Úterní tisková konference nastupujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vzbudila pozornost především kvůli slovům o možném použití síly pro připojení Grónska a získání kontroly nad Panamským průplavem. Při té samé příležitosti ale budoucí prezident mluvil i o válce na Ukrajině. Z jejího vypuknutí obvinil svého předchůdce a řekl, že chápe ruský odpor vůči členství Ukrajiny v NATO.
Trump v podstatě podpořil ruskou pozici, když prohlásil, že Rusko dlouhodobě říkalo, že nechce jakékoliv zapojení Ukrajiny v NATO – a že to bylo „vytesáno do kamene“. Dodal, že Biden se toho nedržel a že dokáže pochopit ruský pohled na věc. O vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance přitom jako první americký prezident mluvil George W. Bush.
Údajná dohoda mezi USA a Ruskem
Nastupující prezident zašel ale ještě dál. Řekl, že podle něj existovala mezi Spojenými státy a Ruskem dohoda, že Ukrajina do NATO nevstoupí, ale Biden ji následně porušil. Z vypuknutí konfliktu na Ukrajině tak obvinil svého předchůdce. To, že Ukrajina může při splnění všech podmínek a za předpokladu, že to schválí ostatní členské země, do aliance vstoupit, je ovšem deklarovanou americkou pozicí už od zmiňovaného prezidenta Bushe.
Není tedy zcela jasné, o jaké dohodě prezident Trump mluvil. Ani Moskva totiž netvrdí, že by kdy k nějaké takové dohodě došlo. Před samotnou invazí o něčem podobném chtěla jednat. Její požadavky však zahrnovaly nejenom Ukrajinu, ale i členské země, které do NATO vstoupily po roce 1997. Z jejich území se měly podle představ Kremlu stáhnout všechny alianční jednotky. To Spojené státy odmítly.