Vztahy mezi ministrem vnitra Janem Hamáčkem a jeho předchůdcem Milanem Chovancem ochladly v době rozhodování o vstupu ČSSD do vlády. Dnes se Chovanec vůči Hamáčkovi vymezil, že má co vysvětlovat, protože o kauze Vrbětice musel vědět dřív a nekonal.
Volební sjezd uklidnění v ČSSD nepřinesl, o čemž svědčí řada odchodů a rezignací z parlamentních kandidátek. Hamáčkova slova o jednotě poté, co vyčistil vedení od kritiků spojenectví s Andrejem Babišem, byla jen zbožným přáním. Nyní Hamáčka potápí Milan Chovanec, jeden z nejvýraznějších oponentů vstupu do vlády s ANO.
Chovanec proti vstupu do vlády
Bývalý statutární místopředseda jako jediný poslanec sociální demokracie nepodpořil vznik menšinového kabinetu v červenci 2018. „Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu,“ odůvodnil svůj krok.
Proti srsti mu byla i tolerance menšinové vlády KSČM. „Alibisticky děláme, že nevidíme, když hnutí ANO podepisuje toleranční patent s komunisty. Bohumínské usnesení totiž nikdo nezrušil. Nesouhlasím s argumentem, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil,“ uvedl tehdy.
Chovanec se zachoval konzistentně, když se v dubnu 2019 vzdal poslaneckého mandátu. Čas mu dal za pravdu a nyní se v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy vymezil vůči Janu Hamáčkovi.
Proč se fackovali přes média?
Dramatické vystoupení premiéra Babiše a ministra vnitra Hamáčka na sobotní tiskové konferenci vyvolalo otazníky, zda o činnosti ruských agentů ve Vrběticích nevěděli dřív. Následně se potvrdilo, že citlivé téma probírali 7. dubna a objevují se spekulace, že vláda měla o této kauze povědomí už před rokem.
Současné komunikační aranžmá vlády nesedí s připravovanou Hamáčkovou cestou do Moskvy. „Celé mi to nedává smysl. Když jsem byl ministrem, naši ministerskou cestu vždy schvalovala vláda, měli jsme schválený mandát a scénář cesty. Neumím si představit, že bych někam vyrazil, aniž bych od vlády neměl souhlas. Ve finále to byl vždy premiér, který cestu musel odsouhlasit,“ divil se Chovanec.
„Takže nechápu, co to předváděli premiér Babiš s ministrem Hamáčkem ohledně cesty do Moskvy. Nechápu, že se pak ještě fackovali přes média, kdo kam může a nemůže letět. Proč premiér říkal, že ministru Hamáčkovi cestu do Moskvy důrazně nedoporučil? Vždyť stačilo cestu nepovolit,“ dodal.
Hamáček má co vysvětlovat
Dnes je všeobecně známo, že v době příprav moskevské cesty musel Hamáček o ruském útoku ve Vrběticích vědět. Groteskně ji označuje za zastírací manévr, ale premiér mu tuto legendu bourá výroky, že mu cestu nakonec zakázal.
„Stačí se podívat na zákon o tajných službách a na to, kdo je příjemcem utajovaných informací. Vedle prezidenta, premiéra jsou to i ministr zahraničí a ministr vnitra. Jestliže o ruské aktivitě věděl Petříček, informace musel mít i ministr vnitra Hamáček,“ potvrdil Chovanec.
Dále připomněl, že případ nějakou dobu vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jelikož policie spadá pod vnitro, neumí si představit, že by Hamáček neměl o takto závažném případu průběžné informace.
„Pan ministr má hodně co vysvětlovat. Minimálně by měl vystoupit před bezpečnostními výbory sněmovny a senátu a svou pozici obhájit,“ vyzval Chovanec Hamáčka. Zároveň v předtuše hrozícího informačního chaosu volá po tom, aby veřejnost dostala ucelené informace o ruském útoku.
„Pokud se co nejdříve nedozvíme podrobněji o celém případu, politickou situaci to ve výsledku bude jen destabilizovat. Je nezodpovědné nechat kvasit různé spekulace, které hybridní válku budou jen přiživovat,“ prohlásil Chovanec.
Vrátí impérium úder?
Jeho slova se naplňují příliš brzy a skandální aféru začíná rozmělňovat samotná vláda. Premiér Babiš na poslední tiskové konferenci nehovořil o státním terorismu v provedení ruských tajných služeb, ale poněkud eufemisticky o „útoku na cizí zboží“.
Jako příliš optimistická se mohou jevit Chovancova slova, který je přesvědčený, že „prezident Zeman by měl uznat, že naše tajné služby nejsou žádní čučkaři, jak v minulosti říkal.“
Zeman zatím mlčí, zasažené impérium bude chtít vrátit úder a zlehčit skandální operace GRU na našem území. Důkladné vysvětlení, co se u nás dnes odehrává, nedluží veřejnosti jen ministr vnitra Hamáček, ale celá vláda.