Respirační choroby včetně covidu-19 v těchto dnech doléhají nejen na české občany. Vědci nyní přicházejí se studií, která vysvětluje, že středomořská strava může výrazným způsobem vzniku nemoci zabránit.
Tým výzkumníků zveřejnil v časopise PLOS One novou studii, která naznačuje, jak může konzumace středomořské stravy snížit riziko onemocnění covidem-19 a dalšími respiračními chorobami.
„Středomořská strava je již dlouho známá pro své protizánětlivé vlastnosti,“ řekl pro CNN hlavní autor studie Andre Siahaan z University of North Sumatra v Indonésii. Vědci prozkoumali šest studií s více než 55 400 účastníky z pěti zemí. Z výsledků prý bylo jasně patrné, že souvislost mezi středomořskou stravou a sníženým výskytem covidu-19 je zřetelná.
Prevencí proti respiračním chorobám prý mohou být například olivové oleje, ořechy, ryby, luštěniny a celozrnné výrobky. Ideální je pak prý v tomto kontextu omezit spotřebu červeného masa a alkoholu.
„Tyto potraviny jsou bohaté na antioxidanty, vlákninu a mikroživiny, které zlepšují imunitní funkce a mohou pomoci posílit náš přirozený mikrobiom,“ řekla Dr. Sara Seidelmannová z Columbia Vagelos College of Physicians and Surgeons.
Dále pak doplňuje, že středomořská strava je výhodná také pro snížení rizika srdečních onemocnění, demence, rakoviny prsu, deprese a mnoha dalších zdravotních potíží.