Jaký je postoj Babišovy politické strany ANO k eurozóně a k přijetí eura v České republice? Podivný.
Před parlamentními volbami na podzim 2013 uvedlo ANO v projektu „Volební kalkulačka“, že podporuje přijetí eura. Otázku eura (ať už s jakoukoli odpovědí) však nemělo mezi svými prioritami.
V rámci voleb do Evropského parlamentu na jaře 2014 už trochu znejistělo. Podle tehdejšího programu ANO má vládní koalice vzešlá z voleb v roce 2013 za úkol si o zavedení eura pohovořit, stejně jako o účasti ve fiskální a bankovní unii. ANO svůj posun vysvětluje tím, že se v průběhu dramatických událostí na finančních trzích Evropské unie a poté, co Evropská centrální banka i jednotlivé členské státy eurozóny přijímaly opatření ke zlepšení situace, otevřela diskuze o budoucnosti eurozóny.
ANO přitom tvrdí, že neproběhla krize eura jakožto měny. Čím jiným je tedy podle této strany způsobeno, že všechny státy eurozóny musejí mít stejné úrokové sazby stanovované centrální bankou, když ne existence eura? Samozřejmě že euro je důvodem, proč jednotlivé státy skupiny nemohou reagovat na momentální stav (fázi hospodářského cyklu) své ekonomiky, a tak někde dostávají firmy nezaslouženě a nebezpečně levné úvěry, ačkoli pak ve velkém bankrotují a úvěry tak nikdy nesplatí, zatímco někde na opačném konci eurozóny je situace přesně opačná, když se firmy s jinak nadějnou budoucností nejsou schopny dostat k levným úvěrům.
Někteří ekonomové současné problémy předvídali. Jak ten právě popsaný, tak i problémy s předlužením některých států, které nutně muselo dolehnout na celou oblast (a v menší míře i na její obchodní partnery). Přitom ještě zdaleka nejsme u konce, stačí se podívat na obrovské dluhy Itálie.
ANO v programu upozorňuje, že v dobách krize může být koruna zranitelnější než euro. Později však téměř všemocný předseda ANO (který může dokonce vyškrtávat sobě nepohodlné lidi z volebních kandidátek) Andrej Babiš naopak varuje, že pro období krizí je lepším (flexibilnějším) nástrojem pro českou ekonomiku koruna.
Zároveň dodává, že přijetí eura je otázka načasování. Ačkoli zdůrazňuje, že v současnosti by euro rozhodně nepřijímal, z jeho myšlenek vlastně vyplývá, že koruna je lepším nástrojem na řešení krizí jen dočasně. Proč? To nevysvětluje.
Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi většinou ANO a jeho všemocným předsedou je v této otázce nepřekonatelný rozpor. Jenže Andrej Babiš ANO ovládá tak silně, že 6. června 2017 na tiskové konferenci poslaneckého klubu ANO v odpovědi na dotaz novináře prohlašuje za celé ANO, že „my“ teď pro přijetí eura nejsme.
Když se ještě vrátíme ke zmíněnému programu pro „eurovolby“, vláda už dva měsíce před jejich konáním účast ve fiskální unii vyřešila. Přijala totiž fiskální kompakt, na základě kterého budou orgány EU rámcově dohlížet na hospodaření naší vlády. Tedy od chvíle, kdy přistoupíme k eurozóně. Vláda Petra Nečase jej nepřijala, protože proti byly ODS a VV, a naopak pro přijetí pouze TOP 09‑S. Babiš k podepsání fiskálního kompaktu prohlásil, že se jedná o první krok na cestě k přijetí eura. Ostatně ještě dříve byl velkým fanouškem společné evropské měny.
Mohlo by se zdát, že důvodem jeho proměny je fakt, že se mu jako podnikateli, který nikam nekandiduje, vyplatila spíše výměna koruny za euro, zatímco nyní u něj převládá snaha být zvolen.
Rozumíte ještě někdo postoji ANO k přijetí eura?