Dnes je to již 16 let, co je Česká republika členem mimořádně prosperujícího klubu demokratických zemí Evropy. Jistě, tento klub má za sebou vedle úspěchů i krize a dílčí prohry, mezi nimiž ční zejména nedávný odchod Velké Británie. Celkově ale jasně převažují jeho klady, mezi nimiž je třeba vyzdvihnout zejména volný pohyb osob a zboží, který přinesl našemu kontinentu a naší zemi pozoruhodný ekonomický i modernizační růst.
Zatímco slovenská prezidentka Zuzana Čaputová připomněla výročí vstupu své země do Evropské unie v nouzové situaci epidemie alespoň důkladným vyjádřením na sociálních sítích, čeští ústavní činitelé o EU mlčí. Pro prezidenta Miloše Zemana ani pro premiéra Andreje Babiše nejde o významný milník v životě národa a státu. Jménem Babiše pouze jeho zaměstnanci retweetovali pozitivní sdělení ministra školství Roberta Plagy, že EU pomáhá rozvoji české vědy a hledání léku na COVID-19. Tak aspoň tak.
Miloš Zeman se dříve označoval za zapřísáhlého podporovatele členství v Evropské unii, ale brzy si uvědomil, že jeho politické metody a zájmy jsou s hodnotami společenství evropských demokracií v příkrém rozporu. Naposledy urážel představitele EU jakožto neschopné nuly.
Andrej Babiš své evropanství sice stále rád účelově předstírá, ale čím více se ukazuje, že jeho ždímání evropských fondů je v rozporu s evropskými pravidly, tím více se vytrácí jeho chuť se k Evropské unii příliš hlásit. Jeho okázalé fotografie a videa s evropskými státníky už nikoho nezajímají a navíc jich nyní moc není. Naposledy o EU lhal, že její vedení České republice nijak nepomáhá. Přitom Evropská komise uvolnila pro Česko stejně jako pro ostatní členy finanční prostředky, které měly být původně navázané na schvalovací proces a nejspíš by se k nám v celé výši ani nedostaly. Zároveň Evropská komise schválila společný investiční balík 37 miliard eur a lze předpokládat, že půjde o výraznou obranu před ekonomickou krizí.
Kromě současného Slovenska se státníci ze zemí V4 z členství v Evropské unii moc neradují. Vlády Česka, Maďarska i Polska mají s evropskými pravidly vážné problémy, protože je všechny dostihl antiliberální úpadek. Česká veřejnoprávní média se přitom vyžívají v poukazování na problémy v Polsku a v Maďarsku. Aniž bychom chtěli zlehčovat třeba Orbánovo potlačování plurality, tak naším vážným problémem je to, že evropská pravidla, což jsou vesměs normy moderní civilizace a slušného prostředí, nejsou schopni dodržovat naši vlastní představitelé.
Členství v EU je naše klíčová kotva, která nás drží mezi demokratickými zeměmi se systémem právního státu. Ukazuje se sice, že za nás EU nemůže převzít naše úkoly při obraně svobody, a tudíž tato kotva má limitovanou odolnost. Ale i tak je to kotva nesmírně důležitá. Velká Británie si může dovolit odejít z EU, protože britská demokracie to zjevně vydrží. Ale česká demokracie by skončila ihned, jakmile by Česko odešlo. Tím si můžeme být jisti a ruský medvěd by udělal všechno pro to, aby nás dostal do svých tlap. Spadli bychom do bažin temného východu, kde nefunguje právo, elementární bezpečí pro oponenty režimu a ani obyčejná lidskost. Východ je místo, kde političtí zločinci nemají žádné zábrany a žádné brzdy. Proto se držme solidního spolku Evropské unie.