Energetický kolos ČEZ potvrdil, že od Nového roku zvedne pro koncové zákazníky cenu elektřiny, jako důvod udává růst velkoobchodních cen energií na světových trzích. Zákazníci s nejběžnějšími sazbami by se měli připravit na účet přibližně o třetinu „tučnější“. V klidu naopak mohou zůstat ti, kteří si ve smlouvě cenu elektřiny nechali zafixovat, jich se totiž avizovaný růst cen od ledna 2022 podle firmy nedotkne.
„Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k výrobě elektřiny: plynu, uhlí, povolenek. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě. Do změn ceníků tak nepromítáme plné navýšení současných cen na burzách. Díky naší dobré strategii dlouhodobého nákupu přepokládáme u těch nejběžnějších sazeb zvýšení na faktuře v průměru o zhruba třetinu,“ popsal na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
A přidal i konkrétní příklad – domácnost s běžnou sazbou, jejíž členové elektřinu využívají na vaření a svícení, bude od roku 2022 průměrně platit měsíčně o 250 korun více než dosud. Zdražení se naopak podle něj nemusí obávat zákazníci, kteří si cenu elektřiny smluvně zafixovali. Zároveň Gazdík vyzval Čechy k obezřetnosti, aby neskočili na špek podvodníkům.
„Zdražení se netýká zákazníků v průběhu aktivní fixace. Pro ty máme elektřinu nakoupenou a podmínky fixace dodržíme. Seriózní dodavatel nemůže cenu během fixace zvýšit, i když teď vidíme, že to i některé velké firmy v poslední době dělaly. S tím nesouhlasíme, porušuje to důvěru na trhu. Už jsme nyní zaznamenali neseriózní nabídky zprostředkovatelů, kteří nabízejí nerealisticky nízké ceny. Právě teď je dvojnásob dobré pečlivě číst smlouvy a nenaletět podvodníkům nebo na takzvaně fixované produkty, které ve skutečnosti fixovanými produkty nejsou,“ zmínil mluvčí ČEZ.
Skokově rostoucí ceny plynu a elektřiny nedávno „položily“ i skupinu Bohemia Energy, která energie dodávala bezmála milionu klientů. Ti tak museli přejít k tzv. dodavatelům poslední instance, u nichž jim ovšem zálohy často vzrostly až několikanásobně. Do energetické krize už se vložila končící vláda Andreje Babiše – mimo jiné chce snížit výši záloh právě u dodavatelů poslední instance za listopad a prosinec. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) také oznámil, že kvůli náhlému konci skupiny Bohemia Energy podal trestní oznámení.