Andrej Babiš lhal, když prohlásil, že otázka převozu českých pacientů do Německa je v kompetenci krajů. Vláda totiž dodnes nevyjednala s pojišťovnami podobu úhrady zdravotní péče v Německu. V rozhovoru pro deník FORUM 24 to tvrdí místostarosta Chebu a záchranář Jiří Černý. Česká republika, v níž už není kam převážet pacienty, tak čelí zásadní komplikaci.
Kapacity českých nemocnic jsou vyčerpány, Německo ústy svého ministra zdravotnictví ujišťuje o ochotě přijmout pacienty z Česka a ministr zdravotnictví Jan Blatný „už připravuje konkrétní kroky, abychom byli na převozy pacientů okamžitě připraveni“. Co brání převozu pacientů do Německa?
Vedení města volá už 3 až 4 týdny po tom, aby se přeshraniční pomoc aktivovala. Celou dobu totiž slýcháme, že pomoc je připravená a ve chvíli, kdy ji budeme potřebovat, tak se zaktivuje. Chtěli jsme, aby spolu přes hranice mohly komunikovat přímo nemocnice a záchranka tam mohla dojet, což se nestalo. Namísto toho musejí dál jednat prostřednictvím kraje nebo ministerstva.
A ještě teď, kdy je plný stav pomalu v celé republice, slyšíme, že se to musí doladit. Kdybychom teď chtěli převézt pacienta do Německa, nedalo by se to zajistit. Jsme v rovině slibů a situace se zhoršuje.
Co se tedy stane, když nemocnice Cheb nebude mít volný ventilátor, zavolá německému koordinátorovi a domluví se na předání pacienta na hranicích?
Takhle to fungovalo před 3, 4 lety… Co by se stalo dnes, si nedovedu představit, jde o platby pojišťovny – napřed se musí dojednat, že budou hradit ošetřování pacienta v Německu.
Nemocnice má určitý počet ventilátorů, a v posledních dnech a týdnech se stalo, že byly obsazené a pacienti se museli složitě převážet do jiných regionů.
Takže pokud si německá nemocnice převezme pacienta z Česka, do poslední chvíle nebude vědět, zda péči o něj česká strana uhradí?
Je to tak, je třeba domluvit platby za ošetřování pacientů.
Je to věc jedné pojišťovny, například VZP?
Je to věc hlavně velkých pojišťoven, ta největší je VZP.
Máte informace o tom, na čem případná jednání váznou, jsou snad ceny za ošetřování pacientů v Německu příliš vysoké?
Lze předpokládat, že ošetřovné v Německu je vyšší, než je u nás v Čechách. Je ale otázka, zda by pojišťovna hradila péči alespoň do výše jako u nás.
Máte za to, že by pojišťovna nebyla ochotna platit ani to, co platí v České republice?
Minimálně je podle mě třeba domluvit, co s tím rozdílem, zda jej bude hradit rodina pacienta anebo pojišťovna.
Rodina jistě ne. Platí si plné pojištění a očekává za to záchranu života v případě nutnosti.
Ano, ale u nás.
Jistě, pokud ovšem tuzemská zařízení tu možnost nemají, měl by ji systém zajistit jinde.
Podle mě to teď vázne na vládní úrovni a na nedořešených otázkách kolem pojišťoven. Pokud by se ovšem jednalo o německého pacienta, dispečink zavolá do Německa, že vezeme pacienta a že jej předáme na hranicích. Tam si jej převezme tamní záchranka a tím to hasne.
A pokud by to byl Čech?
To u nás ještě nikdo nezkoušel. Nikdo neví, co by nastalo, kdyby tam byly nějaké finanční rozdíly. Ministerstvo dodnes neřeklo, jak jsou pro případ aktivování pomoci ze zahraničí zajištěné platby pojišťoven. To je kámen úrazu – nikoli odvoz pacienta, na tom se tu domluvíme.
Je to nepochopitelné, když jižní Čechy to mají domluvené a pacienti se několik let převážejí do Rakouska, zatímco u nás nic takového vyjednané není. To je pro mě záhada – zvlášť v této situaci, o které se navíc předem vědělo, že nastane. Proč už to někdo z té vlády před 4 týdny neaktivoval? To je pro mě úplně nepochopitelné.
A proč toho českého pacienta neodvezete, to jej necháte s prominutím umřít, jen abyste neriskovali, že by s jeho záchranou později vznikl problém s platbou?
Byť si beru služby zdravotníka, na toto mohu odpovědět jen z pozice místostarosty a v té samosprávě jsme stejně jako vy nebo kdokoli jiný odkázáni na to, co vydá vláda, takže voláme o pomoc. Záchranka pacienty nenechá umřít, my musíme ze zákona odvézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, a to je Cheb.
