Velké množství karcinogenů, které mohou způsobovat rakovinu prsu, se podle vědců objevuje v potravinách, jež běžně konzumujeme. Škodlivé chemikálie se totiž používají při výrobě potravinových obalů a plastového nádobí a následně se mohou dostat do našeho těla.
„Existují silné důkazy, že 76 známých nebo potenciálních karcinogenů z materiálů pro styk s potravinami, které byly nedávno zakoupeny po celém světě, lze nalézt u lidí,“ sdělila pro CNN spoluautorka studie Jane Munckeová, která je výkonnou ředitelkou neziskové nadace Food Packaging Forum, jež se zaměřuje na vědeckou komunikaci a výzkum.
Podle jejího názoru lze výrazně posílit prevenci rakoviny, pokud se takovýchto karcinogenů v naší potravinové nabídce zbavíme. Z nedávno analyzovaných chemikálií v obalech potravin je podle studie již 40 klasifikováno regulačními orgány po celém světě jako nebezpečné.
„Mnoho těchto chemikálií již bylo klasifikováno jako nebezpečné pro lidské zdraví, přesto je stále povoleno je používat v materiálech přicházejících do styku s potravinami, což jim umožňuje migrovat do potravin, které jíme,“ řekla výzkumnice ze Silent Spring Institute Jenny Kay.
Upozorňuje také, že míra časného nástupu rakoviny prsu u žen do 50 let se zvyšuje, což prý rozhodně nelze vysvětlit pouze genetikou. U mladších lidí se pak častěji objevuje rakovina tlustého střeva. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) byl ve Spojených státech často pod palbou kritiky kvůli tomu, že včas nereagoval na zdravotní problémy způsobené asi 14 000 chemickými látkami, o kterých je známo, že se přidávají do potravin.
„Obaly existují proto, aby chránily a udržovaly potraviny bezpečné pro spotřebu. FDA kontroluje a schvaluje látky přicházející do styku s potravinami prostřednictvím svého vědeckého systému založeného na rizicích předtím, než jdou na trh,“ reaguje na kritiku viceprezidentka asociace pro produktovou politiku a federální záležitosti Sarah Gallová.
Na začátku letošního roku prý bylo evidováno 921 potenciálně karcinogenních chemikálií, včetně 642, které mohou stimulovat produkci estrogenu či progesteronu, což je další známý rizikový faktor pro rakovinu prsu.
Studie, publikovaná v časopise Frontiers in Toxicology, porovnávala databázi organizace Silent Springs známých karcinogenů, které způsobují rakovinu prsu, s databází chemických látek FCChumon, což je seznam chemikálií, jež přicházejí do styku s potravinami, které byly nalezeny v lidském mateřském mléce, krvi, moči a tkáních.
V lidské stravě prý byly objeveny chemikálie jako například benzen, 4,4′-methylenbis-(2-chloranilin), 2,4-Toluendiamin, 3,3′-dimethylbenzidin a o-toluidin, což jsou látky, které prokazatelně mohou způsobit různé druhy rakoviny. Většina těchto látek prý pochází z plastů používaných při balení potravin, 89 podezřelých karcinogenů pak bylo nalezeno v papírových a kartonových obalech.