Zástupci křesťanů, židů a muslimů spojených v iniciativě Společný hlas vydali v Praze 24. ledna prohlášení. Vyjadřují v něm znepokojení nad zločiny, k nimž došlo 7. a 9. ledna 2015 v Paříži, tedy nad teroristickými útoky proti médiím. V prohlášení se píše: „Vítáme skutečnost, že mnozí muslimové se od těchto kriminálních činů, páchaných ve jménu islámu, jednoznačně distancují. Vzhledem k řadě dalších tragických událostí poslední doby na území Sýrie, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu či Nigérie zároveň rozumíme rostoucím obavám mnoha obyvatel Evropy z islámu.
Uvědomujeme si, že hlavním cílem teroristických činů je rozdělit společnost a vyprovokovat jednotlivé skupiny ke vzájemnému nepřátelství a strachu. Jedná se o zřejmou snahu polarizovat evropské společnosti a postavit muslimy proti židům, křesťanům i sekulárním občanům.“
Prohlášení dále vyzývá k odpovědnému zacházení s informacemi a k tomu, aby se lidé vyhnuli zjednodušujícím soudům. Takové totiž společnost jen polarizují. Svoboda projevu se má uplatňovat tak, aby se nepohrdalo hodnotami druhých lidí, protože to nahrává extremistům na obou stranách.
„Jako Společný hlas židů, křesťanů a muslimů tuto polarizaci odmítáme. Nepřijímáme princip kolektivní viny, podle nějž by za zločiny jednotlivců nesly odpovědnost celé komunity jejich souvěrců. Zdůrazňujeme nutnost kategoricky odsoudit kriminální činy a zároveň podporovat jednání, směřující k pokojnému soužití.“
Pod prohlášením je v abecedním pořadí podepsána řada osobností náboženského života, například Zuzana Amrami z muslimské obce v Praze, Kardinál Miloslav Vlk, synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml, Tomáš Halík a další.
Celý text prohlášení a seznam podepsaných je možné číst třeba na osobních stránkách kardinála Vlka.
Z