Vláda podstatně zúžila prodej zboží v malých obchodech i supermarketech. Zdůvodňuje tento krok zrovnoprávněním podnikání a odkazuje se na přání opozice. Jenže ta prosazovala naopak uvolnění omezení prodeje pro všechny, nikoli vytváření chaosu kolem nových restrikcí.
Současná koronavirová čísla u nás nejsou příznivá a rekordní podíl 43 procent nových pozitivních případů svědčí o absolutním selhání dosavadní strategie vlády – pokud se vůbec dá hovořit o strategii. Vláda porušuje vlastní pravidla a její rozhodování ovlivňuje „selský rozum“ premiéra Andreje Babiše, který svojí sebestřednou nekompetencí stáhl Česko mezi nejrizikovější země světa.
Slovenská inspirace
Vláda přitvrzuje a ministr zdravotnictví Jan Blatný se při přechodu režimu země do pátého pásma rizika od 27. prosince inspiroval Slovenskem. Jenže slovenský příklad, kdy došlo k zákazu služeb a prodeje drtivé většiny zboží ve všech obchodech s výjimkou základních potřeb, vyvolává kontroverze.
Epidemie koronaviru má na Slovensku rovněž vzestupnou tendenci, i když mírnější než u nás. Dlužno dodat, že premiérem Igorem Matovičem propagandisticky pojaté celonárodní testování nic takového nenaznačovalo, a je otázkou, k čemu vlastně posloužilo. Slovenská vláda se v této situaci odhodlala k přísnému lockdownu ještě před Vánocemi, což vyvolalo řadu absurdit, na které upozornil server Podnikatel.
Slovenské regulace působí v něčem nesmyslně, jak dokumentují fotografie šířené na sociálních sítích. Zákazníci si v supermarketech nemohli koupit mimo jiné ani vánoční zboží včetně ozdob a balicího papíru, odpadkové pytle nebo nemrznoucí směs do ostřikovačů.
Rozdílné názory na protiepidemická opatření vyvolaly rozkol ve slovenské vládě, kdy premiér Igor Matovič vyzval místopředsedu vlády Richarda Sulíka, aby do Vánoc rezignoval. Tento spor byl zbrzděn zřejmě jen z toho důvodu, že Matovič byl sám infikován covidem-19, podobně jako další členové vlády.
Zrovnoprávnění obchodníků?
Nyní se k podobnému kroku jako východní sousedi odhodlala Babišova vláda, ale i ona se dočkala kritiky. Zákaz prodeje většiny sortimentu ve všech obchodech odůvodňoval ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček údajným zrovnoprávněním podmínek pro malé a velké obchodníky.
„Pokud by se mělo zavírat, neměl by nastat případ, kdy by malé hračkářství muselo mít zavřeno a hračky ve velkém obchodě by se prodávaly dál,“ uvedl Havlíček. „Menší podnikatelé s tím měli problém a měli pravdu. Byla to konkurence, která jim škodila, a já se budu zasazovat o to, ať se to srovná.“
Logikou ministra Havlíčka vláda „vyšla vstříc“ malým obchodníkům tím, že zakáže prodej stejného sortimentu i v supermarketech. Současně je známo, že kompenzace ministerstva průmyslu a obchodu za ušlé tržby vyhovují hlavně velkým firmám, nikoli malým, a výraznější zlepšení v tomto směru se nerýsuje ani dnes.
Zmatečná opatření
Vláda dokonce argumentuje, že touto údajnou „spravedlností“ vychází vstříc i opozici, kritizující znevýhodnění zavřených malých obchodů bez přesvědčivého zdůvodnění. Jenže opoziční strany neměly na mysli zrovnoprávnění obchodníků zákazem prodeje zboží všem, ale naopak umožnění podnikat a dnes už i přežít bez výjimek.
Další problémy přináší samotná realizace nových opatření. Vláda podle Svazu obchodu a cestovního ruchu znovu vytvořila obrovský zmatek. „Místo, aby nechala otevřené malé prodejny, vytvořila nový systém, ve kterém se nikdo nevyzná,“ tvrdí jeho prezident Tomáš Prouza.
„Řada ministrů opakovaně přiznala, že obchody nejsou problémem a nikdy nebyly zdrojem nákazy. Místo toho, aby vláda hledala cesty, jak nechat lidi co nejnormálněji žít, dojít si v klidu nakoupit nebo si jít zasportovat, přichází s těmito tresty vůči malým podnikatelům,“ oponuje Prouza.
Vláda podle něj nemá odvahu přitvrdit pravidla pro velké průmyslové firmy, které jsou mnohem častějším zdrojem nákazy než to, že si „někdo jde koupit zimní boty nebo novou varnou konvici“. O zrovnoprávnění podmínek pro podnikání proto nemůže být ani řeč.
Zátěž pro všechny
Zmatečnost nových vládních nařízení potvrzují i zástupci obchodních řetězců, které musely o vánočních svátcích nahnat do práce desítky tisíc zaměstnanců kvůli změnám provozu. „Zakázané“ zboží musí být odděleno, označeno páskou nebo staženo z regálů. Počet zákazníků v těchto obchodních prostorech se přitom nezmění.
„Opatření ve stávajícím znění přesně nedefinuje, jaké zboží bude možno v našich prodejnách prodávat a jaké nikoliv,“ upozorňuje tisková mluvčí Billy Dana Bratánková.
„Domníváme se, že výběr potřebného zboží není zcela jasný, a bude to komplikace zejména pro seniory, kteří nenakupují na internetu a jsou zvyklí vše pořídit v kamenné prodejně. Podle všeho by se zákaz prodeje měl totiž vztahovat i například na psací potřeby, papíry, obálky, tužky a řadu dalšího zboží,“ přidává se mluvčí Globusu Lutfia Volfová.
„Toto neustálé otevírání a uzavírání je pro firmy i jejich zaměstnance obrovskou zátěží – nemohou plánovat, žijí ve velké nejistotě a vůbec netuší, jestli dokážou přežít, protože vláda není schopna přijít s jednoduchým systémem pomoci. A když vidíme, jak stát nezvládá oproti okolním zemím přípravu na očkování, je ten strach z budoucnosti dvojnásobný,“ uzavírá Tomáš Prouza.
Ministr Karel Havlíček má pořád co vysvětlovat. Mluvit donekonečna a o ničem umí dokonale. Na rozdíl od podnikatelské sféry je ovšem přesvědčený, že vláda maká a kompenzace za ušlé tržby jsou v pořádku. Ani se nechce věřit, že někdy v minulosti podnikal, i když je holou pravdou, že jeho firmy před časem zkrachovaly.