Pietní akt k výročí Pražského povstání se u budovy Českého rozhlasu uskutečnil za účasti zástupců Českého rozhlasu, parlamentu, pražského magistrátu, městské části Praha 2 a ministerstva obrany. V přítomnosti nejvyšších státních představitelů však stál člověk oblečený nikoliv do vojenské či policejní uniformy, ale do uniformy či spíše kostýmu organizace ICOCRIM. Ta je jakousi samozvanou bezpečnostní organizací, která nemá s armádními veterány nic společného. ICOCRIM je navíc napojen na podezřelé kontakty v Rusku, na což v minulosti upozorňovala i BIS.
Od osoby Miloše Semoráda, jenž u desky stál v uniformě s jasně patrnými nášivkami ICOCRIM, se Český rozhlas distancoval. „Pána neznáme a nezvali jsme ho. V protokolárně daném scénáři pietního aktu žádnou roli neměl,“ odpověděl Jiří Hošna, ředitel oddělení Komunikace, obchodu a vnějších vztahů. Na doplňující dotaz deníku FORUM 24, kde se tedy M. Semorád u pamětní desky vzal, pak Jiří Hošna zareagoval: „Pietní akt 5. května se liší v tom, že je do jeho organizace historicky zapojený ČSBS. Tento spolek na základě toho také zve pamětníky, účastníky Pražského povstání a zajišťuje čestnou stráž u pamětních desek.“ A dodal, že celou věc u Českého svazu bojovníků za svobodu, jemuž šéfuje Jaroslav Vodička, prověří a bude se jí zabývat.
Rovněž ČSBS, na které se FORUM 24 obrátilo s dotazem, jak zajišťuje čestnou stráž pro Český rozhlas, však dal od osoby M. Semoráda ruce pryč. „Pána, o němž se vyjadřujete, že se jmenuje Miloš Semorád, občas vídám při pietních aktech na Vinohradské třídě mezi diváky v civilu. Proč stál 5. května u pamětních desek, netuším. Mohu Vás však ujistit, že nikdy nebyl členem žádné oficiální delegace ČSBS při pietních aktech u ČRo, ani 5. 5. 2022. Není mně nic známo o tom, že by byl členem jakékoliv z oblastních organizací ČSBS,“ napsal Emil Kulfánek, první místopředseda Ústředního výboru ČSBS, s nímž podle Českého rozhlasu byla účast čestné stráže domlouvána.
Miloš Semorád je podle rejstříku členem výkonného výboru Klubu vojenských výsadkových veteránů Praha. Ovšem ani tento klub o jeho účasti nic neví: „Není nám známo, kdo organizoval účast pana Semoráda na pietním aktu u rozhlasu, byl tam zřejmě z vlastního rozhodnutí.“ Navíc se klub vyjádřil i k „uniformě“, již měl M. Semorád na sobě. „Oficiální klubový stejnokroj našeho Klubu vojenských výsadkových veteránů, pokud člen nemá povoleno MO ČR nošení vojenského stejnokroje, v němž odcházel od armády, jsou šedé kalhoty, modré sako, světle modrá košile, modrá vázanka a černé polobotky, nikoliv uniforma ICOCRIM, organizace, s níž nemá náš Klub nic společného.“
Miloš Semorád měl sice na ramenou výložky s hodností podplukovníka, ale ministerstvo obrany jej nikde jako veterána či bývalého vojáka neeviduje. „Osoba, na kterou se dotazujete, má sice uniformu lehce zaměnitelnou s uniformou Armády ČR, ale není v evidenci MO ani jako válečný veterán, ani jako vojenský důchodce, a nebyla ministerstvem obrany pozvána,“ reagovala na dotaz deníku FORUM 24 vedoucí tiskového oddělení Ministerstva obrany ČR Jana Zechmeisterová.
