Nejvlivnější českou europoslankyní je Dita Charanzová, druhý je Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a třetí Marcel Kolaja (Piráti/Greens). Všichni tři jsou mezi 50 nejvlivnějšími europoslanci. Vychází to z analýzy webu eumatrix.eu, která dlouhodobě hodnotí pozice evropských poslanců v Bruselu k ovlivňování různých politik EU.
Analýza webu eumatrix.eu, která byla tento týden zveřejněna, měří vliv, který mají poslanci Evropského parlamentu na politiku EU od začátku současného volebního období, tedy od července roku 2019.
Nejvlivnější českou europoslankyní je podle analýzy ze 705 poslanců Evropského parlamentu jeho místopředsedkyně Dita Charanzová (Renew). Ta se v celkovém žebříčku umístila na 6. místě. Druhým nejvlivnějším českým europoslancem je pak Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je 22. nejvlivnějším členem Evropského parlamentu, a třetím je Marcel Kolaja (Piráti/Greens) na 43. místě celkově.
Europoslankyně Martina Dlabajová (Renew) je pak čtvrtou nejvlivnější Češkou v europarlamentu, přičemž se umístila na 80. místě, a pětici uzavírá Alexandr Vondra (ODS) na 97. místě.
Tomáš Zdechovský výsledek chápe jako závazek, aby i nadále pokračoval ve své práci. „Zbývají poslední dva měsíce, kdy musíme projednat důležitou legislativu, která jinak spadne pod stůl. Do toho začne kampaň pro evropské volby, takže intenzita práce se ještě zdvojnásobí,“ řekl pro deník FORUM 24 a dodal, že je potřeba, aby politik uměl svou práci doložit. „Vliv získáte tvrdou prací, ničím jiným. Není to ale jen má zásluha, ale ocenění jde i za mým týmem. Velká gratulace jde i Ditě Charanzové, jež právem patří do TOP 10 všech europoslanců v Bruselu,“ uvedl.
Vliv České republiky se v porovnání s ostatními zeměmi pohybuje v první polovině, a to zejména díky silnému zastoupení českých europoslanců ve vedoucích funkcích a aktivní činnosti v oblasti legislativy. Češi mají značný vliv na záležitosti týkající se vnitřního trhu, rozpočtu a financí a vedou si také dobře v oblastech zemědělství, obchodu a komunikací.
Se zmíněnými politikami, kde se Česko podle analýzy vlivně angažuje, souvisí i vliv europoslanců. Co se týče politiky vnitřního trhu, je druhou nejvlivnější europoslankyní Dita Charanzová. Tomáš Zdechovský je 6. nejvlivnějším v rozpočtové politice a Luděk Niedermayer (TOP 09) 4. nejvlivnějším v politice finanční. Alexandr Vondra je 3. nejvlivnějším v oblasti enviromentální politiky.
„Z třetího místa mám radost, je to férová reflexe. Jako konzervativci jsme tu většinou v opozici a o vliv musíme tvrdě bojovat,“ uvedl k výsledku Alexandr Vondra s tím, že si proto váží ocenění jeho práce na ochraně přírody, rehabilitaci jaderné energie a zejména racionálním přístupu k budoucnosti automobilismu.
Zdechovský k svému úspěchu, co se týče otázek rozpočtové politiky, řekl, že jí věnoval takřka celé dva mandáty. „Za tu dobu jsme schválili stovky zpráv a udělili mnoho účetních uzávěrek evropským institucím a agenturám, podnikli nespočet kontrolních misí do zemí, kde jsme měli podezření na zneužívání dotací, jako tomu bylo i kvůli Andreji Babišovi v České republice či z důvodu nekalého nakládaní se zemědělskými dotacemi na Slovensku, o kterých psal i zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak,“ popsal.
V čele nejvlivnějších europoslanců od roku 2019 stojí předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. Druhé místo obsadil předseda EPP Manfred Weber a třetí předsedkyně S&D Iratxe García Pérez. Za nimi pak první místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas a páté místo připadá předsedkyni Renew Valérii Hayer.
Z analýzy vyplývá, že nejvlivnější politickou frakcí je Evropská lidová strana (EPP), přičemž jednotliví členové skupiny Renew mají tendenci dosahovat lepších poměrných výsledků, a to zejména díky své legislativní činnosti a účasti na hlasování, jak upozornili autoři. Ve vedoucích funkcích jsou více europoslanci z frakcí Renew a S&D. Členové S&D a EPP pak mají výhodu, pokud jde o jejich politickou síť.
Hodnocení webu eumatrix.eu je založeno na konkrétních činnostech europoslanců a jejich úspěších, přičemž zhotovitelé zdůrazňují, že vliv je v tomto kontextu neutrální termín označující úroveň moci, kterou europoslanec ovládá. Mezi zohledňovaná kritéria patří formální i neformální funkce, které europoslanci v EP zastávají, členství ve výborech, legislativní činnost, účast na hlasování a politická komunikační síť, kterou si vybudovali. Tým ze serveru eumatrix.eu má s měřením politického rozměru tvorby politiky EU více než 15 let zkušeností.