Česká ministerstva mají chaos ve svém hospodaření. Nyní se při detailním prozkoumání zjistilo, že na jejich účtech (či v pokladnách) zbytečně leželo dlouhodobě „nepotřebných“ devět miliard korun.
Účetnictví ministerstva financí navíc obsahovalo v éře ministra Andreje Babiše (ANO) podle namátkové prověrky z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) každoročně chyby ve stovkách miliard (konkrétně v roce 2015 udělalo Babišovo ministerstvo chyby v celkové výši přes 240 miliard korun, přičemž některé chyby se zdají být záměrné a jiné měly systémový charakter, což znamená, že se zřejmě opakovaly přinejmenším i v roce 2016). Kvůli tomu možná špatně vykazujeme také výši státního (vládního) dluhu.
Babiš se chlubil, že stávající vláda efektivně hospodaří s dočasně volnými penězi. Měl tím však na mysli pouze peníze, o kterých se vědělo. S těmi Babišův tým skutečně hospodařil efektivně, byť poněkud riskantně. Přitom se však možná i několik let zapomínalo, že by v jednotlivých resortech mohly volně (zbytečně) ležet nevyužívané miliardy.
Nejhorší je, že celý problém (abychom nepoužili vyostřené pojmy jako „skandál“ apod.) se podařilo odhalit ještě před parlamentními volbami úplnou náhodou. Kdyby neprotestovali představitelé vysokých škol s tím, že jim podle návrhu státního rozpočtu na příští rok náleží málo peněz, rezervy (zásoby peněz) ve výši devíti miliard korun by se zřejmě nepodařilo objevit. V lepším případě by tak byly odkryty až některou z příštích vlád.
Vše začalo, když doktorandi minulý týden protestovali před budovou Úřadu vlády kvůli nízkým platům, jak informovala Česká televize, která zároveň upozornila, že doktorandské měsíční stipendium v současnosti činí 7500 korun. Demonstrace měla rovněž upozornit na celkový nepříliš povzbudivý stav českého školství. Na začátku tohoto týdne protest pokračoval.
Když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) viděl, že jednání o výsledné podobě rozpočtu na příští rok nedopadla pro školství nadějně, vyzval všechna ministerstva i další státní úřady, aby se ještě pokusily najít právě nějaké zbytné finanční zdroje na svých účtech (popřípadě v krátkodobém plánu svého hospodaření). Jistě tak učinil také právě v reakci na zmíněný protest.
V ideálním případě bylo zapotřebí nalézt (alespoň) deset miliard korun. Asi nikdo nečekal, že se to podaří. Ale stalo se. Tedy téměř, ještě zbývá nalézt jednu miliardu. Ministerstva tak nechtěně ukázala, jak velký mají chaos ve svém financování.