Odboráři pořádají 21. května protest proti případnému uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu, navrhovaným změnám zákoníku práce a zvýšení penzijního věku. Ve čtvrtek akci na sociální síti připomněl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) mu ale vzkázal, že protestují proti něčemu, co se neděje a ani dít nebude.
„‚Zásadně nesouhlasím s návrhem na výpověď bez udání důvodu, na pozdější odchod do důchodu a s dalšími opatřeními, které navrhuje vládní koalice. Tímto se posouváme o několik let zpět …,‘ vysvětluje odborář Karel Beneš, proč dorazí na protest 21. května 2024,“ napsal na sociální síti šéf odborářů Středula.
„Josefe, to ale v návrhu, není a ani nebude, protestujete proti něčemu, co se neděje a ani dít nebude,“ vzkázal mu Jurečka. „Ale chápu, že jste si to vzali jako záminku, proč svolat demonstraci před volbami, když představitel odborů veřejně vyzývá k volbě ANO a ČSSD,“ dodal.
Středula ho následně odkázal na vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), který Novinkám řekl, že výpověď bez udání důvodu prosadit chce. „Jednotlivé strany mají právo navrhovat úpravy a záleží, zda se pro ně najde většina v poslanecké sněmovně. ODS pro tuto úpravu podporu hledat bude, protože větší flexibilitu pracovního práva považujeme za potřebnou,“ uvedl. „V konečném důsledku změna pomůže i zaměstnancům,“ myslí si.
„Vláda je koaliční a také jsme jasně řekli, jaké jsou koaliční mechanismy, bez souhlasu gesčního ministra něco takového není možné, víš to ty, ví to tvoji kolegové, přesto jste se rozhodli protestovat proti něčemu, co vláda nenavrhla a ani navrhovat nebude,“ zopakoval Jurečka.
O možnosti výpovědi bez udání důvodu se zmínila Národní ekonomická rada vlády (NERV) mezi svými doporučeními na podporu hospodářského růstu. Ministr Jurečka už v minulosti několikrát zopakoval, že v připravované vládní novele pracovního kodexu tento návrh nebude. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v dubnu řekl, že chystá pozměňovací návrh a možnost mít výpověď bez udání důvodu podporuje.
Sněmovna teď projednává už jinou novelu zákoníku práce, která má od příštího roku nastavit výši minimální mzdy a zrušit zaručené mzdy ve firmách. Odboráři s rušením zaručených výdělků nesouhlasí. Podle nich je důležité je zachovat. Obávají se omezení růstu příjmu u řady pracovníků a poklesu jejich životní úrovně.
Odboráři kvůli odmítnutí případného návrhu na uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu jednali také s opozičním hnutí ANO. Dostali příslib, že hnutí záměr nepodpoří. ČTK to po schůzce řekla mluvčí aliance odborových svazů Jana Kašparová. „Představitelé ANO ubezpečili odboráře, že návrh výpovědi bez důvodů rozhodně nepodpoří,“ uvedla mluvčí.