Přijedeme tam, lékař zjistí stav pacienta a s pomocí karlovarské koordinátorky domluví jeho převoz do nemocnice, která má lůžko. V úterý ovšem v Karlovarském kraji žádné nebylo. V těchto situacích následoval převoz do vzdálenější nemocnice. Tak to bylo do doby, dokud pánové nahoře ujišťovali, že ještě nemáme vyčerpané kapacity v Čechách, a že nepotřebujeme pomoc. Mezitím se ovšem situace zhoršila natolik, že do médií řekli, že nastal čas aktivovat zahraniční pomoc. A já se ptám, proč k tomu nedošlo už dřív, aby se mohli vozit pacienti do Německa ihned, jakmile ta nutnost nastane?
Co ještě by nemocnicím pomohlo?
Když bylo zemětřesení na Haiti, na Srí Lance, na Sumatře, sedl jsem s kolegy na letadlo a jeli jsme tam pomáhat. Jak je možné, že Česká republika, která je schopná pomáhat všude možně ve světě, nemá ve chvíli katastrofy v republice nikoho z vedení státu, kdo by byl schopen říct ‚nejsme na tom dobře, potřebujeme zahraniční pomoc, pošlete nám zdravotnický personál‘? Potřebujeme lékaře indikující péči a personál schopný zacházet s ventilátory. Byli tu lékaři z Ameriky, ti se dlouho nezdrželi, ale my teď potřebujeme vyměnit lékaře, kteří rok neměli dovolenou.
Stále ještě zůstává nezodpovězená otázka, co by se stalo, kdybyste se setkal s německou sanitkou na hranicích a chtěl předat českého pacienta. Je to tak, že by se o něj postarali, jen by ale nebylo jasno, kdo a v jaké míře by hradil jeho péči?
Nedokážu říct, jestli by ta německá záchranka na hranice vůbec přijela.
A co na to říká německý koordinátor?
Že jsou připraveni na to nám pomoci.
Dobře, tak jim tedy můžete zavolat a říct, ano, teď potřebujeme pomoc.
Je otázka, kdo jim může zavolat.
Karlovarská koordinátorka?
Ta určitě musí mít pokyn seshora od hlavního koordinátora.
Krajská koordinátorka nemá kompetenci zavolat do sousedního Bavorska nebo Saska?
Má pokyn koordinovat to v rámci České republiky. Každý kraj má svého koordinátora a ten předává informace hlavnímu koordinátorovi v Praze.
A co pak tedy znamená to premiérovo vyjádření, že je na krajích, aby se domluvily se zahraničím?
Z mého pohledu je to lež.
Tu informaci, že to premiér řekl, jste ale zaznamenal?
Řekl to. Když byl v nemocnici ministr Blatný, dostal jasnou informaci, že hejtman, starosta, ředitel nemocnice i primáři prosí o pomoc vládu, aby byla otevřena „brána“ do Německa. To jasně padlo. Ministr následně v Praze předal tuto informaci premiérovi, ovšem téhož dne ještě z vlády zaznělo, že pomoc ze zahraničí není potřeba, že to zvládáme, což v našem případě už nebyla pravda.
O dva týdny později premiér – nevím, na základě čeho – řekl, že nemá žádnou informaci od koordinátorky. To je ale nepochopitelné, proč od koordinátorky, vždyť komunikuje s hejtmanem! Nemusí to tak být, ale mně se to jeví tak, že s ním má nějaký komunikační problém. Hejtman mu jasně řekl, že prosíme o to, aby se ‚otevřely ty brány‘.
Jestli to má udělat koordinátorka a on jí zavolal v okamžiku, kdy ona věděla, že má ve třech nemocnicích Karlovarského kraje k dispozici pět lůžek, mohla mu odpovědět v tom smyslu, že momentálně nebylo potřeba vozit pacienty do Německa, protože jsme měli onu zbývající kapacitu těch posledních několika lůžek. Jenže i z toho by přeci bylo jasné, že máme velký problém. Potřebovali jsme ujištění, že ve chvíli, kdy se veškeré kapacity vyčerpají, nebudeme muset volat premiéra a budeme moci rovnou jet do Německa, jenže k tomu pořád ještě nedošlo. Oni lžou anebo zastírají jeden obrovský průšvih, kdy cítí, že to, co se dělo v Chebu, se plynule přesouvá do celé republiky, a ta už to nezvládne. Jestli začátkem týdne měli 150 volných lůžek na 10 milionů obyvatel, tak už je to peklo.