Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo dokázal, že se ani po teroristickém útoku, při kterém letos 7. ledna zemřelo 12 lidí, vesměs jeho novinářů, agrese nezalekl. Na rozdíl od předešlých vydání, ve kterých si dělal legraci například z proroka Mohameda, a tím také vyvolal vražedný útok radikálů na svou redakci, se karikaturisté pustili na v současnosti velmi tenký led. Na titulní straně posledního čísla si totiž utahují z obětí pařížských útoků vrahů z pátku 13. listopadu.
Francouzští čtenáři jsou sice v rozpacích, ale kreslíři Charlie Hebdo si stojí za svým. Podle nich je třeba dokázat, že si dokážou dělat legraci z každé, byť tragické události. Titulní strana posledního čísla proto nabízí rozstříleného muže, který posílá teroristům jasný vzkaz. „Mají zbraně. Seru na ně. Máme šampaňské!“ hlásá satirický časopis. Podobně kontroverzně se Charlie Hebdo zachoval i v případě, kdy v rámci přílivu uprchlíků do Evropy utonul malý chlapec.
[ctete]21831[/ctete]
Po lednových útocích na redakci vydavatel uvažoval, zda po ztrátě elitních karikaturistů a novinářů vůbec pokračovat. Po speciálním vydání, které vyšlo v nákladu sedmi milionu výtisků a kde byl na první straně zobrazen prorok Mohamed, zatím díky nové redakci a zájmu čtenářů Charlie Hebdo stále vychází.
Nejvýznamnější novináři Charlie Hebdo, zabití při lednovém útoku:
– Jean Cabut (76), známý pod přezdívkou Cabu, jehož list Le Monde označuje za giganta tiskové karikatury. Kreslíř působil od roku 1960 v satirickém časopisu Hara-Kiri, který byl později zakázán a na jehož troskách vznikl právě Charlie Hebdo. Cabut se podílel na vývoji komiksového zpravodajství a je autorem komiksové postavy gymnazisty Le Grand Duduche, jehož příhody vycházely v časopisu Pilote.
– Georges Wolinski (80) byl s Cabutem doyenem a duchovním otcem dalších generací kreslířů a karikaturistů současnosti. Vzhledem k jeho tvorbě byl označován za erotomana a také rodilého provokatéra, pesimistu a cynika. Jeho životní názory poznamenalo i to, že měl francouzsko-italskou matku a za otce polského Žida. Začínal v Hara-Kiri po boku Cabuta a v roce 1969 nastoupil do Charlie Hebdo.
– Stéphane Charbonnier (47), známý pod zkratkou Charb, rovněž známý karikaturista a šéfeditor Charlie Hebdo. Kvůli častým výhrůžkám dostal policejního ochránce, který spolu s ním zahynul při dnešním útoku. Charbonnier si charakteristicky vypůjčil výrok španělské levicové političky z dob občanské vláky koncem 30. let Dolores Ibárruriové, že raději zemře vestoje, než by žil na kolenou.