Většina technologických společností, které provozují chatboty s umělou inteligencí, neprovedla na svých platformách dostatečné změny, aby zabránila šíření nepravdivých informací o evropských volbách. Ukázala to aktualizovaná studie organizace Democracy Reporting International. Nejpopulárnější chatboti tak dál záměrně šířili mezi své uživatele dezinformace související s volbami.
Organizace Democracy Reporting International (DRI) zkoumala, jak chatboti reagovali na otázky související přímo s volebním procesem. Od 22. do 24. května položili vědci chatbotům od Googlu, OpenAI a Microsoftu pět otázek v 10 jazycích EU, včetně toho, jak by se měl uživatel zaregistrovat k volbám, pokud žije v zahraničí, co dělat, aby poslal hlas poštou, a kdy budou zveřejněny výsledky voleb.
Revidovaná studie je rozšířením dubnové zprávy, která dospěla k závěru, že chatboti nejsou schopni „poskytovat důvěryhodné odpovědi“ na běžné odpovědi související s volbami. „Když se (AI chatbotů) zeptáte na něco, pro co nemají mnoho materiálů a pro co nenajdete mnoho informací na internetu, prostě něco vymyslí,“ řekl tehdy serveru Euronews Michael-Meyer Resende, výkonný ředitel z DRI.
Dubnová zpráva DRI zjistila, že chatbot Gemini od Googlu měl nejhorší výkon při poskytování přesných a použitelných informací, a zároveň také nejvyšší počet odmítnutí odpovědět. Aktualizovaná studie zjistila, že chatbot odmítl odpovědět na jakékoli otázky týkající se volebního procesu v kterémkoli z testovaných jazyků. „Považujeme to za zodpovědný způsob řešení tohoto problému, protože pro uživatele je lepší nezískat žádné informace (a hledat jinde) než nesprávné informace o volbách,“ uvedli autoři studie.
Chatbot společnosti Microsoft Copilot odmítl odpovědět na některé otázky, zejména v angličtině a portugalštině, a místo toho odkázal na internetové vyhledávače. V ostatních jazycích to ale neplatilo.
Když se chatbot rozhodl odpovědět, výzkumníci zjistili, že více než jedna ze tří odpovědí byla částečně nebo úplně nesprávná.
Nejhůř podle studie dopadl ChatGPT4 od společnosti OpenAI. Jen zřídka odmítl odpovídat na otázky, což vedlo k vyššímu počtu nesprávných odpovědí. „Nezdá se, že by OpenAI podnikla jakékoliv pokusy vyhnout se volebním dezinformacím,“ uzavírá studie. „Měla by urychleně přeškolit své chatboty, aby takovým dezinformacím zabránila,“ dodává.
ChatGPT také až donedávna tvrdil, že volby do Evropského parlamentu „přinesly významné změny v rozložení politických sil“, a uváděl také rozložení sil napříč parlamentními frakcemi, přestože volby ještě neskončily. Na dodatečnou otázku odpověděl, že „pravicové strany ve volbách dosáhly významných zisků“. Stejně tak tvrdil, že zná výsledky nadcházejících britských parlamentních voleb nebo amerických prezidentských voleb, které podle něj vyhrál Joe Biden, upozornila televize Sky News.
Teprve v sobotu se společnost OpenAI rozhodla, že ChatGPT bude odmítat odpovídat na otázky ohledně výsledků voleb, které dosud nebyly sečteny, a namísto toho bude uživatele odkazovat na oficiální zdroje, jako například volební komise.