Zveřejnit jméno a fotografii názorového odpůrce a vystavit jej tak negativním reakcím, to je na sociálních sítích metoda sice relativně běžná, ale dosud se příliš nestávalo, aby k této formě kyberšikany sahaly seriózní politické strany. Politik je veřejně činná osoba a musí čas od času zkrátka překousnout negativní reakce, protože to k jeho práci patří. Kdyby se navíc měl celý den zabývat tím, co o něm kdo píše, nedělal by nic jiného.
Pokud však má prostředky na zaplacení několika lidí, kteří se mu o sociální sítě starají, tak ti pak mohou trávit touto činností celé dny. Zesměšňování názorových oponentů v diskusích však nebývá běžnou pracovní náplní. Výjimkou je hnutí ANO. Zveřejňování cizích osobních údajů včetně fotografie je na hranici vždy, ale přece jen v některých případech extrémně nenávistných komentářů či výhružných vzkazů to může být legitimní forma obrany.
Jenže způsob, jakým zbraně v podobě stránky s desetitisíci „fanoušků“ zneužívá hnutí ANO, je výjimečně odporný. Obětí se stali dva muži, kteří neprovedli nic strašného – nikoho neposílali do plynu, dokonce ani do pracovního tábora, nikomu nevyhrožovali, nikoho neuráželi. Jen slušně vyjádřili svůj názor.
Jistý David Moudrý reagoval na oznámení, že Andrej Babiš je na dovolené, jednou větičkou, že Babiš je na dovolené furt. Profil ministra financí, vedený některým z členů Babišova týmu, mu odpověděl v první osobě, že se ve svém úsudku mýlí a ministr pořádnou dovolenou nemá nikdy.
Tím by to bylo skončilo, kdyby následně oficiální facebookový profil hnutí ANO nenasdílel fotku z profilu pana Moudrého, a to ještě nepříliš lichotivou, jeho jméno a komentář a nevystavil ho tak posměchu desetitisíců Babišových fanoušků. Od těch se pan Moudrý vzápětí dozvěděl, že je „úplně blbej, nemakačenko, vůl, chudák, osel, blbeček, co si dělá selfie před zrcadlem, typická píča, má IQ houpacího koně a nosí oblečení ze sekáče“.
Druhým podobně postiženým byl jistý pan Adam Kabyl, který se opovážil sáhnout k ještě rouhavější činnosti a veřejně zpochybňovat dopady EET. Poté, co si přečetl na Babišově profilu chválu na fungování EET v Maďarsku, napsal rovněž velmi krátce: „Ty to nevzdáš, co?“ Babišovo zastoupení mu odpovědělo „Ne. Takovou radost ti neudělám. Funguje to. Přebytek rozpočtu jsi viděl? Snižuju dluh, nemáš radost? AB“
Po pár hodinách už viselo jméno a fotka pana Kabyla i s posměšným komentářem na oficiálním profilu ANO, kde se na něj opět vrhl dav vášnivých diskutérů a obvinil zjevně velmi mladého chlapce z toho, že jako živnostník jistě okrádá státní kasu, je „mladej, blbej“ a za světlých zítřků s EET se mu bude špatně krást. Ve zveřejňování fotografií a jmen lidí s nevhodnými dotazy pak ANO pokračovalo ještě několik dní.
Je pravda, že sociální sítě takto fungují a každý si sám odpovídá za to, co na nich sdílí. Nic na internetu není stoprocentně v soukromí, dokonce ani dobře zabezpečené emaily, natož pak veřejné fotky a komentáře. Může se velmi lehce stát, že vyjádříte názor kupříkladu k ochraně zvířat a brzy se ocitnete na stránce zatvrzelých lovců, kteří vás budou urážet. Nebo naopak nasdílíte fotku s kořistí a smlsnou si na vás urputní ochránci zvířat. Je to v podstatě obdoba středověkého pranýře.
Ale je to vhodný postup pro vládní politickou stranu?