého názoru je potřeba Ukrajině ukázat a nabídnout jasný plán procesu přijetí do Evropské unie, kde bude světlo na konci tunelu. Je třeba dát Ukrajině jasnou nabídku a neodkazovat ji pouze na to, že jednou bude přijata. Ukrajinci musí vědět, že za nimi Evropa stojí a nabízí jim jasnou možnost a plán procesu, jak vstoupit do Evropské unie.“
2. „Až skončí válka, tak je třeba se domluvit na tom, co udělat pro to, aby Ukrajina splnila alespoň základní podmínky pro vstup, protože pokud Evropský parlament vyzývá k zapojení Ukrajiny do jednotného trhu, tak základní podmínkou je, aby bylo harmonizované právo Ukrajiny s právem ostatních členských států. To není jednoduchý proces. Je třeba udělat maximum pro to, aby Ukrajina tyto základní podmínky co nejrychleji splnila. Je možné udělat politickou dohodu nad tím, že určité podmínky třeba splněny úplně nebudou, ale ty základní být musí. Jinak by spolupráce v rámci EU nefungovala. Není možné být součástí jednotného trhu a mít úplně jinou legislativu. Jsem pro ten vstup, jsem pro to, ať se to dělá co možná nejrychleji. Na druhou stranu jsou nezbytné podmínky, bez kterých ukrajinský vstup není možný.“
3. „Pokud Ukrajina porazí Putina, tak se obrovským způsobem zasadí za naši bezpečnost. Putin a jeho říše, jeho režim je objektivně výrazným ohrožením celé Evropy. To už chápou i Západoevropané, občané a politici starých evropských států, ne jen my ve střední Evropě, kteří za sebou máme zkušenost se Sovětským svazem. Za to si to zaslouží. Teď Ukrajina bojuje za naši svobodu a zaslouží si nadstandardní přístup. Aby to ale mohlo vůbec fungovat, tak je nutné splnit některé věci. Není možné vstoupit do Evropské unie a mít zcela odlišnou legislativu. Proces by podle mého názoru trval několik let. Je možné to udělat co nejrychleji a u určitých věcí dát výjimku.“
4. „Musí to být tlak bývalých komunistických států. My nejvíce rozumíme tomu, co pro nás teď Ukrajina dělá. My musíme kolegům na Západě vysvětlovat, proč je to bezprecedentní situace. Od druhé světové války nebyla v Evropě útočná válka, a proto je třeba Ukrajině pomoci.“
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
1. „Jsem pro.“
2. „Co nejdříve.“
3. „Je to symbolické gesto. Nemluvme o přínosu.“
4. „V současné době by měla visegrádská čtyřka toto téma zvedat. Je to důležitá podpora pro lidi na Ukrajině.“
Veronika Vrecionová (ODS)
„Se vstupem Ukrajiny do Evropské unie souhlasím. Nyní je nejdůležitější podání pomocné ruky, detaily přistoupení se budou řešit později. Ani ve zrychleném řízení se nejedná o přístup v řádu dnů. Za důležitější v poválečné době považuji výraznou finanční pomoc na obnovu Ukrajiny, otevření evropského trhu pro zboží z Ukrajiny i pracovního trhu pro Ukrajince. Úkolem EU by také mělo být postavit Ukrajinu znovu ekonomicky na nohy bez ohledu na to, kdy bude dokončen proces přijetí.“
Alexandr Vondra (ODS)
„Návrh udělit Ukrajině status kandidátské země do Evropské unie jsem v Evropském parlamentu při hlasování podpořil. Považuji to nyní za akt symbolické podpory země v její těžké hodině. Reálně ale teď není čas řešit institucionální otázky. Ukrajina teď musí hlavně ubránit svou zemi vojensky a pak i diplomaticky. My ji v tom máme maximálně pomáhat – zbraněmi, penězi, diplomaticky a humanitárně. Pokud se to Ukrajině podaří, pak ji máme přijmout, protože země, která se takové agresi umí postavit a uspěje, nebude v Evropské unii přítěží, ale přínosem.“
Luděk Niedermayer (TOP 09)
1. „Myslím si, že dnes platí otázka, zda má Ukrajina získat statut kandidátské země. Odpověď zní ano. Ale cesta ke členství znamená mnoho změn, aby bylo možné zapojení do fungování EU. Doufám, že je Ukrajinci zvládnou, pomohlo by to i jejich zemi.“
2. „Fixovat se na přístupový proces je podle mne chyba. My musíme pomoci Ukrajině mnohem rychleji. Měli bychom rychle rozšířovat ekonomické partnerství a pokusit se dospět třeba k modelu spolupráce s Norskem. Nyní je ale ještě důležitější připravit velkou podporu pro poválečnou obnovu Ruskem poničené Ukrajiny.“
3. „Pokud by byla Ukrajina na vstup velmi dobře připravena, byl by pozitivní efekt na obou stranách. Ale dnes lze mluvit toliko teoreticky.“
4. „Podstatné je, zda Česká republika podpoří udělení kandidátského statutu. Podle mne by měla. Měla by podpořit i rozvoj ekonomické spolupráce a hlavně podpořit poválečnou pomoc. Vše další závisí na dalším vývoji.“