Český rozhlas se spoléhal na ČSBS a na jeho zodpovědný přístup k těm organizačním částem pietního aktu, které má každoročně ČSBS na starosti. „Pokud by tedy někdo z nich upozornil na to, že dotyčný pán nepatří k čestné stráži, dalo by se to ihned vyřešit. Nechápeme, proč tak neučinili, a budeme se jich na to ptát,“ konstatoval Jiří Hošna. Jenže Emil Kulfánek se brání. Podle jeho vyjádření ČSBS nebyl organizátorem ani spoluorganizátorem pietního vzpomínkového aktu u ČRo 5. 5. 2022 a zúčastnil se pouze tak jako jiní pozvaní účastníci s květinovým darem. Dva zástupci ČSBS pokládali květinový dar a ostatní byli mezi diváky.
„Tomu pánovi, kterého označujete jako pan Semorád a který rozhodně není členem ČSBS, jsme 5. 5. 2022 nenařídili, aby se postavil jako čestná stráž k pamětním deskám květnového povstání 1945 u ČRo. Nemám více, co bych vám ještě sdělil,“ odpověděl na opakovaný dotaz Emil Kulfánek. To ovšem podle Jiřího Hošny z Českého rozhlasu není pravda, neboť „ČSBS dlouhodobě zařizoval na 5. května účast pamětníků a čestnou stráž, a to včetně letošního roku. Pan Kulfánek tedy evidentně lže.“ Podle vyjádření Jiřího Hošny po této negativní zkušenosti už Český rozhlas s participací ČSBS na pietním aktu 5. května do budoucna nepočítá a „obrátí se na jiné organizace“.
ICOCRIM, jehož stejnokroj na sobě Miloš Semorád měl, si hraje na jakousi státní bezpečnostní složku. Ovšem ve skutečnosti jde jen o soukromou organizaci s podezřelým pozadím, která do Česka zamířila ze Slovenska a která byla podle BIS napojena i na podezřelé vazby v Rusku. Již v roce 2018 o nich byla napsaná velká reportáž, v níž je popsáno nejen pozadí organizace, ale také postupy, jak si členové rozdělují plukovnické a generálské hodnosti. Žádného z generálů přitom ani český, ale ani slovenský prezident nejmenoval.
Není to prvně, kdy se na různých pietních akcích objevují podobní „veteráni“, kteří nemají právo nosit uniformu, v níž vystupují. Jedná se o klasický případ tzv. „stolen valor“, tedy o případy lidí, kteří se vydávají za vojáky či veterány, ačkoliv na to nemají žádné právo. Mediálně je díky sociálním sítím „proslaven“ zvláště Miloš Matoušek, alias Major Meč, jenž se objevuje v nejrůznějších policejních i vojenských uniformách s různými hodnostmi. Účasten byl mnohokráte například odhalování různých pamětních desek, účastnil se pietního aktu spojeného se vzpomínkou na parašutisty padlé v kryptě kostela v Resslově ulici a mnoha dalších akcí.
Zákon však hovoří naprosto jasně. Podle § 31 odst. 4 zákona č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů, mohou „vojenský stejnokroj a vojenské odznaky nosí jen vojáci v činné službě. Při slavnostních příležitostech mohou nosit vojenský stejnokroj vojáci v záloze a také osoby, kterým bylo nošení vojenského stejnokroje povoleno služebním orgánem.“
„Přes jasně daná pravidla pro nošení stejnokroje na veřejnosti se v ČR běžně setkáváme se zlozvykem, jakým je nošení stejnokroje ať už vojenského nebo policejního i osobami, které na to nemají žádný nárok. Samostatnou kapitolou je pak nošení různých „vyznamenání“ a ocenění,“ konstatuje nadpraporčík v záloze Martin Brynych, jeden z veteránů, kteří na podobné excesy vcelku pravidelně upozorňují. Podle něj je nejhorší, pokud si někdo, kdo na to nemá nárok, uniformu vezme a jde na slavnostní událost či pietní akt. „Máloco vypadá tolik komicky, jako když se mezi VIP politiky pohybuje člověk, který nemá nárok nosit příslušnou uniformu nebo ocenění. Svědčí to o úrovni zájmu politiků o naše veterány a vysloužilé příslušníky bezpečnostních sborů a ozbrojených sil,“ dodává Martin Brynych.
Fotografie, na které je v detailu zachycen Miloš Semorád jako čestná stráž, byla po e-mailové korespondenci deníku FORUM 24 a Českého rozhlasu z fotogalerie stažena. Na jiných snímcích je však M. Semorád stejně zachycen.