„Dnes jsem přijal na Policejním prezidiu velvyslance Číny Zhana Jianminga. (…) dohodli jsme se na sdílení informací a spolupráci,“ tweetoval policejní prezident Jan Švejdar v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy o zjevně lokajském ujednání s komunistickým režimem.
O týden později policejnímu prezidentovi jeho nestandardní schůzku přišli připomenout aktivisté. Na 20 lidí ze skupin Kaputin a Rebelové české politiky se ve středu před budovou policejního prezidia postavilo do řady a sestavilo transparent s jednoduchou otázkou po důvodech schůzky s představitelem režimu, před jehož praktikami varuje Bezpečnostní informační služba.
Z toho vycházejí i aktivisté, kteří poukazují na to, že sdílet jakékoliv informace s totalitním režimem, jaký Čínská lidová republika ztělesňuje, je ve své podstatě nebezpečné, a to tím spíše, má-li se jednat o policejní spolupráci. „Proti takové spolupráci bychom protestovali, i kdyby se dohodla standardním způsobem na vládní úrovni, ale tady se na výměně informací dohodl s čínským velvyslancem úředníček Jan Švejdar na vlastní pěst,“ poukázal Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin na nepatřičný formát schůzky. Aktivisty pak tím spíše pobouřilo, že se Švejdar k podivnému jednání ještě hrdě hlásil, jako by se jednalo o běžnou záležitost, či jen jakési přátelské posezeni. „Policie k ničemu takovému nemá nejmenší mandát,“ namítá van Gemund.
Dnes jsem přijal na Policejním prezidiu velvyslance Číny Zhana Jianminga. Pan velvyslanec se zajímal především o bezpečnost čínských turistů na našem území a nastavení bezpečnostních opatření souvisejících s hrozbou terorismu. Dohodli jsme se na sdílení informací a spolupráci. pic.twitter.com/ENhdohSMbr
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) August 21, 2019
V již zmíněné čínské delegaci, na jejíž červnovou návštěvu nedávné jednání na policejním prezidiu zjevně navazovalo, byli vedle zástupců Státní komise pro rozvoj a reformu zastoupeni také představitelé Státního centra pro společenský kredit a součástí jednání byla výměna názorů na „budování systému společenského kreditu“, upozornila už dříve sinoložka Olga Lomová v Deníku Referendum. Ten „představuje nechvalně známý model dozoru státu a jeho mocenských složek nad obyvatelstvem v míře, která překonává nejfantastičtější dystopie,“ pojmenovala podstatu čínského projektu s tím, že v rámci „nové éry“, kterou vyhlásil Si Ťin-pching, Čína realizuje asertivní zahraniční politiku a její způsob nakládání s informacemi je také prostředkem při získávání politického vlivu.
[ctete postid=“265268″ title=“Huawei a jeho vykutálené krizové PR. Dopis redakcím má zastrašit novináře“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/aaa-65-385×230.png“ excerpt=“Huawei jde z jednoho průšvihu do druhého – a přichází s neotřelými pokusy, jak z nich “ permalink=“https://www.forum24.cz/huawei-a-jeho-vykutalene-krizove-pr-dopis-redakcim-ma-zastrasit-novinare/“]265268[/ctete]
Právě představa, že by Česká republika Číně v jejím slídění napomáhala, se příčila i aktivistům před prezidiem. „Bude za ni špehovat čínské turisty a turisty, které za ně Čína považuje (turisty z Tchaj-wanu a Hongkongu) a za ni potírat třeba „protičínské živly“ z Hongkongu či Tchaj- Wanu?“ ptají se ve svém prohlášení. Aktivisty přitom zajímají i procesní okolnosti, které k dohodě vedly. „Kdo to Švejdarovi dovolil? Udělal to z vlastní iniciativy, anebo třeba z iniciativy pročínských vlivových skupin? Co na to ministerstvo zahraničí, co na to ministerstvo vnitra, co na to vláda?“ apelují na instituce.