Ve čtvrtek se poslanci vrátili k projednávání korespondenční volby pro občany ze zahraničí. Debata v prvním čtení trvala kvůli opozičním obstrukcím zhruba 63,5 hodiny čistého času. I v druhém čtení se očekává dlouhá diskuze. Šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová před schůzí prohlásila, že podoba korespondenční volby v druhém čtení ještě „daleko horší“ než ta v prvním čtení. Za to ale schytala kritiku ze strany poslankyně a kandidátky do Evropského parlamentu za STAN Lucie Potůčkové.
Schillerová na tiskové konferenci prohlásila, že návrh na zavedení korespondenční volby, jak je v tuto chvíli ve hře, poškodí českou demokracii způsobem, jaký od roku 1989 nezažila. Podoba zákona, která jde do druhého čtení, je podle ní ještě horší než ta, kterou sněmovna projednávala v prvním čtení.
ANO se podle ní účastnilo jednání o technických pozměňovacích návrzích, které by návrh koalice vylepšily, aby to nebyl takový „paskvil“, jak ho šéfka poslaneckého klubu ANO charakterizovala.
„Pokud Alena Schillerová tvrdí, že korespondenční volba jde do 2. čtení ještě v horší variantě než do 1. čtení, pak se střílí do vlastní nohy, která už je beztak jako řešeto. Většina pozměňovacích návrhů vznikla na popud hnutí ANO. Ale chápu, vy tu maškarádu před voliči hrát musíte,“ pustila se Potůčková do šéfky poslanců hnutí ANO.
Úpravu některých parametrů korespondenční volby už navrhl ústavněprávní výbor. Koalice s opozicí se ale nadále neshodují v pohledu na její soulad s ústavou. Opoziční hnutí ANO a SPD tvrdí, že hlasování poštou může být v rozporu s principy tajné, svobodné a osobní volby.
Poslankyně Lucie Potůčková za předkladatele už v dubnu uvedla, že šestice úprav vychází z dosavadních jednání mezi koalicí a opozicí. Mají podle ní přispět ke zmírnění obav z případného zneužití korespondenční volby. Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy jde o snahu o vyřešení těch míst koaliční novely, která byla shledána jako slabá.
Za měsíc se konají volby do Evropského parlamentu a Česko, Slovensko, Malta a Irsko jsou jedinými zeměmi, které neumožňují volit ze zahraničí. Hlasovat lze pouze ve volebních místnostech v dané zemi. Češi žijící v zahraničí se ale mohou registrovat i jako voliči v zemi svého bydliště a hlasovat tam. Znamená to, že si budou vybírat z kandidátů dané země, například v Belgii tedy budou hlasovat pro belgické kandidáty.