Stává se vám, že ráno vstáváte a cítíte se, jako byste si vůbec neodpočali? Patrně jste šli do postele moc pozdě, je však možné, že jste naopak usnuli až moc brzy. Deník The Daily Mirror nabízí jednoduchý návod, jak si spočítat, kdy je ideální jít spát.
Není na tom nic složitého. Stačí jen použít trochu matematiky a hned budete vědět, kdy je třeba usnout, abyste byli čilí v hodinu, kterou si určíte.
V současné době je mnoho lidí odsouzeno k práci z domova nebo nemohou pracovat vůbec. To má samozřejmě vliv i na naše spánkové návyky.
Teoreticky se můžeme natáhnout přes den, což by nám v práci zřejmě netrpěli. Stejně tak můžeme víc ponocovat a vstávat později. Zkrátka, úplně si rozházíme to, jak jsme byli zvyklí spát před začátkem koronavirové pandemie.
Proto je dobré trochu zjistit, jak to s lidským spánkem vlastně je. Zajímavé je například to, že nejlepší je spát v jasně daných cyklech, po jejichž dodržení se probouzíme odpočatí. Je to takový ten moment, kdy můžete rovnou vstát a začít něco dělat.
Dávno však neplatí poučka o tom, že nejlepší je odpočívat osm hodin, protože tak se tělo nejlépe zregeneruje. Je to trochu složitější, ale ne o moc.
Lidé spí v devadesátiminutových cyklech, kterých by za noc mělo proběhnout pět až šest. To by mělo zaručit spokojené vstávání, kdy vám nebude scházet energie a nebudete mít tendenci posouvat budík.
Je však důležité si uvědomit, že pokud se probudíte v uprostřed tohoto cyklu, tedy po 45 minutách, nebude s vámi řeč. To jsou totiž ony okamžiky, kdy máte pocit, že nevstanete ani za nic a budík je nepřítelem.
Myslete ovšem i na to, že průměrně trvá člověku usnout 14 minut. Ty si při výpočtu musíte odečíst od času, který vám vyšel jako ideální pro zalehnutí do postele. Kdo si nedokáže poradit, může použít „kalkulačku spánku“.