Vláda Donalda Trump je skutečně neobvyklá. S nástupem nového šéfa komunikace Anthony Scaramucciho se ukázalo, jak útočný je Bílý dům pod vládou nového prezidenta. Bombastický mluvčí ale končí už po deseti dnech. Pokračuje tak neuvěřitelná personální rošáda.
Prezident Trump jmenoval Scaramucciho navzdory protestům bývalého personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse. „Najal ho jako tvrďácké alter ego, které za něj bude zuřivě bojovat,“ komentoval list New York Times. Nový mluvčí krátce po nástupu do funkce veřejně osočil Priebuse z vynášení informací a požádal FBI, aby se tím zabývala. Scaramucci také vyhrožoval, že vyhodí všechny své podřízené, pokud neskončí úniky informací do médií.
Jenže nakonec je to úplně jinak. Kufry si balí právě „The Mooch“, jak si sám přezdívá. Nesl to prý těžce, podle některých médií jej musela z prezidentského sídla vyvést ochranka. O jeho vyhazovu rozhodl nový personální šéf Bílého domu John Kelly, který ve funkci nahradil právě Priebuse.
Scaramucci minulý zavolal reportérovi magazínu The New Yorker, aby spustil tirádu, ve které počastoval své kolegy hodně nelichotivým slovníkem. Preibuse nazval zas..ným paranoidním schizofrenikem. Scaramucciho kritizovali politici napříč spektrem i odborníci na komunikaci. Své selhání se snažil přehodit na novináře. „Udělal jsem chybu, že jsem věřil reportérovi. Víckrát se to nestane, “ napsal v narážce na reportéra magazínu, který jeho salvu zveřejnil.
Scaramucciho explozivní vyjadřování bylo moc i na Trumpa (a to už je co říct). „Prezident byl zcela jistě názoru, že Anthonyho výroky jsou nepřiměřené pro člověka v jeho pozici,“ řekla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Podle zdrojů stanice CNN také lidem z Trumpova okolí vadilo, že na sebe Scaramucci poutá příliš mnoho pozornosti. Experiment s prostořekým finančníkem byl proto ukončen už po deseti dnech.
Pokračuje tak nevídaná personální rošáda v rámci Trumpova týmu, především v oblasti komunikace s veřejností. Samotný prezident kritiku za chaotické fungování svého velitelství odmítá, podle něj všechno klape. Mnoho dalších poradců Donalda Trumpa se má na nicméně na pozoru.
Idylka ve Washingtonu
Scaramucciho ataky na kolegy přišly jen několik dní poté, co na něj prasklo, že kvůli Trumpovi smazal staré příspěvky na svém twitterovém účtu. Bývalý finančník z Wall Street v minulosti zastával názory, které by se jeho novému šéfovi nemusely líbit. Před několika lety chválil jeho pozdější politickou sokyni číslo jedna: „Doufám, že bude Hillary Clintonová kandidovat, je neuvěřitelně kompetentní,“ napsal v dubnu 2012. Tato slova už na Scaramucciho Twitteru nenajdete. „Mažu staré tweety. Názory se mění a neměly by odvádět pozornost. Teď jsem šéf komunikace Bílého domu a to je jediné, na čem záleží,“ vysvětlil The Mooch.
Scaramucci, který o sobě mluví ve třetí osobě a Reince Priebuse prý nazývá výhradně Reince Penis, není jediný, kdo nabíjel na půdě Bílého domu verbální kanon. Magazín Politico i deník New York Times psaly o tom, jak na sebe lidé v Bílém domě navzájem vynášejí špínu a kompromitující informace. Západním křídlem se prý šíří nakažlivá toxická atmosféra.
Také Steven Bannon – zákulisní jestřáb a duchovní otec Trumpova antiglobalismu – rád rozdává rány. Trumpův zeť a poradce Jared Kushner podle něj splňuje definiční kritéria dvou z nejhorších možných urážek pod sluncem. Je to prý demokrat a globalista. Fuj.
Předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana zase údajně označil za „mátije… s ochablým pérem“, který se zrodil v Petriho misce Heritage Foundation (konzervativní skupina napojená na mnoho Trumpových stoupenců), a to jsme v překladu ještě hodně milostiví.
Když se Spicer jednu dobu přestal ukazovat na kameru, glosoval to Bannon slovy: „Sean ztloustl.“ Bývalý Trumpův poradce Roger Stone zase nazval exšéfa jeho prezidentské kampaně Coreyho Lewandovskiho „loserdowskim“ a „hadem“.
Vybrali jsme jen několik šťavnatých kousků, ale ve světle podobných urážek se vlastně nelze divit generálu H. R. McMasterovi, který v únoru nahradil Michaela Flynna v pozici národního bezpečnostního poradce. McMaster komentoval situaci v Bílém domě slovy: „Tohle je poslední místo na světě, kde bych chtěl být.“
Kritici Trumpovi vyčítají, že se na špatných vztazích svého týmu sám podílí, podle amerických novinářů jeho manažerský styl zahrnuje urážky a podněcování k vzájemnému pošpiňování. Kromě Spicera či Priebuse se v nelichotivé pozici ocitl také ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Trump jej nedávno označil za „velmi slabého“, protože se distancoval od vyšetřování ruské aféry Donalda Trumpa.
Sessions přitom patří mezi Trumpovy věrné stoupence a přátele. Prezident podle listu Washington Post uvažuje, že ministra nahradí. Pokud tak učiní, uklidí do ústraní dalšího prominenta kauzy ruských vazeb jeho kampaně (také Sessions před volbami diskutoval s ruským ambasadorem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem). Prezident podobně odvolal ředitele FBI Jamese Comeyho, který odmítl přestat vyšetřovat Michaela Flynna.