Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin si zaslouží Nobelovu cenu míru. Tento názor sdílí několik sdružení údajných ČESKÝCH „vlastenců“. Ti dopisem podpořili udělení ceny pro ruského prezidenta. „Jsme plně přesvědčeni, že ruský prezident Vladimír Putin si Nobelovu cenu míru zaslouží. Jeho mírotvorné úsilí je již zřejmé všem lidem dobré vůle v celém kulturním světě,“ stojí v dopisu, pod kterým jsou podepsáni Vlastenecké sdružení antifašistů České republiky, Zemský výbor na Moravě a ve Slezsku, Klub českého pohraničí, z. s., Česká republika a Slovanský výbor, Česká republika.
V psaní jsou ale i další zajímavé informace. Například ta, že Putin se nenechal vyprovokovat ke světové válce. „Vladimír Putin prokázal svoji vysokou, státnickou úroveň v několika známých případech, kdy úspěšně a s rozvahou čelil záměrným provokacím k vyvolání velkého válečného, světového konfliktu. Rusko, vedené V. Putinem tyto imperiální snahy odmítlo. Naopak po aktivním, solidárním zapojení své armády a diplomacie výrazně urychluje řešení konfliktu a dosažení míru v Sýrii,“ píší výše uvedení čeští „vlastenci“.
A kdo to vlastně chce Nobelovu cenu míru pro Vladimira Putina? Všechna uvedená sdružení kromě onoho dopisu spojuje ještě několik věcí. Mají více než vřelý vztah ke KSČM (některé s ní sdílejí i sídlo) a podporují prezidenta Miloše Zemana. Zřejmě nejznámější je Klub českého pohraničí (KČP). Ten sdružuje bývalé pohraničníky střílející mezi lety 1948 a 1989 na hranicích obyvatele, kteří chtěli uniknout z komunistického pekla do svobodného světa. Ve sdružení jsou zastoupeni také členové SNB a jejich sympatizanti. V loňském roce členové slavili výročí pětašedesáti let od přijetí zákona o ochraně státních hranic (zlegalizované střílení lidí na „čáře“), na které přijel i bývalý spolupracovník StB a nyní předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Tedy organizace, která by měla sdružovat i bojovníky proti komunismu a občany, které totalitní režim šikanoval a kterým například pohraničníci postříleli příbuzné.
Klub českých pohraničníků na sebe upozornil také tím, že v loňském roce umístil nedaleko Chebu sochu pohraničníka se psem Na stráži míru. Dílo pochází z roku 1955. Do roku 1990 bylo umístěno v chebském parku, následně se ocitlo v depozitáři. Pohraničníkům sochu zapůjčili radní Chebu za ANO, KSČM a ČSSD. Umístění sochy vyvolalo velkou vlnu nevole. Protestovali historici i místní občané. Po několika dnech pak byla socha vrácena zpět. „Vyjadřuje to hrdost na službu těch, kteří na hranicích pokládali životy. Sousoší také vyjadřovalo suverenitu republiky. Tu suverenitu, kterou jsme při převratu v roce 89 ztratili,“ uvedl tehdy pro server ECHO24 Milan Richter, předseda KČP.