
ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons, CC BY 3.0
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Zcela novou látku, která by mohla léčit alopecii, vyvinuli čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB). Podle výzkumného týmu je prý zároveň pravděpodobné, že látky bude možné pacientům podávat nejen prostřednictvím mastí, ale také ve formě tablet.
Alopecie se projevuje vypadáváním vlasů a vznikem lysin. Toto nepříjemné onemocnění trápí asi dvě procenta populace. Vědecký tým z ÚOCHB ale nyní přišel s novou potencionální léčbou založenou na schopnostech itakonové kyseliny, která se vyskytuje v přírodě a kromě svých protizánětlivých účinků také kladně působí na imunitní systém.
Zmíněná kyselina však obtížně proniká do lidských buněk. I tento problém se však vědcům, kteří se vývojem léků na alopecii zabývají již několik let, podařilo překonat, a to prostřednictvím protiléčiv, které aktivní léčivo přeměňují až v organismu.
„Připravili jsme sérii proléčiv, z nichž minimálně dvě vykazují vysokou účinnost. Testy na myších potvrdily, že se látky dobře vstřebávají a uvolňují léčivou složku v kůži ve správné koncentraci. Naše deriváty itakonátu by tak mohly představovat zcela novou metodu léčby alopecie,“ sdělují vědci, kteří svůj výzkum zveřejnili v časopise Journal of Medicinal Chemistry.
Že má současný objev velký potenciál, potvrdila rovněž farmaceutická společnost SPARC. Ta už proto odkoupila licenci na patentovanou technologii proléčiv itakonátu. Společnost již také zahajuje klinické testování.
Současná léčba alopecie areata a také androgenní alopecie spočívá zejména v používání kortikoidů. Ty však mohou mít pro lidský organismus celou řadu vedlejších účinků.