Ministerstvo zdravotnictví reguluje ceny testů na COVID-19 pro samoplátce. Vytvořilo však jen chaos. Snížilo jejich dostupnost, jelikož cena v řadě laboratoří nepokrývá náklady, zatímco jiné ji ignorují. Přitom je paradoxně stále příliš vysoká a premiér Babiš vyhlašuje, že ji chce trojnásobně snížit.
Vláda byla dlouho pod tlakem, že neprovádí dostatek testování na onemocnění COVID-19, které je jedním z předpokladů omezení šíření epidemie. Nebyla připravena odběrná místa, chyběly testovací sady i zdravotnické kapacity. Státní správa zareagovala těžkopádně a ostudně se uvedl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Na počátku laboratoř Tilia
Vojtěch na tiskové konferenci lživě očernil vedoucí soukromé laboratoře Tilia Laboratories Soňu Pekovou z nestandardního zacházení se vzorky koronaviru. Poté se musel omlouvat.
Doktorka Peková už počátkem března otestovala jednu z prvních pacientek s příznaky nemoci, kterou odmítli vyšetřit ve zdravotnickém zařízení. Bezprostředně poté se dostala pod tlak státních orgánů, které jí znemožnily provádět vyšetření na koronavirus.
I díky široké medializaci nakonec její pracoviště dostalo povolení testovat se zhruba další stovkou laboratoří. Jedním z možných důvodů této šikany byl konkurenční boj a cena testů, které je Tilia schopna pořídit za 1264 korun, zatímco běžná cena se pohybovala kolem 3000 korun.
Drahé testy pro samoplátce
Problémy s cenou testů pro samoplátce dosud neskončily. Naopak v poslední době gradují v souvislosti s pendlery a uvažovaným letním otevřením hranic pro cestování. Za testy musí platit každý, kdo nemá doporučení hygieniků nebo praktických lékařů s podezřením na COVID-19.
Do vlastní kapsy tedy musí sáhnout ti, kdo nepociťují příznaky nemoci, nebo po nich testy nevyžaduje stát. Komplikovaná situace je u pendlerů, kteří jezdí za prací do zahraničí a tvrdě je zasáhly vládní restrikce. Zpočátku měli povinnost testování v dvoutýdenním intervalu, který byl prodloužen na měsíc. Protestují, že si platí zdravotní pojištění, stát jim klade nové povinnosti a nijak se nepodílí na jejich úhradě.
Totéž platí pro cestovní ruch, který patří mezi krizí nejvíce zasažená odvětví a potrvá velmi dlouho, než se z ní vzpamatuje. Nyní se stále častěji hovoří o otevření hranic se zeměmi s příznivým vývojem pandemie.
Testy prodraží dovolenou
Epidemiologové však podmiňují letní cestování do zahraničí povinným testováním po návratu z dovolené do České republiky. Jinak by rekreanti museli do dvoutýdenní karantény, kterou jim nikdo nezaplatí.
Z těchto důvodů se ministr Vojtěch rozhodl od 15. května zavést cenový strop pro testy PCR, prováděné výtěrem z nosohltanu. Stanovil ho na 1674 korun a spolu s odběrem na celkových 1756 korun. Do té doby se ceny nejčastěji pohybovaly mezi dvěma a třemi tisíci korunami, u levnějších si musel zájemce pořídit výtěr sám.
Jenže každá cenová regulace, zvláště pokud je prováděná takovýmto způsobem, má své mouchy. Na jedné straně si stěžuje Asociace cestovních kanceláří, že i tak je testování příliš drahé a neúměrně prodražuje dovolenou.
„Pokud stát stanoví test jako povinnost pro cestování, měl by se také postarat o to, aby jeho cena byla akceptovatelná,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež. Podle něj by cena neměla přesáhnout 500 korun a testování ani karanténa by neměly být povinné pro cesty do zemí s minimálním rizikem nákazy.
Babiš: Chci testy za 600 korun
„To se mi zdá drahé, měla by být větší konkurence. Měl jsem představu, že pro rodiny by kumulovaný test mohl vyjít na 600 korun,“ podivil se premiér Andrej Babiš krátce po zavedení Vojtěchova cenového předpisu. Prý s ním o tom ještě promluví.
Kritika se ovšem ozývá i z druhé strany. Úředně nařízený cenový strop je problémem nejen pro některé malé soukromé laboratoře, ale i pro nemocnice. Řada z nich už oznámila, že přestávají samoplátce testovat, jelikož je pro ně nyní tato činnost ztrátová – až tisíc korun na jeden odběr. Ceny se totiž mohou lišit podle použitých chemikálií a dodavatelů a promítají se do nich i náklady na laboranty a transport.
To je případ nemocnic spravovaných Plzeňským nebo Zlínským krajem, které po vydání Vojtěchova nařízení ukončily odběry samoplátcům se zdůvodněním, že by je musely dotovat. Liberecký kraj se rozhodl ceny ve svých zdravotnických zařízeních doplácet, ale bude požadovat vyrovnání po státu.
Chaos a snížení dostupnosti
Jihočeské nemocnice zase oznámily, že ceny testů nezmění, a účtují si za ně 2600 korun, přestože Vojtěch hrozí sankcemi. Stejnou cenu si účtuje i Bioptická laboratoř v Plzni, která patří mezi pracoviště s největším počtem zpracovaných vzorků. Ta „vyřešila“ problém cenového stropu tak, že si za test účtuje podle resortní vyhlášky 1674 korun a za zaslání výsledku mailem 844 korun, obojí bez DPH.
„Nemůžeme ten problém nechat na občanech. Stát tady pro ně vymyslel nějakou povinnost a měl by jim ty testy ze zdravotního pojištění zaplatit,“ prohlašuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Ministr Vojtěch však nedbá kritiky a stále si stojí za svým. Výsledkem této nepovedené regulace je chaos, snížení počtu odběrných míst a dostupnosti testování, což zavání hazardem pro případ dalších vln koronaviru. A populismus premiéra Babiše, kterého nezajímá, jak náklady na testy zaplatit, naráží na svoje limity.