Svět vzpomíná na hrůzy teroristického útoku 11. září 2001 na newyorském Manhattanu. V sobotu je to přesně dvacet let od tohoto temného dne, který proměnil podobu západního světa. Na osudový den vzpomínají i čeští politici.
Tuzemští politici vzpomínají na hrůzy 11. září. Mnozí z nich připomínají jeho význam pro směřování celého západního světa, jiní si připomínají, jak tento den zasáhl jejich život. „Teroristické útoky 11. září 2001 jsou jednou z těch životních událostí, u kterých si přesně vybavíme, kde jsme byli, co jsme dělali a co jsme cítili, když jsme se o nich dozvěděli. Moje teta tehdy pracovala jako lékařka ve Washingtonu DC, nedaleko od Pentagonu,“ vzpomněl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
„Ten šok z absolutně nepochopitelného, dráždivého, apokalyptického, nesmírně silného výjevu, kdy před očima v kouři a prachu mizí symbol New Yorku, mám dodnes ve vzpomínkách umocněný strachem o blízkého člověka… Byl jsem v té době učitelským nováčkem, za katedrou jsem stál přesně 10 dnů. Se studenty jsme místo výuky rozebírali, čeho jsme byli před pár hodinami globálními svědky. Přesně jsme to tehdy pojmenovat určitě neuměli,“ dodává.
Ani dnes podle něj neumíme v plné šíři přijmout a uvědomit si, jak moc se v ten den změnil svět, kam se pootočil tok dějin. „Co všechno se v ten den nenávratně změnilo. Jaké trendy se nastolily. Jaké období započalo a jaké jednou provždy skončilo. Definitivně nám tenhle den potvrdil, že se americký filozof Fukuyama mýlil – dějiny neskončily,“ poznamenal Rakušan. Liberální demokracie dle jeho slov začala svůj boj o přežití, o obhajobu svých principů, o obhajobu svobody a demokracie „v atmosféře, kdy se lidé cítí v nebezpečí a ohrožení“.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek připomněl výročí v chrámu sv. Mikuláše. „Připomněl jsem si jména těch, kteří obětovali své životy, aby zachránili druhé z trosek Dvojčat. Teroristický útok z 11. září bude navždy připomínkou ničivé síly extrémismu a nenávisti. Těmto hrozbám musíme společně čelit,“ uvedl.
Svět se změnil i podle předsedy ODS Petra Fialy. „Před 20 lety – 11. září 2001 – jsme si uvědomili, jak je naše bezpečí křehké. Uvědomili jsme si nová nebezpečí a hrozby současného světa,“ konstatoval na twitteru.
Šéf lidovců Marian Jurečka poznamenal, že se před 20 lety zastavil svět. „Bylo 11. září 2001 a všichni jsme sledovali, jaké hrůzy a bezpráví teroristé páchají. Klobouk dolů před všemi, kdo tehdy pomáhali životy zachraňovat. Dnes si připomeňme, že s terorismem se musí bojovat, a to účinně můžeme jen jako platný člen NATO,“ řekl.
Jeho stranický kolega poslanec Jan Bartošek vzpomněl takto: „Ti lidé byli jako vy nebo já. Lidé, kteří žili své životy, milovali a pracovali. Proto je důležité umět vyhledávat zlo a snažit se ho zničit ještě v zárodku. Nenechat ho dojít až k činům, které zneužívají naší humanity, aby demonstrovaly jakousi moc a sílu nepřátel naší společnosti. To, že jsme vyspělá civilizace a vážíme si života a svobody, nás bohužel před některými skupinami lidí činí zranitelnými. Ale kvůli tomu nesmíme na lidskost rezignovat a dělat krok zpět k tomu, abychom zlo opláceli zlem. Musíme se dokázat bránit a předvídat podobné ataky. Nesmíme se před zlem sklonit,“ vyzval Bartošek.
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková zmínila počet obětí, které hrůzy přinesly. 11. září 2001 patří k těm dnům, které si pamatujete a přesně víte, kde jste byli, když jste to uslyšeli. 2996 obětí. 2996 lidských osudů, nešťastných rodin. Dvě oběti z Čech. Jedna ze Středočeského kraje. Terorismus a extremismus nesmí patřit do našich životů,“ popsala.