NÁZOR / Malý experiment s ChatGPT-3.5 ukázal sice zdánlivě komickou, ale z filosofického hlediska zásadní skutečnost. Jeho neurální síť ve verzi 3,5 dokonale simuluje projevy hloupého a lhavého člověka, lidského myšlení Systému 1. ChatGPT-3.5 je stroj generující zcela přesvědčivou lidskou hloupost. Myšlení přibližného, myšlení odhadem a posuzování od oka. Na zjištění, zda GPT-4 už vykazuje známky umělé inteligence, si bohužel budu muset koupit placený přístup. Ale chápu to – inteligence je ve světě tak málo, že se musí platit i za tu umělou.
Představím Kahnemanův Systém 1 a Systém 2. „Co je těžší? Kilo zlata, nebo kilo peří?“ Pokud zapojíte myšlenkový Systém 1, s naprostou jistotou, okamžitě a bez váhání odpovíte: „Zlata, to je přece jasný, vždyť peří skoro nic neváží!“ Pokud zapojíte systém 2, na maličkou chvilku se zarazíte. Samozřejmě jen tehdy, pokud nejste čirou náhodou zaměstnán někde, kde pracovně řešíte hmotnost nějakého nákladu – to pak tazatele pošlete do háje obratem.
Pokud se živíte něčím jiným, tak chvíli přemýšlíte, jestli je ta otázka opravdu tak blbá, nebo v ní není jinotaj, pak se ujistíte, že se tazatel opravdu ptá na rozdíl hmotnosti dvou předmětů o stejné hmotnosti, a pošlete tazatele do háje až po malé chvíli vědomé myšlenkové aktivity. Ta chvilička, třeba jen půlsekunda – to jste aktivovali Systém 2, totiž racionální myšlení. Je namáhavé, energeticky náročné a celkově nepříjemné – mnohem pohodlnější je užívat Systém 1, úsudky generovat od oka. Vždyť peří skoro nic neváží, neasi?
Nevýhodou Systému 2 je, že je namáhavý, jeho výhodou je, že při jeho zapojení člověk neplácá nesmysly. Ovšem nikdo by si neměl představovat, že on sám používá jakožto člověk už podle názvu moudrý – Homo sapiens – Systém 2 pořád. Většina našich rozhodnutí a jednání po celý náš život vychází z podvědomých intuitivních procesů, ne z bdělého a vědomého racionálního myšlení. Platí to nejen pro vás a mne, ale i pro Daniela Kahnemana, který vládu podvědomí a iracionality v našem chování a rozhodování experimentálně prokázal, vytvořil termíny Systém 1 a 2 a dostal za to Nobelovu cenu. Platilo to i pro Sigmunda Freuda, který ještě na konci předvědecké fáze lidského poznání tu zásadní roli nevědomí popsal. I většina Freudových rozhodnutí pramenila ze Systému 1. Přestože celých sto let po jeho objevu šlo jen o hypotézu, až Kahneman tento zásadní Freudův poznatek prokázal ne pouze kazuistikami, případovými studiemi jako Freud, ale metodami vědy založené na důkazech.
Default (GPT-3.5)
Úplně nahoře na webové stránce dnes již popkulturní ikony umělé inteligence – Chatu GPT – je výslovně napsáno Default (GPT-3.5). Uvažoval jsem, zda mám, či nemám dát dvacet dolarů – v korunách pětikilo měsíčně – za jeho vyšší verzi, GPT-4, kam si právě za těch dvacet dolarů na měsíc můžete koupit přístup. Ale nebudu kupovat robota v pytli, tak jsem se nejprve zeptal jeho nižší verze, která je zadarmo, jestli by mi „čtyřka“ nemohla nějak ušetřit. Moje skvělá paní účetní pomalu omezuje svoji klientelu, aby měla víc času na vnoučata, manžela, a taky i na sebe, protože celý život jela v práci naplno. A mne již řadu let mrazí při představě, že mi od ní dorazí mail, že příští rok v březnu, kdy obvykle pracuje šestnáct hodin denně, bude s vnoučaty na chalupě. Takže už mi daně fakt neudělá. I zeptal jsem se Chatu GPT-3.5, zda by mi to místo ní nemohla ta vyšší verze dělat. Rozhovor mi ukázal, že již ChatGPT-3.5 je dokonalým modelem lidského myšlení Systému 1. Myšlení, kterému se obvykle říká „lidská blbost“.
jxd: Je ChatGPT-4 schopen vytvořit českému živnostníkovi s daněnými příjmy do 500 000 Kč daňové přiznání tak, aby bylo v souladu se zákony a předpisy?
