Dva úředníci, jeden ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a druhý z Ministerstva zemědělství, uspořádali velmi sledovanou tiskovou konferenci o jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí ohledně zemědělských dotací. Sdělili veřejnosti, že nic podstatného nesdělí.
Česká tisková kancelář a po ní i Česká televize přinesly tuto zprávu: Podle úředníků ze závěrů úterního jednání s Evropskou komisí nelze jednoznačně vyvozovat, zda je premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli Agrofertu ve střetu zájmů, nebo není. Evropská komise schválila, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplatil většinu projektů pro holding Agrofert.
Tak a máte to. Evropská komise je spokojená a všechny peníze pro Agrofert až na jeden malý projekt schválila. Realita je ale totálně odlišná od této matoucí zprávy. Podstatným závěrem, který z tiskové konference vyplývá, je naopak to, že konflikt zájmů Andreje Babiše je klíčovým problémem mezi Českou republikou a Evropskou komisí. Ředitel SZIF Martin Šebestyán a náměstek ministra zemědělství Jiří Šír explicitně sdělili, že konflikt zájmů předsedy vlády byl prvním a dlouhým bodem schůzky. Zároveň se oba snažili podstatu věci různými vytáčkami zatemnit. Kupříkladu sdělili, že to jednání bylo naprosto standardní. Státní úředníci nám tu tvrdí, že jednání o zneužívání dotací předsedou vlády je zcela standardním tématem schůzky mezi úředníky členského státu a úředníky Evropské komise.
Zde je poznámka, kterou publikoval dotační expert Leo Steiner, který vystupuje na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii. I on vidí ve vystoupení jmenovaných úředníků metodu, jak zakrýt podstatu. A je ostudné, že oficiální česká média ty úřednické vytáčky bezmyšlenkovitě papouškují.
Jaká byla realita úterního jednání českých státních úředníků z resortu zemědělství, se můžeme jenom dohadovat. Proslýchá se ale, že po předchozím auditu čerpání dotací ze strukturálních fondů EU je nyní hotov i druhý audit, který se týká zemědělských dotací. Kdyby tento druhý audit konstatoval, že Babiš konflikt zájmů nemá, tak bychom si to už přečetli na Babišově iDNESu, a včerejší jednání, které se týkalo premiéra, by nebylo tak dlouhé a komplikované. Jinými slovy, úředníci nám svojí řečí těla, svými sáhodlouhými technickými detaily, mlácením prázdné slámy a zejména křečovitým ubezpečováním, jak bylo jednání standardní, vlastně sdělili, že náš problém je přesně tak vážný, jak si již myslíme od první chvíle, kdy se vůbec audity rozeběhly.
Víte, jak jsme při čtení sovětské Pravdy a našeho Rudého práva poznali, že je socialismus ve smrtelné křeči? Všechny oficiální kecy byly ještě prázdnější a strana a vláda sdělovala, že je všechno v nejlepším pořádku. Ve smyslu této staré kremlologie nyní víme, co znamená, že jednání českých a evropských úředníků bylo standardní. Kdyby to jednání totiž opravdu bylo standardní, tak by nikoho nenapadlo to zdůrazňovat. Takhle ale víme, že to bylo pro Českou republiku opět strašné.