Takže nejen sponzorování od Home Creditu Petra Kellnera, který má své zájmy v Číně. Teď se ukazuje, že na Univerzitu Karlovu plynuly přímo čínské peníze. Tady bude muset rektor Zima vysvětlovat mnohem usilovněji.
Deník Aktuálně.cz uvedl: „Čínská ambasáda proplatila podle zjištění Aktuálně.cz faktury za 1,2 milionu za konference, které pořádá Univerzita Karlova a zaštiťuje rektor Tomáš Zima. Akce, které část sinologů kritizuje jako vychýlené ve prospěch propagandy čínského režimu, spolupořádá tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Do jeho firmy čínské peníze přitekly. Po dotazech rezignoval. Zima tvrdí, že o ničem nevěděl.“
To je ale skutečně nemilé.
Před měsícem na půdě univerzity proběhla čtvrtá výroční konference Česko-čínského centra UK. „Zaštítil ji rektor Tomáš Zima, diskuzi moderoval čínský tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta. Společně s prorektorem Alešem Gerlochem a čínským velvyslancem Čang Ťien-minem zahajoval akci i Miloš Balabán,“ píše Aktuálně.
Ten samý Balabán v roce 2015 založil soukromou firmu Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o. Server Aktuálně zjistil, že Balabánova firma za poslední dva roky „poslala k proplacení faktury za více než 1,2 milionu korun čínské ambasádě, a to právě za pořádání výroční česko-čínské konference“.
Takže komunistická Čína si jakousi oklikou platí na půdě české univerzity nějakou konferenci. Balabán už na svou funkci rezignoval. Rektor Zima přes mluvčího sdělil, že o ničem nevěděl a že peníze z ambasády univerzita nepoužila. Jenže pořadatelé konference říkají, že na její pořádání se peníze použily.
Vedení univerzity zatím tvrdí, že o ničem nevědělo.
„O existenci Střediska bezpečnostní politiky, s. r. o., se univerzita dozvěděla v posledních dnech v souvislosti s medializací tohoto tématu, o jakýchkoliv fakturacích dalším subjektům ze strany s. r. o. vedení UK tedy nevědělo. UK neměla s SBP, s. r. o., nikdy v minulosti uzavřenu žádnou smlouvu a zmíněná společnost se na jakémkoliv financování univerzity nepodílela,“ sdělil mluvčí univerzity Václav Hájek.
Akademický senát FSV UK minulý týden některé aktivity Střediska odsoudil: „Akademický senát považuje aktivity Střediska bezpečnostní politiky konané pod záštitou velvyslanectví Čínské lidové republiky za problematické z důvodu nízké transparentnosti, možného ohrožení akademických svobod a etického kodexu Univerzity Karlovy.“ Senátoři fakulty také chtějí, aby vedení fakulty zveřejnilo seznam aktivit Střediska a odtajnilo jeho financování.
Je celkem známá věc, aspoň tedy někomu, že čínský režim by byl rád, aby se o Číně bádalo tak, že výsledky budou odpovídat propagandě tamního totalitního režimu. Proto jsou některým lidem trnem v oku aktivity sinologů a dalších lidí, kteří na realitu čínského mocenského systému upozorňují. Nelibost vzbuzuje především projekt Sinopsis.cz, který široce mapuje počiny Pekingu. Na druhou stranu se tu vyskytují různí sinologové, kteří nám vykládají, že se nesmíme na věc „dívat černobíle“. V jejich pojetí to znamená, že se o temných stránkách čínského režimu nebude mluvit. Bylo by tedy dobré zjistit, nakolik se rudá chapadla natahují nejen na naši státní správu, ale také na akademickou půdu.