ChatGPT: Omlouvám se, ale nemohu vytvořit oficiální daňové přiznání pro českého živnostníka nebo jakoukoli jinou formu právního dokumentu, který je zapotřebí pro úřední účely. Toto vyžaduje specifické údaje a odbornou znalost daní a daňového práva v České republice, což by měl zpravidla dělat daňový poradce nebo odborník na daňové záležitosti. Je důležité zajistit, aby vaše daňové přiznání bylo vyplněno správně a v souladu se všemi platnými zákony a předpisy, aby se vyhnulo nepříjemným daňovým problémům. Měli byste se obrátit na daňového poradce, který vám může pomoci s vyplněním a podáním daňového přiznání a poskytne vám konkrétní rady na základě vaší situace. Jsem tu k tomu, abych poskytoval obecné informace a odpovědi na otázky, ale nemohu poskytnout konkrétní daňové rady nebo vytvořit oficiální daňové dokumenty.
jxd: Já se ptám, zda to umí ChatGPT-4 – vyšší verze vaší neurální sítě. :)
ChatGPT: Omlouvám se za nedorozumění. V době mého posledního znalostního střihu v září 2021 nebyla GPT-4 oficiálně představena a já jsem neznal její schopnosti ani možnosti. Byla-li by GPT-4 schopna generovat daňová přiznání nebo jiné oficiální dokumenty, záviselo by to na implementaci a účelu této konkrétní verze AI. Pro aktuální informace o schopnostech GPT-4 bych doporučil konzultovat oficiální zdroje OpenAI nebo informace, které jsou dostupné na internetu po datu mého posledního znalostního střihu v září 2021.
Kecy v kleci
GPT-3,5 psal jako blbec, a to hned dvakrát. Poprvé, když nebyl tak laskav, aby si dočetl otázku, a zjistil, na co se vlastně ptám. Tak nějak od svého digitálního oka jak zahlédl, že se ptám na GPT, tak už si nedal práci, aby dočetl alespoň další slovo otázky (v jeho řeči asi token). Jak viděl GPT, usoudil, že se ptám na něj samotného, protože právě na něj se nejčastěji lidé ptají, a vysmahnul odpověď, jakou je zvyklý odpovídat.
A podruhé se zachoval jako idiot, který neumí přiznat chybu a vymlouvá se. Napsal mi: „V době mého posledního znalostního střihu v září 2021 nebyla GPT-4 oficiálně představena a já jsem neznal její schopnosti ani možnosti.“
To je výmluva – on odpověděl blbě ne proto, že by neznal možnosti GPT-4, to si vygeneroval až při „omluvě“. Napoprvé odpověděl, že on to neumí – ne „nevím, zda to GPT-4 umí, či neumí“, jak by byl poprvé odpověděl, kdyby jeho výmluva byla pravdivá. Po mých třech letech monitoringu české dezinformační scény mám rozpoznávání těchto výmluv opravdu dobře nacvičené. Je to přesně ten styl, kterým se vymlouvají při lži přichycení dezoláti, dezinformátoři. Lidé, kteří (kromě několika svých vůdců, pro které je dezinformátorství byznys) jsou opravdu hloupí.
ChatGPT-3.5 v úplnosti dosáhl kvality jejich kognitivního potenciálu. Odpověděl stejnou hloupost, jako by odpověděl živý hlupák, a vymlouval se stejně hloupě, jako se vymlouvají živí lháři. Takže výzkum umělé inteligence dosáhl – ve verzi zadarmo – významného úspěchu. Dokáže zcela dokonale simulovat plně věrohodnou umělou blbost. Myslím, že je to trochu zbytečné. Lidstvo jí má dostatek v její přirozené, v lidech sídlící lidské blbosti, v jejich Systému 1.
A to, jestli GPT-4 už jeví nějaké známky umělé inteligence, mne asi chtě nechtě bude stát těch dvacet dolarů.