Řada právníků v posledních dnech vyjádřila názor, že v případě vyšetřování kauzy Čapí hnízdo i v případě údajného únosu Babišova syna na Krym je již nyní zřejmě narušen právní systém České republiky, který stanovuje zásadu rovnosti občanů před zákonem.
[ctete postid=“220378″ title=“Pavel Šafr: Obrana před Babišem a příběh českých médií v nové knize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/pavel-safr-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-v-nove-knize/“]220378[/ctete]
Jestliže Andrej Babiš odjel v sobotu ráno za svým synem do Švýcarska, tak se ihned vyskytly oprávněné dotazy, zda se nebude jednat o pokus ovlivnit svědka v kauze vyšetřované cesty na Krym, kam se měl Babiš junior dostat pod nátlakem premiérova zaměstnance. Ještě vážnější je ale skutečnost, že v celém případu, který zveřejnila televize Seznam, jde o velice vážné podezření z maření vyšetřování závažného případu dotačního podvodu.
Když si uvědomíme, jakou aktivitu policie s požehnáním velice aktivních státních zástupců vyvíjela proti majitelům firmy Oleo Chemical, které bezdůvodně zadržovala komandem v kuklách, a jak se v rukavičkách a nepříliš iniciativně chová k Babišovi, tak je ten rozdíl opravdu zarážející. Babišovi konkurenti v oblasti biopaliv byli za činy často zcela vycucané z prstu vláčeni po vazbách v poutech, ale český premiér se volně projíždí po Evropě.
Lze se oprávněně domnívat, že Babišovo chování naplňuje důvody pro koluzní vazbu. Ten klíčový důvod zní: Obviněný smí být vzat do vazby, jestliže z jeho jednání nebo dalších konkrétních skutečností vyplývá důvodná obava, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. Pakliže by bylo ohroženo řádné vyšetřování, je pak vazba nutným prostředkem k zabezpečení řádného řízení věci.
To je ovšem právě to, co Babiš zřejmě provozuje. A naši státní zástupci a naše policie nejedná. Nevíme proč. Dohady, které se objevují na veřejnosti, jsou zcela přirozené.
Pravděpodobně se může jednat o strach, který by mohl začínat v nejvyšších patrech státního zastupitelství. Druhým a horším důvodem by mohla být přímá kontaminace justice a policie Babišovou vlivovou skupinou, o níž se veřejně ví. To by pak hraničilo se zločinným spiknutím. Víme dobře, že kdyby se na něco takového dalo ukázat třeba u případu Petra Nečase, tak by přesně takové pojmy ihned padaly. Copak nám tehdy nevykládal představitel státního zastupitelství něco o organizovaném zločinu? Jenomže tam nic takového nakonec nebylo. Zde může být situace jiná, důvodů pro takové podezření je tu rozhodně více, ale chybí vůle. To by ukazovalo na politické preference státních zástupců. Snad to ani nechtějme domyslet.
Jsme často svědky skeptických a rádoby chytrých výroků, že demonstrace nic nezmůžou, protože Babiš má pevnou mocenskou základnu, pevné spojení s prezidentem Zemanem na základě společných zájmů a také podporu celé antidemokratické a proruské fronty. Takže asi už nic nemá smysl dělat. To opravdu není šťastné uvažování. Je velice pravděpodobné, že mezi právním státem a jeho podvodnou parodií nás dělí jen tenounká nitka, kterou Babišova moc stále ještě nemůže přetrhnout díky zvýšené míře občanské aktivity a obnovené snahy více médií, chovat se profesionálně a vystupovat na straně veřejného zájmu.
Škoda že tu žádný státní zástupce nemá odvahu říci, že samotné Babišovo trvání na funkci předsedy vlády je v situaci tak vážného vyšetřování už samo o sobě jistým mařením práce policie. Není normální, aby trestně stíhaná osoba stála v čele vlády. Senát tuto holou pravdu již vyslovil. Loajalita k demokratickému státu by měla přece jasně převýšit nad loajalitou k jednomu člověku, ať už je jakkoli mocný. A to věřme, že za tou nečinností není prostě jen pouhopouhý strach.